Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Eren Güler

ÜYE
 • Content count

  43
 • Joined

 • Last visited

About Eren Güler

Profile Information

 • Cinsiyet
 • Yer:
  İstanbul
 1. Gövdenin boyanması için Revell, maket ile verdiği iki boyayı karıştır diyor. Boyaları önce bir tek tek karıştırdım. Sonra belirttiği oranda iki boyayı su ile karıştırdım. Ancak boyalar karışmıyor baya karıştırmama rağmen kabın tamamı ayni renk olmadı bölge bölge farklı tonlar gözle görülüyordu. Sinirlendim ve boyayı çöpe attım Gövde için en uygun renk gözüme dark seagreen gibi göründü. Bu renk sizce uygun olur mu ? başka renk önerilinize de açığım.
 2. ..... stok için attığım maile kısıtlamalar kalkınca yeni ürünler stoklara girecek bekliyoruz diye dönmüştü
 3. Çok güzel olmuş elinize sağlık gerçeğinden farkı yok Academy nin yeni çıkardığı kitler çok güzel, zamanı gelince bende bu kiti yapmak istiyorum.
 4. Yeni başlayanlar için modelcilik rehberi Barlas Pehlivan

  Benim siparişte geldi. Önümüz bayram bol bol okurum artık Emeği geçenlerin eline sağlık, bu sayede belki daha az soru sorarım
 5. Cetvel ile daha düz bir şekilde tekrar detayların üzerinden geçebilirim. Kuyruk kısmında perçin detayları da kaybolmuştu bu model için perçin detayları için uğraşmam ancak bu ürünü ihtiyaca göre sonradan temin edebilirim. Tamiya Plastic Scriber ürününü kullandığınızı bildiğim için bende almıştım hatta detaylar belirginleştirmek için kullandım Zaman ayırıp yardımda bulunan herkese tekrardan çok teşekkürler
 6. Teşekkürler Hatalarım elbet olacaktı. Ne kadar çok hata o kadar çok tecrübe hata yapmaktan çekinmiyorum. Üzerine ekleye ekleye güzel maketler yapmayı umuyorum
 7. Teşekkürler Aslında bunları ilk maketimde yaşamış olmayı avantaj olarak görüyorum. Yapılabilecek her hatayı yaptım şimdide toparlamaya çalışıyorum Böyle böyle öğreniyorum.
 8. Yeni başlayanlar için modelcilik rehberi Barlas Pehlivan

  Biraz önce kitabın siparişini verdim Fiyatı baya düşmüş kargo dahil 69.40 TL ye geldi.
 9. Önce bi güzel sildim sonrasında kademeli olarak zımparaladım. Kapanan detayları açabildiğim kadarıyla tekrar iğne ile açtım ve astarı tekrar attım. Kanat detayları bi tık daha belirginleşti boya birikmesi en çok o bölgede olmuştu. Kuyruk kısmında detaylar çok dikkatli ve yakından bakmadıkça maalesef görülmüyor. Kapanan detaylar harici toparladım gibi duruyor. Kapanan detayları açma konusunda yeterince gelişme sağlayamadım. İzlediğim videolarda ucu daire şeklinde alet ile detay eklediklerini gördüm. Benim gibi bir acemi için bu alet hayatı kolaylaştırır mı? Tekrar temizleyip astar atsamda bundan daha iyi sonuç olamayabilirim. Bu nedenle alternatif çözümler arıyorum. Astarın üstüne detayları açmayı deneyip boya ile kapasam nasıl olur ?
 10. Aşağıdaki astarı kullandım. https://www.hobimodels.com/Gri-Astar-L-Sprey-180ml,PR-456.html 25-30 cm mesafeden astar atmaya çalışıyorum. Astarı gene lokali atmam gerekiyor ?
 11. 2000 ilk zımpara ile güzelce temizledim. Temizlediğim yerleri tekrar astarladım ancak mesafeyi bu sefer iyi ayarlayamadığım için detaylar kapandı. Boya kurumadan sileyim dedim ancak bir kısmını silebildim ayrıca yüzeyinde pütür pütür olduğunu farkettim. Baya kötü bir görüntü oluştu ve kendime ee şimdi ne olacak diye sordum Nasıl toparlarım ?
 12. Yorum ve tavsiyeler için teşekkürler. Maske için Revell ve Tamiya bantlarını kullanıyorum. Tekrar maskeleme yapmam gerektiğinde önerinizi dikkate alıcam Bu aşamada kaç numara zımpara kullanmam gerekiyor ?
 13. Mühimattadaki sorundan dolayı garanti olsun diye 3 kat yapıştırdım Çıkarmamasını umuyorum
 14. Merhabalar, Öncelikle destekleriniz için şimdiden teşekkürler. İş yoğunluğu nedeniyle bir süredir ilgilenemiyordum. Kaldığım yerden devam edebilirim Spray astar ile maketin astarını tamamladım. Balkonum veya boya kabinim henüz yok, koliden kendimce çakma bir kabin yaptım. N95 maskemide takarak astara başladım. Havada uçuşan partikülleri mi anlatsam, kokuyumu anlatsam bilemiyorum. Camın önünde astarı atıyorum sonra mangal yeller gibi partikülleri yelleyerek camdan dışarı atmaya çalıştım Bunlar yaşanırken sesli gülüyordum eğlenceliydi diyebilirim. Sanırım bu yolun sonu airbrusha çıkıyor. Airbrush sprey gibi olmuyordur diye tahmin ediyorum. Boya kabini ve güzel bir maske almam gerektiğini anladım. Forumda bu konular için başlıklar görmüştüm, sanırım biraz araştırma ile hallederim. Koku rahatsız edici mecburen koku gidene kadar odayı kapatıyorum. Kedim odaya giremediği içinde bütün hırsını benden çıkarıyor Umarım boya kabini bu sorunu giderir. Bu sorun için tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Kuyruktaki parmak izimi yapıştırıcı izimi bilemedim. Elimde alkol olmadığı içinde silemedim, alkol ile silsem gidermiydi eminde değilim Burdaki fazlalık macunun hepsini alamadım. Hatamı biliyorum bir sonraki maketimde daha iyi macun atmayı umuyorum. Bu sayede tecrübe kazandım Mühimmatı maskeleme yaparak boyadım ancak maskeyi söktüğümde boyanın altına geçtiğini gördüm. Sanırım tam yapıştıramadığım için boşluk kaldı veya tek kat maskeleme yeterli değildi bilemiyorum. Diğer kısmı boyamak için boyalı kısma maskeleme yaptım bu seferde sökerken boyayı söktü maskeleme için kendimi geliştirmem gerekiyor. Maskenin boyayı sökmesi veya boyanın maske yapılan tarafa geçmesi tatsız oluyor Elimde her renk boya olmadığı için mühimmatı boyarken doğaçlama yaptım. Revellin maket ile verdiği boyalar ile bu kadar yapabildim. Belki temin ettiğim vallejo boyalar ile eklemeler yapabilirim.
 15. Merhabalar, Tesfiye neredeyse tamamlandı. Macun ve maskeleme konusunda baya öğretici oldu. Maalesef bütün macunları temizleyemediğim için boyayı macunun üstüne atıcam. Parçaları birleştirirken artık hiç aceleci etmicem, minimum macun kullanmak en temizi Astar atmaya mühimmatlardan başladım. Boyama ve decalden sonra yerlerine yapıştırıcam. Tamiya yeşil ve beyaz kapak ile boyalı parçalar yapışır mı ? Revell iğne uçlu yapıştırıca da elimde var. Ayrıca kanopiyi yapıştırmak için bunları kullanabilir miyim ? Tamiya multipurpose cement yapıştırıcı da almayı düşünüyorum. İlk kitimi sizlerin sayenizde öyle ya da böyle bitiricem. Forumda çok faydalı bilgiler var sürekli girip okuyorum ama makete başlamadan öğrenilmiyormuş Uygulamadan sürekli okumanın kafamı karıştırdığını anladım. Maketi yaparken tıkandığım konuları forumda araştırıyorum ya da sizlere soruyorum bu şekilde daha öğretici olduğunu düşünüyorum.
×