Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Abdulkadir hasanoglu

ÜYE
 • Content count

  37
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Abdulkadir hasanoglu

 • Birthday 12/20/1991

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  Manisa

Recent Profile Visitors

281 profile views
 1. 1/72 I Pz Kpfw III Ausf. L I Revell I Kürşat Kaan Kerimoğlu

  Harika görünüyor. Çok gerçekçi olmuş. Soracak bir sürü sorum var. Abi hepsini sormayım da en azından öndeki ve yanlardaki yedek paletleri nasıl boyadığını anlatabilir misin?
 2. Tamamdır teşekkürler. Akıntılarında yapmayı deneyeceğim. Tekerleklere de yapıcam abi zaten. İşlem devam ediyor. Çok teşekkür ederim beğenmene sevindim. Pes etme gibi bir niyetim yok inşallah devam edicem sürekli model yapmaya
 3. Merhaba herkese. Modele devam ediyorum. Tesviye kısımlarında gözden kaçırdığım yerler oldu. Namlu kısmını düzgün zımparalayım derken iyice incelttim. Kötü oldu ama yapacak bişey yok o konuda. Modeli boyadıktan sonra önce yağlı boya ve sentetik tinerle tamamına sürdüm. Fazla olan yerleri kulak temizleme çubuğuyla temizlemeye çalıştım. Daha sonra pin wash denilen işlemi uyguladım. İşin başına oturmadan 'çok temiz iş çıkarıcak şimdi' diyorum ama olmuyor tabi. Bol bol deneyim lazım. Pin wash dan sonra siyah yağlı boyayı suyla karıştırarak köşelere uyguladım gölge gibi bişey yapabilmek adına. Daha sonra chipping işlemini önce ana rengin açık rengini yakalamaya çalışarak oluşturduğum boya karışımıyla, daha sonra 4 damla panzer Grey, 3 damla beyaz, 1 damla da koyu sarı boyadan olmak üzere dökülmüş metal hissi vermek için yaptığım karışımı uyguladım. Karışımlara yeterli oranda su da ekledim inceltme için. Bu aşamada düşük numaralı, yani 000 gibi fırçaların eksikliğini hissettiğimi söyleyebilirim chipping işlemi için. Onun yerine kürdan kullandım. Bir dahakine böyle fırçalarla uygulayacağım bu işlemi. Bu arada en başta yaptığım hata tankın üstünde istediğim rengi yakalamak için oluşturduğum karışımı not etmemek oldu. Daha sonra bazı yerleri düzeltmek istediğimde yapamazdım not almadığım için. Bir de dot filter denen yöntemi de uyguladım bu model üzerinde. Evet her şeyi denemeye çalıştım kısacası. Chippingi de biraz abartmış olabilirim. Chipping yaparken fazla olan yerleri kürdan yardımıyla temizledim. Kürdan, kulak temizleme çubuğu gibi basit araçlar bu işte olmazsa olmaz araçlardan diyebilirim. Açıkcası şu ana kadar ki görünümden memnunum. Sizin de eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.
 4. 1/35 | Gaz-66 | Trumpeter | Gürkan Özkan

  Çok güzel görünüyor. Abi tekerlerde nasıl uygulamalar yaptınız
 5. Harika görünüyor. Filte ile genel yıkama aynı şeyler mi oluyor?
 6. Evet tonlamayı Mustafa abide söylemişti. Bişeyler yaptım ama eksik oldu. Grafit kalemden var elimde paletler onunla çalışıcam. Zamanla öğrenicez abi işte sizlerin desteğiyle. Senin çalışmalar fırçayla olduğu için yorumların önemli benim için. Teşekkürler
 7. Teşekkür ederim. Daha ne olsun abi baya ilgilenmişsin sağolasın. İlk fırsatta tekrar ç gözden geçiricem modeli
 8. 1/35 | US. Army Tractor | Thunder | Mümtaz Yıldız

  Harika görünüyor elinize sağlık
 9. 1/72 I T-72B with ERA I Modelcollect I Kürşat Kaan Kerimoğlu

  Elinize sağlık çok güzel olmuş. Yapım akşamında dot3 e yatırdığınızdan bahsetmişsiniz. Nedir abi bu dot3? Ben panter tankı yaparken boyayı beğenmeyince İPA ile silip tekrar boyuyorum. Bu dot3 daha mı iyi bir de nasıl uygulanıyor?
 10. Merhaba herkese. Model üstünde çalışmaya devam ediyorum. Süreç içinde birçok şeyi denedim. Kendime modeli deneme tahtası olarak kullanacağımı söylemiştim zaten. Denemelerim, bazı şeylerin nasıl olmayacağını öğretti. Ama muhtemelen aynı hataları tekrar yapacağım. Çamur sıçratma işini hiç beceremedim. Hiç istediğim gibi olmadı. Yanlış uygulanmış pas çalışması gibi oldu. Yedek paletlerdeki pasları da abartmışım biraz. Paletin kendisini de bozdum. Radyo anteni de yamuk yumuk oldu modelle uğraşırken ama değiştiricem onu. Bütün olumsuzluklar beklenen şeyler olduğu için canımı sıkmadı. Keyifli giden bir süreç benim için. Ortaya çıkan sonuçtan da memnunum diyebilirim. Modeli yaparken kafama takılan yerleri Mustafa (Dombay) abiye sordum. Sağolsun hiç cevapsız bırakmadı. Eleştirilerinizi bekliyorum. Bir de bu kit üstünde daha ne yapabilirim onu da fikri olanlar söylerse sevinirim.
 11. 48 Dünyası | Gürkan Özkan

  Abi modellerin hepsi birbirinden güzel elinize sağlık. Birkaç sorum var sizin tekniklerle ilgili. Aşağıya inen akıntı izlerini nasıl yapıyorsunuz? Hangi fırça ile ve hangi marka ürün ile? Dökülmeler için chipping medium gibi şeyler kullanıyor musunuz yoksa başka bir teknikle mi yapıyorsunuz? Bir de bütün modellerdeki paslar çok iyi görünüyor. Nasıl yaptınız?
 12. Yaptığım zaman bana acele ediyormuşum gibi gelmedi ama şimdi anlıyorum ki gerçekten aceleci davranmışım. Bazı kalıp izlerini buraya koyana kadar hiç fark etmemiştim bile. Namluyu zımparaladım da hiç yeterli olmamış belli ki. Ben de referanslar için araştırma yaptım ama o çokluğun içinde boğuldum. Çok seçenek var ne yapacağımı şaşırdım yani. Kervan yolda dizilir diyip başladım ama bir dahakine böyle yapmayacağım. Daha çok araştırma, karar vermek için daha çok zaman.. Enjektör iğneleri iyi fikirmiş. Elimde var abi bir deneyeceğim dediğin gibi.
 13. Sağolun. Egsoz ucunu delmek için gerekli araç henüz yok elimde. Var mı bildiğiniz başka yöntem delmek için. Tekerleri söylediğiniz gibi çıkarıp boyayacağım. Evet yavaş yavaş kafamda sıralaması olsun yeri geldiğinde sıralamaya uymamak olsun oturmaya başlıyor. Bu pigmentleri de paylaştığınız linklerin bazılarını daha önce izlediğim ve sizlerin burada yaptığı işleri takip ettiğim için biliyorum. Maket aldıkça yavaş yavaş onları da almaya başlayacağım. İşin aslı o kadar çok şey var ki insan bunların içinde boğuluyor ama kötü anlamda değil tabi. Bunları araştırması ve uygulaması çok keyifli. Teşekkür ederim. Önceki modeldeki hataları yapmamaya çalıştım. Evet başlangıçta hep böyle olabildiğince ucuz kitlerden almaya çalışacağım. Bunu da o niyetle aldım. Açıklığı çok iyi farketmişsiniz valla bravo. Orayı da yapıştırmamıştım Allahtan. Düzeltmek kolay oldu o yüzden. Teşekkür ederim öneriler için. Bende daha önceden yazmıştım. Önceki modelde öğrendiğim en önemli şey modelin montajı kötü olduğunda onu kurtarmanın baya zor olduğu. Siz söyleyene kadar ben fark etmemiştim. Oradaki kalıp izlerini de temizleyeceğim şimdi. Öte yandan düzgün bir boyamanın öncelik olduğu doğru elbette ama ben iyi boyamayı öğrenirken, sizin dediğiniz şekilde artistik kısımları da öğrenmeye çalışıyorum. Bu niyetim olduğu için her modelde bu uygulamaları yapmaya devam edeceğim. Zamanla sizlerin de katkısıyla daha iyi olacağına inanıyorum. Kitin içinden figürde çıkıyor. Niyetim onu oraya koymak. Kapak kısmını yapıştırmadım. Eğer hoş durmazsa kapatırım. Eleştiri iyidir abi beni hobiden soğutmaz çünkü hatalı da olsa yaparken çok keyifli oluyor. Hatalar da zamanla düzelir inşallah. Kalıp izlerine dikkat edip zımparalıyorum ama gözden kaçıyor demek ki arada sırada. Ya da yetersiz. İtici izi tam olarak neresi bilmiyorum bu modelin bir yerinde öyle bir iz var mı? Namlu ucları için el matkabı almış olsam da 0.5mm ucu yok en küçük 1mm var elimde. Bıçakla falan delinebilir mi orası? Nerede boşluk var onu da fark edemedim.
 14. Teşekkürler. Daha hepsini yapıştırmadım evet
×