Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Abdulkadir hasanoglu

ÜYE
 • Content count

  25
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Abdulkadir hasanoglu

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  Manisa

Recent Profile Visitors

36 profile views
 1. Yaptığım zaman bana acele ediyormuşum gibi gelmedi ama şimdi anlıyorum ki gerçekten aceleci davranmışım. Bazı kalıp izlerini buraya koyana kadar hiç fark etmemiştim bile. Namluyu zımparaladım da hiç yeterli olmamış belli ki. Ben de referanslar için araştırma yaptım ama o çokluğun içinde boğuldum. Çok seçenek var ne yapacağımı şaşırdım yani. Kervan yolda dizilir diyip başladım ama bir dahakine böyle yapmayacağım. Daha çok araştırma, karar vermek için daha çok zaman.. Enjektör iğneleri iyi fikirmiş. Elimde var abi bir deneyeceğim dediğin gibi.
 2. Sağolun. Egsoz ucunu delmek için gerekli araç henüz yok elimde. Var mı bildiğiniz başka yöntem delmek için. Tekerleri söylediğiniz gibi çıkarıp boyayacağım. Evet yavaş yavaş kafamda sıralaması olsun yeri geldiğinde sıralamaya uymamak olsun oturmaya başlıyor. Bu pigmentleri de paylaştığınız linklerin bazılarını daha önce izlediğim ve sizlerin burada yaptığı işleri takip ettiğim için biliyorum. Maket aldıkça yavaş yavaş onları da almaya başlayacağım. İşin aslı o kadar çok şey var ki insan bunların içinde boğuluyor ama kötü anlamda değil tabi. Bunları araştırması ve uygulaması çok keyifli. Teşekkür ederim. Önceki modeldeki hataları yapmamaya çalıştım. Evet başlangıçta hep böyle olabildiğince ucuz kitlerden almaya çalışacağım. Bunu da o niyetle aldım. Açıklığı çok iyi farketmişsiniz valla bravo. Orayı da yapıştırmamıştım Allahtan. Düzeltmek kolay oldu o yüzden. Teşekkür ederim öneriler için. Bende daha önceden yazmıştım. Önceki modelde öğrendiğim en önemli şey modelin montajı kötü olduğunda onu kurtarmanın baya zor olduğu. Siz söyleyene kadar ben fark etmemiştim. Oradaki kalıp izlerini de temizleyeceğim şimdi. Öte yandan düzgün bir boyamanın öncelik olduğu doğru elbette ama ben iyi boyamayı öğrenirken, sizin dediğiniz şekilde artistik kısımları da öğrenmeye çalışıyorum. Bu niyetim olduğu için her modelde bu uygulamaları yapmaya devam edeceğim. Zamanla sizlerin de katkısıyla daha iyi olacağına inanıyorum. Kitin içinden figürde çıkıyor. Niyetim onu oraya koymak. Kapak kısmını yapıştırmadım. Eğer hoş durmazsa kapatırım. Eleştiri iyidir abi beni hobiden soğutmaz çünkü hatalı da olsa yaparken çok keyifli oluyor. Hatalar da zamanla düzelir inşallah. Kalıp izlerine dikkat edip zımparalıyorum ama gözden kaçıyor demek ki arada sırada. Ya da yetersiz. İtici izi tam olarak neresi bilmiyorum bu modelin bir yerinde öyle bir iz var mı? Namlu ucları için el matkabı almış olsam da 0.5mm ucu yok en küçük 1mm var elimde. Bıçakla falan delinebilir mi orası? Nerede boşluk var onu da fark edemedim.
 3. Teşekkürler. Daha hepsini yapıştırmadım evet
 4. Merhaba. İlk yaptığım modelin kuruma aşamalarında boş durmamak adına bu modele başladım. Modelin kurulumu bana zor gelmedi. Daha önce yapan arkadaşlar da kolay olduğunu söylemiş zaten. Önceki yaptığım modele göre daha temiz oldu. Bir yerde boşluk olduğu için vallejo putty kullanıp kapattım. Modeli topladıktan sonra vallejo rot braun astar kullandım. Tank ile alakalı biraz araştırma yaptım sağdan soldan. Buradan sonra ne yapacağımla alakalı birkaç ufak fikir var ama hala tam olarak emin değilim. O yüzden her türlü öneriye açığım.
 5. Bir de dot filter yaptım sadece taret kısmına. Devam etmeden sorayım dedim yanlışsa bu şekilde yapmayayım diye
 6. Şimdilik böyle. Paslı olan yerleri vallejo panzer aces dark, light ve yellowish rust kullanarak yaptım. Tamiya panel line dark Brown kullandım pin wash için. Artık ne kadar oldu siz daha iyi bilirsiniz ama ben şimdilik sonuçtan memnunum. Toz ve çamur kullanmayı da düşünüyorum. Sizce nasıl olur? Bundan sonra ne yapmam gerektiğine dair tüm önerilere açığım.
 7. Teşekkür ederim. Evet bazı şeyler yapmadan öğrenilmiyor. Sizin yağlı boya için söylemenize rağmen ben bir akrilik le deneyeyim dedim evet önceden.zemini biraz ıslatsaydım işe yarayabilirdi. Ama olan oldu bir kere. İlerleyen zamanlarda bir kere daha deneyeceğim işlemi dediğiniz şekilde akrilikle bölgesel ve hızlı yapmaya çalışarak. Yağlı boya siparişimi verdim. Winsorun küçük boylarından birkaç tane gelecek. Ama bugün kırtasiyeye uğradım ve dandik dediğiniz markalardan aldım ve sadece tarete kullandım ki burada göstereyim ona sizlerin yönlendirmenize göre devam edeyim. Maries yağlı boyalardan kahverengi beyaz çok az da yeşil kürdanla olmak üzere taretin üzerine sürüp kuru fırçayla sildim. Kullanmadan önce havlu peçetenin üzerinde yağını süzmesini bekledim. Sonuçları aşağıda paylaşacağım. Bunun dışında bidonları da griye boyadım. Bu bidonlar plastik değil mi gerçekte? Pas olması normal mi yani? Teşekkür ederim. Evet verdim yağlı boyaları siparişin. Gördüğüm kadarıyla olmazsa olmaz yakın bir araç. İlla ki kullanacağız yani. Terebentini de almıştım daha önce. Yavaş yavaş topluyorum işte.
 8. Çok güzel olmuş elinize sağlık
 9. Hocam harika olmuş ya elinize sağlık. Bu figürü boyarken nasıl çalıştığınızla alakalı biraz bilgi verebilir misiniz? Genel bir soru oldu farkındayım ama ne söyleseniz kardır benim gibi acemiler için
 10. Çok sağolun ama eminim sizin ilk model daha iyidir. Bunu dert etmiyorum açıkcası. İlk modellerde böyle sıkıntılar olacağını biliyordum. O yüzden şimdilik herşey yolunda gidiyor benim için. Benim bu modelden edindiğim en büyük tecrübe model düzgün temiz bir şekilde yapılmazsa nasıl boyarsan boya çok iyi durmuyor. He çok iyi falan boyamadım orası ayrı ama vernik attıktan sonra kabartılar bariz ortaya çıktı yapıştırma izi çok olduğundan. Böyle böyle öğrenicez işte dediğiniz gibi. Winsor&Newton markanın küçükleri de varmış onlardan alacağım. Teşekkür ederim yardım ve öneriler için.
 11. 1/35 | AMX-30 B2 Brennus | Tiger Model | Gökay Yalçın

  Harika olmuş elinize sağlık. Modelin tamamını fırçayla yaptıysanız eğer bu öndeki kamuflaj renk geçişlerini nasıl bu kadar yumuşatabiliyorsunuz?
 12. Çok geç Tam olarak böyle değil ama baya saçma birşey yaptım. Vernikten sonra dekalleri yerleştirdim. Sonra tekrar vernik. Elimde yağlı boya olmadığı için çok dahice(!) birşey yaptım. Genel yıkama için akrilik boya kullandım. Bulut abinin yağlı boya için dediği gibi kürdanla sadece taret kısmına olmak üzere biraz sürdüm. Ben onu fırçayla yayana kadar kurudu üstünde. Sonra bunu kolanyalı mendille silmeye çalıştım. Baya battı. Tekrar boya geçtim bende üstüne. Şimdilik böyle. Belki oluyordu da ben yanlış yaptım bir yerde bilmiyorum. Bir de uygun fiyatlı ve kaliteli yağlı boya tavsiyeniz var mı? Modelin bu dediğim hatayı yapmadan önceki hali de böyle. Şu kapı kısmı berbat oldu yapıştırıcı izlerinden falan ama yapacak bişey yok sanırım onun için. Figürlere fırça ile saten vernik attım. Ama sonra sprey mat vernik de atıcam.
 13. 1/35 | M3 75mm GMC|Dragon| Baki Temel

  Çok güzel olmuş elinize sağlık
 14. Fotodan değil gerçekten koyu oldu abi. Bu fırçanın ucuyla yapacağımız olayı yağlı boya ile yapmamız şart mı? Misal vallejonun panzer aces boyalarıyla da yapılabilir mi yoksa ille de yağlı boya mı olmalı? Bir de ben alt kısıma daha vernik atmadım. Sadece tarete vernik attım. Bu durumda alt kısımda ne gibi değişiklikler yapabilirim daha iyi bir hale getirmek için? Tamiya ve vallejo puttyden aldım. Orada kullandığım tamiya ama tam yapamadım çünkü kılavuza göre kurulum yaptım. Kılavuza göre yapmasaydım ön kısımda yapıştırdığım parçalardan önce macunu yapardım o parçalar da düzgünce zımparalamak için engel olmazdı sanırım. Vallejo da indirim gördüm bir yerde diğer yerlere göre o yüzden baya birşey topladım. Decal fix, decal yumuşatıcı, chipping medium ve araştırıp tanklar için ve üniformalar için birçok boya aldım. Çoğunu şimdilik kullanmıcam biliyorum ama ileride lazım olacak diye düşünüyorum illa ki çünkü bu hobiyi bırakmaya hiç niyetim yok. Kullandığım yapıştırıcı da tamiya yeşil kafa bir de beyaz kafa. Yeşil kafayla o izleri yaptığıma göre zoru başardım. Bir dahaki modele çok daha dikkatli olacağım. Bu rehber altın değerinde. Çok teşekkürler. Videolarda bu gölgelendirme ve highlight denilen olaya çok rastgeldim ama hiç fırça ile yapanı görmedim. Bende o şekilde yapmayı denemek istiyorum ama fırça ile nasıl ve ne kadar olur bilmiyorum. Fırça ile yapınca sanki ton geçişleri çok keskin olacakmış gibi geliyor. Bir de model gözüme pis görünüyor. Vernik atmadan temizliğini nasıl yaparım?Yıkamak için vernik mi olması gerekiyor? Teşekkür ederim size de. Bolca yapmaya çalışıcam hepsini vaktim oldukça
 15. Merhaba

  Hoş bulduk. Yakınmışız baya. Görüşmek nasip olur inşallah Abi ben şimdiden 4-5 parça kaybettim. Çalışmaya başladığım oda da bir nevi evin deposu gibiydi. O yüzden bulamadım da. Ama şimdi boşalttım odayı sadece bu iş için kullanacağım. Artık düşse de bulmak daha kolay olur herhalde. Hem süpürge in ucuna çorap takma taktiğini öğrendim. Olmadı onu kullanırım.
×