Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

levent onbeş

ÜYE
 • Content count

  21
 • Joined

 • Last visited

About levent onbeş

 • Birthday February 5

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  İzmir
 • İlgi alanları
  Fotoğrafçılık, maket, gezi, sinema, bilgisayar, oyun konsolu...
 1. 45 yıl önce, acemilik işte, Revell boya setini arkadaşım isteyince vermiştim. 1/72 F-5 vardı onu komple gümüş boyamış, camlar dahil. fena da olmamıştı hani, konsol üstü duran metal model gibi... ama canım gümüş boyam bitmişti. ben pilot kaskı, uçak burnu boyayayım boya bitmesin diye, o tümünü boyamış. işte belki de bu F-16 iyi temizlenmezse onun gibi tek renk boyamayı düşünüyorum... metal model gibi olur.
 2. Bu arada bir proje teklifi hazırladığım için ara vermiştim, ama dün beklediğim “Roll Antiseptik” solüsyon geldi ki, forumda bir arkadaş da okumuştum, akrilik boya çıkarmak için kullanıyormuş. Hemen başladım “berbat” ettiğim F-16 yı soymaya...1200 kum zımparada kullanarak. bayağı bir kat atmışım AB ile, zor oldu. az bişey kaldı, bitince foto koyarım. Tek üzüntüm, pilot kabini camının onarılamayacak şekilde bozulması. sanırım Dremel ile sıkı bir zımpara ile düz cam haline getireceğim.... görüşmek üzere...
 3. aslında yazdığınız tüm tavsiyeleri biliyorum ama iş uygulamada... biraz tez canlıyım, aceleciyim. öncelikle sabretmeyi öğrenmem gerekecek. yavaş ve düşünerek, üşenmeden, uzun soluklu çalışmam gerekiyor...
 4. Ek 11. madde; pırıl pırıl, egzost ve kurşun deliği harici bozulması olmayan uçak yapmaktansa, zırhlı, gemi vs yapılacak. çünkü, uçakta bir boya hatası olursa kapatmak çok zor... halbuki zırhlı, gemi vs de pas, kum, çizik, kir ekleyerek bu hataları kapatmak mümkün ki, son “Night Trawler” gemi maketinde hatalarımı bu yolla kapatabilmiştim. Belki sonraları uçağa dönerim.
 5. Heyhat, hüsran yine hüsran.... 45 yıl sonra girişilen hobi, iş boyamaya gelince, bu acemi bazı dersler çıkardı. 1- mümkün olduğunca 1/72 ölçekten uzak durulacak, 2- eldeki tüm boyalar atılacak (revell hariç) gerçek maket boyaları alınacak, 3- revell yapıştırıcının yanına acilen tamiya yeşil kafa alınacak 4- şeffaf mika yapıştrmak için özel yapıştırıcı araştırılacak 5- tasarrufa gitmeden, her tonlama için boya hazırlanacak, işi bitsede bir kenarda duracak, bir kaç kademe sonra aynı renk lazım olduğunda hazırdan kullanılacak. 6- her üç airbrush için uzun süreli bir deneme ve alışma eksersizleri yapılacak 7- her boya sonrası kuruma için uzun süre beklenecek 8- sıvı maske yapabilmek için boyanın takır takır kuruması beklenecek 9-iki ayrı marka sıvı maske beraber kullanılmayacak 10- acilen kaliteli maske bandı alınacak son olarak, SABIRLI OLUNACAK, ACELE ETMEDEN, YAVAŞ, YAVAŞ, ÇALIŞILACAK. Ha bu arada F16’ya ne oldu derseniz..... İlerde yapılacak dio’larda hurda olarak kullanılmak üzere kasanın en dibine kaldırıldı.
 6. Valla deneme yaptım, parmağımı sürünce hooop çıktı. eğer aralara girmiş parça varsa, ince bir metal/ahşapla çıkıyor. ancak henüz maket bandı almadım, onu da alacağım. şimdilerde düz yapı market bandı kullanıyordum, aradan kaçırdı, sökerken boyayı kaldırdı vs... bu sıvı maske iş yapar....
 7. kokpit ve pilot bitti, gövdeye başladım. ilk sıvı maske uygulamasınıda yaptım. Bu forumda duyduğumu Molotow sıvı maske kalemi (2-4mm mavi olan) kenarları yaptım, Cadence maskeyi ise fırça ile sürdüm. Farkları, molotow son derece kolay ve çabuk kurudu, cadence ise hala kuruyacak bekliyorum. Akşama mangal var, ara verdim, yarın sabah devam ederim.
 8. Bayram seyran demedim, 4. maketime başladım. İlki 1/72 Revell Stearman Kaydet, olduğu gibi yaptım, boya falan yok, ikincisi 1/142 Revell “Night Trawler” balıkçı gemisiydi ki forumda paylaştım, boyalı falan üçüncüsü, aliexpressden gelen ahşap balıkçı 1/130 ama yarım kaldı, sebebide montaj şeması çok kötü fotokopi, eksik parçalar ve yanlış numaralandırma, neyse bir ara paylaşırım. Bu 4. ise bir senaryonun ilk modeli olacak. Amacım 1923 den bu yana, yani Cumhuriyet dönemi Hava kuvvetleri envanterinden bulabildiğim uçaklarımızı yapmak. Pervaneli, jet, helikopter, nakliye, eğitim vs.... Babi’den Türk decal setini de aldım. Bu nedenle de ölçek olarak 1/72 olsunlar istedim, hem sergileme yeri, hem de piyasada daha çok model olması. Ancak, F-16 da kokpit ve pilot detayları bayağı yordu beni, acaba dedim 1/48 e dönsem mi. Neyse, bu F-16C bitsin düşünürüz. fotoğraflı aşamaları koymayacağım, belki ileri ki aşamalarda olabilir, malum acemiyiz, yapıcı! eleştirilerden etkilenmeyeyim. Bitince Allah ne verdiyse vurabilirsiniz... daha sonra şunları sıraya koydum, spitfire ıı/Vc, PZL 24, P40c/d, Hurricane, FW190a3/4, D18s, B-26b/c, T-6 texan, P-47 sonrası 60 larda başlayan jet serisi. Hadi bakalım bana kolay gelsin.
 9. 1/10 | Sharki | Black Sailors| Ramazan ÖZDEK

  bilgi için teşekkürler, yeniden düşüneyim....
 10. 1/10 | Sharki | Black Sailors| Ramazan ÖZDEK

  Elinize sağlık... Aliexpress de, resin-büst olarak geçen 1/10-16 modeller var. Heveslendim, alıp da bir deneme yapayım istiyorum... beğendiğim şu;
 11. önerinizi unutmayacağım, güverteyi boya yerine 1200 zımpara ile eskittim...
 12. Teşekkürler arkadaşlar, Bu arada, n11.com da “molotow maskeleme kalemi”ni buldum, yurtdışına göre daha ucuz. Dışarda 11.5$ iken burada 30₺ (2mm) 35₺(4mm). kaçırmayayım dedim, haberiniz olsun.
 13. Güzel olmuş dostum. deniz için kullandığın malzeme listesini yazabilirmisin? biraz da nasıl yaptığını... Balıkçı tekneme de uygulamak istiyorum. kolay gelsin.
 14. Örnek aldığım bitmişler bunlar, farklı tasarımve yöntemler kullanmışlar. Bu son resimdeki gibi bir deniz konusu yapmak istiyorum, elbette işi kaptıktan sonra. Belki de ahşap yapımına başladığım tekneye olabilir. Bu arada forumu okuduktan sonra almaya karar verdiğim ekipmanlarda bunlar. - Airbrush Flow improver - Mr. Retarder mild - Mr. white Putty - Tamiya 2mm maske bandı - Decal Bonder spray - Cadence Maske jel - İzopropil alkol 1lt - Pilli kahve süt karıştırıcı Halaoğlu pilot, haftada bir dünyayı geziyor, arada USA eve gidiyor, ona 3 siparişim olacak. Molotow maske kalemi ki, bu forumda okumuştum, araştırdım, bayağı bir methediyorlar AK weathering kalem seti, malum 5 kalemden oluşan set, mavi-gri shading ve chipping-aging olan 2 takımı düşünüyorum. Bunlar ülkemizde satılmıyor sanırım.
×