Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Gurbey

ÜYE
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

 1. Tesekkurler ismet bey , ben bu arada acemilikten kitin bitmis fotograflarını sizin son mesajınınızı alıntılıyarak gondermisim.Size cevap hakkı dogdu gibi oldu. kusura bakmayın. ama detaylı cevaplarınız icin cok tesekkur ederim. bende dediginiz gibi once kitin videolarını seyrediyorum , sonra tekniklerle ilgili bilgi sahibi olmaya calısıyorum. bu iste ogrenmenin sınırı yok. Anlattıgınız tekniklerle ilgili arastırmalara ve uygulamalara devam .
 2. Boya sırasında baya sorun yasadım. normalde uzeri kapalı modeli dusunmustum. ama dot filter uygularken yaglı boyayı silerken terebentin kullandım. terebentin boyayı dagıttı. aynı zamanda pin wash sırasındada aynı sorunu yasadım. bundan sonra herhalde hazır malzemeler kullanacagım. Tekerlekler icin biraz daha calısmam gerekiyor. bunların kirletmesini yapamadım. fırca ile boyama yaparken kamuflaj gecişlerinde nasıl bir yol izlemek gerektigini tam bulamadım. keskin gecisleri gormek istemedigimden kalın fırca ile bozuk olsun istedim ama olmadı. duzeltmem gereken yada hatalı oldugum noktaları yazarsanız sevinirim.
 3. Yeni başlayanlar için modelcilik rehberi Barlas Pehlivan

  bizim icin cok guzel bir calısma olacak. dort gozle bekliyorum.
 4. Herkese Merhabalar.. 2. modelime basladım. hatta bitirdim sayılır. Yaptıklarımı ve karsılastıgım sorunları yazmak istedim. Ayrıca fotograflar bakıp , hatalarımı gorup duzelmek isteyen tecrubeli arkadaslardan yardımlarını bekliyorum. 2. modelimi bir kamyon olarak secmek aslinda pek iyi fikir degilmiş. Montaj ve boyama sırasında baya sıkıntılar yasadım. oncelikle kitapcıgı bastan okumadan kafada tasarlamadan islem adımlarına gore montajı yapınca sorunlar cıktıgını fark ettim. ornegin motoru ve egzoz borularını yapıp monte etmem buyuk hataydı. bunları en son takmak gerekitigini fark ettim. birde sonucta fırca ile boyama yapıyorum. sasinin tum parcalarını takarken bazılarını onceden boyadım bazılarını taktıktan sonra boyamaya calıstım. bazılarına fırca girmedi dahada zorlandım. montaj noktalarına boya surulunce japon ile yapsıtırmak zorunda kaldım. hatalar cıkınca japonla yapısan yerleri sokmek dahada zor oldu. ama bunların hepsi tecrube diye dusunuyorum. BU arada bu modelde parcalarda bir hata oldugunu dusunuyorum. sasinin arkasındaki par ile onundeki parca arasında boyut farklılıgı var. buna gore montaj yapınca sasi arkaya dogru kasıldı. buda en arka tekerleklerde 2 mm. yukseklik yarattı. duzeltmeye calsıtım ama olmadı. boya sırasında 3 kat kamuflaj atmayı dusunuyordum. son renk olarak yesillerin icinde siyah koyacaktım. ama daha sonra bozarım dusuncesiyle (birazda bitsin istedim) vazgectim. kamuflajda bir sorum olacak. renk gecislerinde maskeleme yapmadım. gecislerde drybrush yapmaya calsıtım keskin hatlar olmasın diye. ama oldugunu sanmıyorum. bunu eskitme sırasında nasıl duzeltebilirim? tanklara gore kamyonlarda cok fazla parca var ve boya sıralaması cok onemli. herseyi onceden planlamak lazım.ornegin kasayı taktıktan sonra kabinide taktım. bu sefer kasanın arkasını boyamadıgım icin cok zorlandım. simdilk bu kadar bitince son fotografları paylasacagım. simdiden tesekkurler
 5. Herkese Merhaba , İşlerim dolayısıyla yılın yarısında Rusya'da yasıyorum. Rusyada kaldıgım zamanlarda evde mesai saatleri dısında yapacak bisey bulamaktan bu hobbye merak saldım. yaklasık 1 haftadir yogun bir sekilde arastırıyor ve gerekli malzemeleri yavas yavas satın alıyorum. Kafama takılan bazı konuları buradan yazıp sizlerden yardım rica ediyorum. Boyamayı firca ile yaptıgım icin airbrusha gecene kadar tek renk mi calısmalıyım ? yıpranma efektlerini vermek , ton farkları uygulamak icin firca ile boyamada hangi yontemleri izlemem gerekir.? washing , chipping , weathering gibi efektleri calısıyorum. washing icin siyah yaglı boya ve terebentin karısımını sulu olacak sekilde hazırlıyorum. fakat videolarda seyrettigim sekilde girinti ve cıkıntılarda dagılma olmuyor. tamiyanın T-13 ve T-80 sprey verniklerini aldım. islemden once vernik atmak gereklimi? bu islemden once atılması gereken vernik parlak mı mat mı olmalı? vernik kac kat atılmalı? tam kapladıgını nasıl anlayabilirim? kac sn civarı sıkmam gerekir? washing islemini yaptıktan sonra videolarda izledigim kadarıyla kulak pamugunu terebentine surup kagıt havluda fazlalıgını alıp etrafını temizliyoruz. bu islemi yaparken alttaki boya bazı yerlerde kalktı. bunun sebebi nedir? iyi vernik atılmamıs olmasımıdır? (fazla bastırarak islem yapmadım) pastel boya ile tank paletlerine efekt yapmak istedim. aldıgım pastel boyayı maket bıcagı ile soydum. uzerine tiner ekledim. fırca ile tekerlek ve paletlere isledim. sizce oldu mu? hatalar nerelerde? bunun sabitlenmesi icin ne yapmam gerekir? tamiyanin weathering setini aldım. toz efekti yaratmak icin. bunu kit icinde cıkan fırca ve sunger ile uygulamaya calsıtım. tam etki vermedi diye dusunuyorum. bunu uygularken herhangi bir malzeme (tiner,alkol,terebentin vs. ) ile birliktemi yapmam gerekir? birde daha ilk maketim baya kotu durumda ama bakıp yorumlarınızı soylerseniz ve yonlendirirseniz sevinirim. Herkese simdiden tesekkur ederim.
×