Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Nasuh Buğra Cesur

ÜYE
 • Content count

  101
 • Joined

 • Last visited

 1. Uzun bir aradan sonra tekrardan herkese merhaba! Aslında bu projeye geçen sene şubat ayında başlamıştım. İlk başta gazla Resin podlar, mühimmatlar ve gulf war decalleriyle başladığım proje, malum pandemi şartlarından dolayı tezgahta uzunca bir süre bekledi ama artık sona doğru yaklaştım. Kit aslında güzel düşünülmüş ama uygulama kısmında sıkıntıları olan bir maket. Bolca parça uyuşmazlığı var. Özellikle hava alıkları sıkıntıların temelini oluşturuyor ama dikkatli şekilde dry fitting ve zımparalama ile çözülmeyecek dertleri yok.
 2. Merhabalar Cem bey. Yazdıklarınızı büyük bir keyifle okudum ama şurada size şunu söylemek istiyorum. Ki buradaki amacım sizi yermek veya art niyetli bir ifade değil. Bu uçak 2012 yılında teslim edilmiş siz 2019 yılında fotoğraflamışsınız. Bu aradaki 7 yılda bu uçak nasıl bakımlar gördü, neler oldu veya kaç sorti uçtu. Kaç ağır bakıma girdi hiç biri hakkında bir bilginiz var mı? Hiç birimizin olmadığı gibi sizinde yoktur. Yani biz burada modelcilik yaparken kısıtlı referanslarla çalışıyoruz. O zaman diğer uçakların kirlenme değerlerini referans alarak ki burada diğer NATO 50+ları ve 52+ları kullanarak karma bir model yapmak neden what-if olsun. Her ne kadar çoğu insan bu olayı gereğinden fazla ciddiye alsada sonuçta plastik boyuyoruz ve boyadığımız araçta belli göz yanılmaları belli tekniklerle daha güzel göstermeye çalışıyoruz. Eğer hepimiz dümdüz boyasaydık bu araçları hepimizin modelleri sonuçta plastik enjeksiyon hediyelik uçaklara benzeyecektir. O yüzden öncelikle bir hobi olduğunu ve burada görsel malzemeler oluşturduğumuzu da göz önüne alırsak bu tartışmaların hepsi anlamsız oluyor. Bu dünyadaki çoğu şeyi fazla ciddiye alıyoruz. Bu uçaklarla en çok birlikte olan pilotlar bile çoğu zaman umursamıyor. Bunlar savaş makinaları işlerini tam ve iyi yaptıkları sürece kimse umursamıyor bunları. Biz niye bu kadar abartıyoruz? Üstte yazdığım gibi bu hayattaki çoğu şeyi gereğinden fazla ciddiye alıyoruz...
 3. Ben burağı hem online da hem de gerçek hayatta tanıyan ve yakın bir arkadaşıyım bunu öncelikle belirteyim ama söyleceklerim arkadaşı veya tanışık pek alakalı olan bir durum değil. Biz modelciler olarak amacımız bir aracı modellemek değil mi? Şimdi bunu gerçekleştirirken bir kaç farklı şekilde yapabiliriz. Bir takım insanların yaptığı gibi direk uçağın kendi üzerindeki boya kodunu kullanarak aynı boyayla aracı boyayabiliriz ama bu şekilde yaptığımızda araç normalden daha koyu duracaktır. Çünkü bu araç ölçek küçüldüğünden dolayı normalden daha az ışık yansıtacaktır. O zaman aynı boyayı kullanmadığımız için de what-if mi sayacağız bu araçları. Ayrıca HİÇ BİR TÜRK F-16 BLOCK 50+ plus bu şekilde değil demek çok farazi değil mi sizce de? Bu uçakları 7/24 takip edemiyoruz ne kadar eskidiğini ne şekilde olduklarını sınırlı şekildeki kaynaklardan görüyoruz. Bu türk f-16'sının bu şekilde eskidiğine dair bir kanıtımız yok ama eskiyebileceğine dair kanıtımız var. Yani olay şuna dönüyor bu araçlar bu şekilde eskiyebiliyor mu? Evet. O zaman nasıl what-if olarak değerlendirebiliriz? O zaman fotoğrafı olmayan her çimento zırhlı sherman da what-if oluyor. Size nasıl eskiyebildiklerine dair bir kaç kanıt bırakıyorum. Ayrıca bu bizim ülkemizin uçağı değil gibi anlamsız bir argümanla gelmezsiniz umarım.
 4. AirBrush tavsiyesi.

  Haydi bu konuya girip ben de biraz salça olayım Ben badger 105 patriot kullanıyorum ve son derece memnunum hatta yanına sotar 2020 aldım ve ondan da aşırı derecede memnunum. 105’in en güzel yanı çok kolay şekilde temizlenebiliyor olması diğer tabancalara göre hızlı şekilde temizliğini yapabilmek güzel bir avantaj ayrıca nozzle’ı contasız ve vidasız olduğu için işler biraz kolaylaşıyor. Ben airbrush alırken bazı şeylere dikkat etmiştim ve ondan sonra badger da karar kılmıştım. Bunlardan ilki; yedek parçasının türkiyede bulunabilir olmasıydı. İwata o dönem ki seçeneklerimin arasındaydı ve bu kriter yüzünden onu eledim. İğnenin ucunun yamulmadı vs gibi durumlarda işin yarım kalması insanın canını sıkıyor. İkinci kriterim ise dayanıklı olmasıydı buna kaliteli olması da diyebiliriz. İnternette çoğu yabancı forumda badger 105 için “workhorse” dendiğini görmüştüm. Gerçekten de öyle her türlü boyayı atıyor, kolayca temizleniyor ve kolayca söküp takılıyor. Buraya kadar badger reklamı oldu biraz Eğer bütçe konusu darsa kesinlikle Çin malı airbrushları tavsiye ederim. Sparmaxta tavsiye etmem onu da kullandım fakat biraz daha kaliteli bir iwata kopyası bence ayrıca neredeyse bütün parçaları badger fiyatlarında!!(yanlışım varsa düzeltebilirse fiyatlar hakkında daha fazla bileğisin olan biri sevinirim) ( sparmax kullananlar kızmasınlar ne olur) Ayrıca Çin malı olanlar öğrenmek için idealdirler. İğnesi nozzle’ı vs ucuz oluyor ve rahatça eskitebilirsin. Tavsiyem aliexpressteki siyah saplı olanlardan alman diğer çok fonksiyonlu gibi görünenlerden daha iyi oluyor onlar. Siparişinin yanına yedekli olarak iğne ve nozzle almanı tavsiye ederim lazım olduğu zaman Türkiye’de fahiş fiyattan almak zorunda kalmazsın. Biraz uzun yazdım ama umarım işine yarar...
 5. Aslında bu modelcilik işlerine daha uygun olan baskı türü sla yani resin baskı ama daha maliyetli ve meşakkatli bir baskı türü. Ama baskı bitince herhangi bir ekstra işleme tabii tutmadan boyayıp kullanabilirsiniz.
 6. Jantlar sanırım pla baskı o yüzden bu kadar macun atılmış herhalde.
 7. German Sd.Kfz. 7/1 Top çeker olarak kullanılır mı ?

  Çeker fakat anlamsız olur, çekeceği ve taşıdığı araçların ikisi de Hava savunma silahı.
 8. Rica ederim Hem size STL dosyasını hem de solid dosyasınıda attım. Fakat bence CNC ile uğraşmayın parça çok küçük. Tezgahla uğraşmak yerine SLA printer sahibi biri çok cüzzi bir miktar karşılığında size basabilir ondan kalıp almakta gayet kolay olacaktır.
 9. Bu tarz küçük ve detaylı parçaları standart PLA tipi yazıcıların kaliteli şekilde basması pek mümkün değil. SLA denilen basım için reçine kullanan yazıcalarda çok daha verimli şekilde baskı alınabilir. Çizimi bitirdim STL formatında sanırım istediğiniz şekilde baskı alabilirsiniz. Bana bir mail adresi atarsanız hemen yollabilirim.
 10. Benim bir süredir çizmeyi ve basmayı planladığım parçalar var aslında. Zaman bulabilirsem sizin paletlerle beraber bunları açık kaynak olarak forumda memnuniyetle paylaşabilirim
 11. Net ölçüleri verirseniz çizim konusunda memnuniyetle yardımcı olurum
 12. Ellerinize sağlık İsmet hocam. Yahu o Mussolini figürünü nereden buldunuz uzun zamandır bir arkadaşım için arıyoruz ??
 13. 1/48|AB-206|Heller|Burak Bedir

  Ellerine sağlık Burak, tonlamalar yine efsane olmuş.
 14. Benim Gulf War’ın daha işi var. Şu corona olayları geçerse onu da göreceğiz herhalde
 15. Ellerine sağlık Burak her zamanki işçiliğinle bir başka olmuş tornado
×