Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Ahmet Özşen

ÜYE
 • Content count

  9
 • Joined

 • Last visited

About Ahmet Özşen

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  Kadıköy, İstanbul
 1. 25. Hobimaket Buluşması ( 21 Nisan Pazar 13:00 Kadıköy )

  Geçen sefer iş seyahati yüzünden kaçırmıştım. Bu sefer cumartesi dönüyorum gibi duruyor. Bir aksilik olmazsa geliyorum. 1. Gökay Yalçın 2. Umut Can Aydın 3. Taner Onagül 4. Ahmet Aslanlı 5.Mustafa Arabacı 6. Kerem Erkmen 7. Ahmet Eren İspir 8. Barış Acar 9. Ahmet Özşen (belki +1)
 2. 23. Hobimaket Buluşması ( 28 Ekim 2018 Pazar Saat 13:00 Kadıköy )

  1. Gökay Yalçın 2. Umut Can Aydın 3. Can Gürkök 4. Hikmet TÜRKKAN 5. Aydın Kaynak 6. Kahraman Ege Ceri 7. Bayram Koçer 8. Yunus Emre Coşkun 9. Ahmet Özşen Bir aksilik olmaz ise görüşmek üzere.
 3. Detay seviyesi biraz cılız kalmış, bundan olsa gerek birisi bu kiti alıp biraz daha modifiye etmiş ve Kalrsruhe olarak yapmış, ilgili link aşağıdadır. http://www.modellmarine.de/index.php?option=com_content&view=article&id=3301:fregatte-f212-karlsruhe-v-klasse-f122-1300-revell-von-mathias-carl&catid=321:mcarl
 4. Merhabalar. Umarım başlığı doğru yere ve doğru şekilde açıyorumdur. En son kitim olarak bir deniz aracı denemeye karar verdim. (İzmir İnciraltı sahildeki gemi müzesini gezmemin çok büyük etkisi var) ve biraz araştırdıktan sonra bu kite karar kıldım. Kısaca gemi hakkında konuşmak gerekirse; Diğer adı ile Bremen Class olarak bilinen bu fırkayetnler 1979 - 1990 yılları arasında inşa edilmiş ve ilk denize inişi olarak 1982 yılı gözüküyor. Toplamda 8 tane yapılan fırkateynler genelde şehir isimleri ile anılıyor. (Bremen. Köln, Lübeck). Yıllardır alman deniz kuvvetlerinin omurgasını oluşturan bu 8 fırkateyn 2016 yılında itibaren F125 Brandenburg sınıfı gemiler ile yenilenmeye başlandı. Şu an F213 ve F214 borda numaralı Ausburg ve Lübeck aktif olarak görevde bulunmaktadır. Kite gelirsek: Bu konuda çok engin deneyimlerim olmadığı için bu kısmı biraz daha hızlı geçeceğim. Yaptığım iki Revell maketinde de gördüğüm kalıp çapakları bu kitte de mevcut, biraz temizleme gerekecek gibi duruyor. Bunun yanı sıra 8 gemiden hangisini yapmak isterseniz ona uygun decaller mevcut. Şu an için daha kadar vermedim ama Lübeck olabilir diye düşüniyorum. Bunun dışıda kutudan bir de kağıt flama seti çıkıyor. Şimdiden eğlenceli olacak gibi duruyor. Bol bol sorularım olacak, yardımcı olacak herkese peşin peşin teşekkürler. Öncelikle parçaları bir güzel yıkadım ve ana gövdeyi yapmaya giriştim. Kaideyi yaptım ve gövde kısmını bileştirdim. Kuru denemeden sonra mutlu olunca Tamiye Extra Thin Cement ile iç taraftan yapıştırdım. İyice kuruduktan sonra karina tarafına zımpara işine giriştim. Bu arada herhalde yapıştırıcıyı biraz fazla sürmüşüm ki aşağıya akmış ve özellikle alt taraflarda yer yer deformasyonlar olmuş. SORU: Bu kısımları daha fazla zımparalasam gider mi? Ya da astar ve boya esnasında kapanır mı? Ya da en temizi putty ile tamir etmeye çalışayım mı? Kıç tarafı ve alt güvertenin de montajı yapıldı. SORU: Buralara da Putty kullanımı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Bundan sonra yavaş yavaş üst güverteyi monte edip hafif boyama işlerine başlayacağım. Yaptıkça güncellemeye çalışacağım. Sağlıcakla kalın.
 5. Çok orijinal olmuş. Detaylar da harika. Ellerinize sağlık.
 6. Merhabalar

  Herkese merhabalar, Foruma en son katılanlardas birisi olarak kısaca kendimden bahsedeyim dedim. İsmim Ahmet, 34 yaşındayım, İstanbul'da ikamet ediyorum ve bir beyaz yakalıyım. Aslında maketcilik ile tanışmam çok eskiye dayanıyor. Ben küçükken Beşiktaş Şair Nedim Caddesi'nde bir maketci vardı. Çocuk yaşlarda oradan bir kaç maket almışlığım vardı. Tabii çocuk yaşta boya almak bir dert, malzeme bulmak ayrı dert. Hobimin gelişimi bir kaç tane boyamadan yaptığım maketler ile kalmıştı. Taa ki geçtiğimiz 3-4 öncesine kadar. Sevdiğim bir arkadaşıma hediye ararker Revell'in maket setlerini gördüm (İçinde boyaları, fırça ve yapıştırıcısı dahil olanlar) ve ona hediye aldım. Daha sonra "yaa ben çocukken yapardım hala var mıdır acep" diye söylenirken koca bir dünya olduğunu fark ettim. Yakın zamanda bir otomobil (kaportaları boyalı halde olan kitlerden) yaptım ve hala çok keyif aldığımı fark ettim. Hobi olarak kendimi geliştirmeye karar verdim. O zamanlarda sadece enamel boyaların var olması, artık akrilik boyalar ile de çalışılabiliyor olması,bilginin daha erişilebilir olması, büyüdükçe ekonomik alım gücünün değişmesi (dondurmadan kompresöre terfi) gibi sebeplerle bir nevi tekrar geri geldim denilebilir. Yakın zamanda 1/144 Airbus A320 Airberlin Revell (arkadaşıma hediye aldığımı, ben yapamam diyip geri verdi) bitiridim. (en kısa zamanda biten kitlere eklemeyi düşünüyorum) Geçtiğimiz hafta itibari ile de 1/300 German Frigate Class F122 Revell kiti eli uğraşmaya başladım. Şu an için farklı farklı kitleri (uçak, otomobil, deniz araçları) deneyip neyden keyif aldığım görmeye bu arada da öğrendiğim teknikleri denemeye çalışıyorum. Eminim zaman içerisinde bol bol sorularım olacak. Şimdiden herkese teşekkürler. Görüşmek üzere!
×