Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

ÖnderE

ÜYE
 • İçerik sayısı

  10
 • Katılım

 • Son ziyaret

ÖnderE Hakkında

 • Doğum Günü 18-11-1979

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 1. Teşekkürler, gönderiyorum özelden...
 2. Süpersin Yunus, gayet aydınlatıcı olmuş.
 3. @Yunus Emre Coşkun @Ziya Günce Heptürk Gunze'nin ve diğer markaların astarları biraz pahalıya geliyor. Hele ki dolar uçmuşkene https://urun.n11.com/bakim-spreyleri/sikkens-istediginiz-boyutta-1k-all-seffaf-plastik-astar-P270871968 https://urun.n11.com/akrilik-boya/edding-permanent-akrilik-sprey-plastik-astari-998-P258571611 http://www.dyo.com.tr/dyo/urundetay/314/plastik-yuzey-astari Bir kaç astar var merak ettiğim. Özellikle Sikkens, bizim polistrene plastik üzerinde kullananılabilir mi acaba? Yalnız tek sorun, piyasadaki bu şekilde satılan plastik astarların neredeyse tamamı şeffaf. Zannımca yüzey üzerindeki hataları pek göstermeyecektir. Bu önemli bir sorun teşkil eder. Dyo Dyoplast da şeffaf değilse kullanılabilir gibi geldi. Sizler astar olarak ne kullanıyorsunuz?
 4. Biliyorum astar önemli, fakat boyaya zımpara değdirmeyin kısmına pek katılmıyorum. Zira airbrush, ısı ve diğer faktörler yüzümden oluşabilecek "orange peeling" problemi için boyaya zımpara değdirmek maalesef ki gerekiyor. Şu anda Porsche 959 üzerinde çalışıyorum ve boyaya rötuş için zımpara atıp, Tamiya Finish Compound ile cilaladığım kısımları göstermek istedim: Daha clear coat atılmadı, yanlış anlaşılmasın
 5. Vallejo biraz dertli bir astar. Zımparalarken, soyulmalara ve deformasyona çok açık. Hata olmadığı sürece astara dokunmak istemiyorum. Umarım daha sonra, daha da güzel astarlar ile çalışma şansım olacak.
 6. Resimleri Flickr'a upload ettim, umarım şimdi düzelmiştir. @Umut Can Aydın @Bulut Solmaz @Evren İmgel
 7. Yıllardır içimde beslediğim ScaleModeler canavarını ilk kit ile ortaya çıkardım. 10-12 yaşımda uçak maketleri yapardım. Tabii ki boyasız, parça birleştirme falan filan (sene 1990'lar bu arada). İlk defa tam takım taklavat model işine giriştim. Çin malı airbrush'ım ve envai çeşit alet edevatı tamamladıktan sonra ilk olarak yapmak istediğim model olarak Fujimi'nin Nissan GT-R (motorsuz model) modelini seçtim. Model gerçekten güzel ve detaylı (motor hariç :). https://imgur.com/a/qwmZMpp https://www.flickr.com/photos/143083285@N02/with/43636654440/ Diğer bir bilgi olarak: Mutlaka sorular gelecektir, bu yüzden önceden cevaplamak istedim; Son kat olarak Standox K-9560 VOC-XTRA kullandım. Evet bildiğimiz oto verniği. Nasıl uyguladın derseniz, herhangi bir bozulmaya mahal vermemek için normal boya üzerine en az iki gün boyanın kurumasını bekledim. Kullanılan malzemeler: Astar: Vallejo Surface Primer Gray Kaporta üst kat boya: Gunze Mr. Aqueous H-8 Silver Konsol: Gunze Mr. Aqueous H-2 Gloss Black üzerine Vallejo Satin Varnish (mükemmel görünüyor, fotolara aldanmayın) Metal görünümler için: Alclad II ALC-107 Chrome Parlak krom noktalar için: Molotow Liquid Chrome Pen Flocking için: Aliexpress'den en ucuz Velvet powder Sinyal vs gibi clear part için: Gunze Mr. Aqueous H-92 Clear Orange Son kat 'clear coat' için: Standox K-9560 VOC-XTRA, Standox Thinner 2K-25-35, Standox Hardener 20-25 Hazırlıklar tamam, başlayalım kesip biçmeye, boyamaya vs vs... Vallejo Gri Astar kullandım, her yerde yazıldığı gibi Vallejo astarlar için yazılan 'don't sanding or do it with 1k min' işleminden dolayı zımparalamadan şimdilik uzak durdum: Siyah ön çıtalarımız için maskelememizi yapalım ve boyayalım: Gunze Mr Aqeous Silver H-8 metalik partikülleri çok büyük bir boya: Maskede ufak kaçaklar var diğer tarafta: Gerçeğinde Steel gray olan tüm siyah bölümleri mat ve parlak siyah ile boyadım: Kalın boya yüzünden az biraz ızgara önü karbon detayını kaybettik: Dashboard astarı mükemmel oldu: İlk defa profesyonel model yaparken flocking denememek olmaz: Yarı mat, yarı parlak deri koltuklarımız yakıyor: Biliyorum, ventiller çok kötü boyandı: Burada daha temiziz: Burada metal görünümün en iyi olabilmesi için Alclad II Chrome kullandım: Alt detaylar önemli: Camsız olmaz: Farlarımızı takalım: Stoplarımızı da takalım: Jantlarımızı da boyadık mis gibi: Ve hazırız:
×