Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Volkan Deniz ÖZBUDAK

ÜYE
 • Content count

  117
 • Joined

 • Last visited

 1. 1/48 | F-16C Block 50 | Tamiya | Nurtekin Taşkurt

  Elinize sağlık, Ben de aynı kitin 1/72'sini aldım yine Tamiya. Bende Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçak yapmak istiyorum. Tavsiye ettiğiniz bir dekal seti / satıcı var mıdır THK için?
 2. surface primer TAMİYA

  Bulut bey inceltmeyi söylemiş ama ben de ufak bir detay ekleyim: Boyayı iyi karıştırdığınızdan emin olun. Bazen iyi karışmış görünse de dipte köşede kalan topaklar siz fark etmeden incelticiyle karışıp (ama tam çözünmeden) AB haznesine kadar gidebiliyor. Örneğin bendeki bazı vallejo boyalar (air serisi), ne yaparsam yapayım bir türlü tam incelmiyor, partiküller halinde kalabiliyor.
 3. surface primer TAMİYA

  Basınca dikkat etmenizi de tavsiye ederim. Öteki türlü doğru karıştırsanız bile yoğunluk ideal olmayabiliyor. Yoğurt kabı veya artan başka kit parçaları varsa onlar üzerinde deneme yaptıktan sonra asıl makete uygulayın derim.
 4. Klavuzdaki renkler konusunda da size ayrı bir teşekkür etmem lazım Ben de renkleri uygun bulmadım, güvenemedim sizin kullandığınız renkleri referans aldım. Taipei'de oldukça klostrofobik bir dükkanda wifi bulup cep telefonundan foruma girip zoomlayarak doğru sayfayı bulup sizin yazdığınız tamiya renkleri buldum ve o dükkandan alıp çıktım. Dolayısıyla renk konusunda da bir teşekkür borcum vardı onu da ödemiş olayım
 5. Uzunca bir aradan sonra tekrar merhabalar. İş dolayısıyla son birkaç aydır Endonezya, Taiwan, Filipinler ve Malezya'daydım. Maketçi dükkanları, fiyatlar ve available malzemeler ile ilgili detaya girmeyeceğim, Asya gerçekten bu işin cenneti. Özellikla Jakarta'daki Peter & Partner mağazası çok etkileyiciydi zira hem model ve malzeme çoktu hem de kendi yaptıkları bitmiş maketler çok usta işi duruyordu. Bu seyahat esnasında 3 adet 1/72 kit ve bazı boya malzemeleri aldım. Yapımına başladığım kitlerden ilki, Kahraman Bey'in harika şekilde bitirdiği Trumpeter 1/72 Mig 29 kiti. İş biraz talihsizlikle (hanımın kanopinin bir parçasını atmasıyla) başladı ama ben devam ediyorum, kanopiyi artık bi şekilde tekrar gittiğimde vs. bulup ekleyeceğim. Maketçilik konusunda geçen yılki durumuma göre çok daha iyi bir noktada olduğumu ancak hala fazla aceleci davrandığımı ve özellikle boya konusunda problemlerimin devam ettiğini görüyorum. Boya tamamen bitmedi ama aşağıda da göreceksiniz, uçağın üst gövde boyasına bakarsanız sağ ve sol kanatlarda boya kalınlığı arasındaki fark muzaam oldu. Post shading ile kalın boya attığım tarafı toparlamayı umuyorum. Aynı şekilde exhaust boyarken de kalın bir katman attıgımı düşünüyorum. Son olarak da bazı renk tonlarını tutturamadığımı düşünüyorum. Her kit için kendi boyasını almak istemiyorum ancak mesela yakıt tankları nın boyasının fazla koyu gri kaldığı kanısındayım. En azından eksiklerimi görerek ilerliyorum. En önemli sorunum, boyayı daha sabırlı şekilde atmak. Hazırladığım boyalar sürekli bana çok ince geliyor ya da ince hazırladıysam da üst üste çok kısa sürede çok katman atıyorum iyice boya yerleşsin diye (belki de boya yoğunluğu - AB basınc oranı konusundaki bilgisizliğimden). Ezcümle, süreci içeren bazı fotoğraflar aşağıdadır. Elinize sopalarınızı alın ve girişin bana, kendimi hazırladım PS: Kokpit ve üst gövdenin yerleşim noktası hariç kit oldukça detaylı ve sorunsuz göründü. Tavsiye edebileceğim kalitede bir model.
 6. harika araç harika model merakla takip ediyorum
 7. Harika olmuş elinize sağlık. Siz şimdi bunu böyle koydunuz diye ben kendiminkini WIP de olsa koyamıyorum buraya Baya güzel duruyor bravo
 8. Bir sorum daha var Radom içine ağırlık koydunuz mu? kitin dengesi nasıl sizce? Koymak gerekir mi?
 9. Öncelikle detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim Sorunumu şöyle anlatayım: 1. Kokpiti inşa edip boyayıp tamamladım. 2. Sonra malumunuz kokpitin altında delikler var, onlar da alt gövdede 2 adet klavuz çubuğa oturuyor. 3. Ben de bu şekilde oturttum. Fakat sonrasında üst gövdeyi doğru yerleştiremedim çünkü kokpit, üst gövdedeki kokpitin geleceği boşluğun önünde duruyor. Çok fazla denedim ben mi yanlış yapıyorum dedim ancak olmadı. Anladığım kadarıyla bir kalıp hatası var. 4. E tabi kokpiti uygun şekilde oturtunca boşluğa, bu sefer de üst gövdenin en ucu (radoma bağlanan yarım çember), alt gövdenin en ucunu öpmedi, daha da öne çıktı 1mm gibi. 5. Radomu bu şekilde takıp aradaki boşluğu macunla doldurdum. Bakalım ne olacak. Fotoğraf atacağım ayrıca :/
 10. Merhabalar Geçtiğimiz hafta boyunca iş için Jakarta'daydım. Harika bir modelci dükkanı buldum ve birkaç kit aldım. Bunlardan biri de daha önce söylediğim gibi tam olarak bu kit. Dün başladım inşa sürecine ancak radom montajı baya problem yarattı. Kokpit üst gövdeye alt gövde gibi tam net oturmadı, netleştirince de burun kısmında alt ve üst gövde arasında seviye farkı oldu. Macunla bişeyler denedim fotoğraf atacağım akşam. Merak ettiğim, sizde de oldu mu acaba? Jakarta'dan aldığım bir başka malzeme de TR'de bir türlü bulamadığı X-19 smoke idi. Bu boya ile post shading yaparken inceltme oranınız ve türünüz nasıldır acaba? Bu arada maket harika gidiyor gerçekten ellerinize sağlık
 11. merhabalar, maket inşası çok güzel gidiyor, ilgiyle takip ediyorum zira ben de bir sonraki çalışmam olarak bu kiti belirlemiştim. Ana kamuflaj renklerini hangi marka model seçtiniz acaba?
 12. Çok doğru, ve şöyle maketleri yan yana koyup baktığımda, ilerleme seviyesi açıkça ortaya çıkıyor. Daha çok yol var ama 6. makette geldiğim nokta beni baya tatmin etti. Bi de ufak tefek parçaları boyama, monte etme vs konularındaki sabrımı artırırsam süper olacak (ya da 1/32 modellere geçeceğim :D)
 13. Kesinlikle. Ben de zaten hata yaptığımı sonradan fark ettim. Daha doğrusu bu kanatların yerleşiminin (klavuz delik de olmadan) bu kadar zorlayacağını tahmin etmemiştim. Lessons learnt.
 14. Merhabalar, Maketi bitirip arkadaşıma teslim ettim. Ondan fotoğraflar bekliyorum, o sırada bunları paylaşabilirim. Payload için çok üşendim ve yurtdışına çıkmam gerektiği için çok vakit ayıramadım. O yüzden 2 x AA 10 ve 2 x AA 11 kullandım (adlarını karıştırmıyorsam). Not: Bu fotoğraflarda ufak kanatçıklar takılmamıştı.
 15. Merhabalar, Son durum aşağıdaki gibidir: Fotolarda bi problem var galiba yenilerini düzenleyince ekleyeceğim. Çok büyük bir sorun yaşıyorum o da yandaki küçük horizontal stabilizerlar. O kadar kötü ki bağlantı yeri dahi yok ve dümdüz maketin üzerine yapıştırmanız gerekiyor. Ancak tabi alan eğimli ve yanlış yapılan her denemede yapştırıcı yüzeydeki boyayı bozuyor. Ne yapacağım bilmiyorum şu anda kanatçıklar olmadan tamamladım maketi, biraz eskitme de denedim. Cesaret edebilirsem tekrar takacağım.
×