Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Volkan Deniz ÖZBUDAK

ÜYE
 • İçerik sayısı

  98
 • Katılım

 • Son ziyaret

 1. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Merhabalar, Son durum aşağıdaki gibidir: Fotolarda bi problem var galiba yenilerini düzenleyince ekleyeceğim. Çok büyük bir sorun yaşıyorum o da yandaki küçük horizontal stabilizerlar. O kadar kötü ki bağlantı yeri dahi yok ve dümdüz maketin üzerine yapıştırmanız gerekiyor. Ancak tabi alan eğimli ve yanlış yapılan her denemede yapştırıcı yüzeydeki boyayı bozuyor. Ne yapacağım bilmiyorum şu anda kanatçıklar olmadan tamamladım maketi, biraz eskitme de denedim. Cesaret edebilirsem tekrar takacağım.
 2. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  x19 çok akılcı çözüm ama benim airbrush da başlangıç için aldığım hseng model ucuz bir tabanca ve etrafa splattering yapma huyu var bazen. En iyisi ben risk almayım zira arkadaşım için yapıyorum kiti
 3. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Elinize sağlık, Bilgilendirme için her ikinize de teşekkür ederim. Açıkçası post shading ile ilgili çekincelerim var zira yanlış yaparsam nasıl temizleyeceğimi bilemiyorum. Bu konuda bir öneriniz olur mu? Nelere dikkat etmek lazım sizce? Teşekkürler
 4. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Eğer dışa detaydan kastınızı doğru anladıysam evet. Panel çizgileri içe doğru kanal değil de dışa doğru kabartılmış şekilde verilmiş (flaplar hariç). Ben de ilk fark ettiğimde baya dumur olmuştum.
 5. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Merhabalar, Burayı çok boşlamışım. Aşağıdaki gibi devam ediyorum, bazı deneme yanılmalarım oldu, boya sıçratmalarım vs ama günahıyla sevabıyla devam ediyorum aşağıdaki gibi (evet sol burundaki birleşme izi beni de delirtiyor ama nedense macun sonrası bi sıkıntı yoktu ne ara çökme oldu onu anlamadım) Boya bittikten sonra parlak vernik atıp sonrasında bir kanatta deneysel olarak washing yaptım, fena değildi ancak çoğunu temizlemişim farkında olmadan. Neyse şimdi dekallere geçtim, sonrasında bir tur daha parlak vernik ve yıkama yapıcam tüm modele. Exhaust'un uç kısımları çok yordu çok uğraştırdı montajı. Çok da beğenmedim ama bi ihtimal söküp tekrar boyayarak yeniden monte edebilirim. Ufak tefek parçalar, pitot tüpleri sensörler, mühimmatlar, durdurucu kanca iniş takım kapakları vs her şeyi en sona bırakma kararı verdim. 1/72'nin en yorucu yanı galiba bu ufak parçaların boyası ve montajı. Herkese selamlar ve kolay gelsin
 6. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Merhaba, Tack - it macun yapıştırıcılar var onları uc uca ekleyip onlarla yaptım. Çok popüler bir yöntem. Yalnız dikkat edin, boyadığınız alanın kenarındaki diğer alanları bişeyle kapatmanız lazım yoksa boya diğer taraftaki boyanın üstüne sıçrama yapabilir. Ben yakın zamandda yaşadım. Bu tarz gitmeniz gerekiyor. Bant yerine kagıt havlu kullanabilirsiniz, hem tack it macuna kolay yapışıp ayrılabiliyor hem de daha ucuz ve hızlı bir yöntem. Kagıt havluları macun hattına göre ufak ufak bölüp maskeleyebilirsiniz.
 7. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Tekrar merhabalar, Egzoz ve radom boyama kısmına geçtim, kendimce bişeyler yapmaya calıstım. Radomun arkasında kalan kısma bir tur daha gri geçicem hafif, renk farkı oluşmuş çünkü.
 8. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Tekrar merhabalar, Bir sorum olacak. Exhaust boyama işinde çok acemiyim ve elimde chrome silver ve gunmetal renkleri var şimdilik. Sukhoi exhaust için nasıl bir yol izlemem gerekir? Bikaç video izledim, tabi onlar abartıp alclad mavi renk, burnt iron vs de kullanıyorlar ve ince calısıyorlar ancak onlarda scale çok büyük. Ben 1/72 bir maketle gidiyorum, gövdeye bağlı egzozu chrome silver, nozzle'ları da gunmetal boyamayı düşünüyorum. Sonrasında ise oil based wash uygulayacağım (ilk defa). Alengirli ve iş görecek bir renk öneriniz var mıdır yoksa eldeki renkler şu an idare eder mi sizce?
 9. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Merhabalar, Uzun bir Filipinler seyahatinden sonra tekrar buradayım. Bu maketin orijinal renklerini tutturma konusunda kabus yaşadım ve kendi (yaklaşık) kamuflaj paternimi uygulamaya giriştim. Durum aşağıdaki gibidir. Bu arada tamiyanın flat white boyası ile AB yaparken çok zorlanıyorum. Bi türlü kıvamı tutmuyor. Gunze favorim olmuş durumda ama beyazım yok. Gunze beyaz alıp radomu öyle boyamak istiyorum. Tamiya da tiner boya oranını oturttum gibi ama şu beyaz renk beni kahretti gerçekten.
 10. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Tekrar merhabalar, Kendimce tesviyeden memnun kaldım, preshading kısmında geçtim. Ancak nedense 0.2mm olmasına rağmen benim airbrush biraz fazla splattering ve ilk basışta tükürme yapıyor. İnceltme oranıyla alakalı olduğunu düşündüğüm için sayısız boya tiner kombinasyonuyla denemeler yaptım. Hepsinde de aynı şekilde oldu. Ben de airbrushın kalitesine yorup yeni iğne ve nozzlelar sipariş ettim. Gelince onlarla da deneyeceğim. Bu konuyu şimdilik çok dert etmiyorum, biraz daha alıştıktan sonra sparmax alacağım.
 11. 1/72 │ SU-27 B2 Sea Flanker│Tamiya │Volkan Deniz Özbudak

  Tekrar merhabalar, Aynen kitteki renk şemasını uyguluyorum, zaten kokpit rengi beni de şaşırtmıştı. Ancak bu model yanlış hatırlamıyorsam 80'lerin sonunda Gürcistan'da Sea Trials faaliyetlerine katılan uçaklardan. Yani early type diyebiliriz. Zaten dekaller ve yerleşim de USSR olarak verilmiş. Renkler bu yüzden farklı galiba. Dikkat ederseniz kapak resmindeki kamuflaj patterni de bi hayli soluk değişik renklerden oluşuyor bir de motorun büyük bir kısmı metalik yerine kamuflaj boyaya dahil edilmiş.
 12. Herkese Merhabalar, Bu kiti fiyatı uygun olduğu için gördüğüm anda almıştım. Aslında renkler vs çok karmaşık ve çirkin zira uçağın ilk -sovyet- dönem versiyonlarından birini yapmışlar. Git geller yaşamama rağmen orijinal renklerle ve kamuflajla devam etme kararı aldım. Tamiya renklerin gunze muadillerini buldum ve onlarla devam ediyorum. Şimdilik kokpit, üst alt gövde montajı, kanatlar ve hava alıklarını tamamladım. Dikey stabilizerları boyadıktan sonra monte edeceğim. Yeni bir kit olmamasına rağmen çok yumuşak ve birleşme noktaları mükemmele yakın diyebilirim. Burunda bir iki noktaya macun uygulayıp astar attım, bir tur daha bu işlemi yaparak tesviyeyi tamamlayabileceğim diye düşünüyorum
 13. 1/35 | T-55 Enigma | Tamiya | Gökay Yalçın

  çok güzel gidiyor, bravo
 14. 1/35 I Northern Alliance T-55A I Takom I Fatih Taş

  çok fazla iyi
 15. 1/72 | Hawker Hurricane Mk. IIC | Revell | Volkan Deniz Özbudak

  Çok teşekkür ederim
×