Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Volkan Deniz ÖZBUDAK

ÜYE
 • İçerik sayısı

  53
 • Katılım

 • Son ziyaret

 1. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tekrar merhabalar Radom, kanat ve gövde birleşme noktalarında macun ihtiyacı doğmuştu bunları hallettim sayılır. Fotolarda astarlı haldeyken tesviye edilmiş bir gripen göreceksiniz Nedenini bilmediğim bir şekilde tesviyeden önce bir kat astar atmıştım. Galiba tesviyeyi unuttugum için. Neyse şimdilik bu durumdayım, biraz daha tesviyeye ihtiyaç var mı buna karar verdikten sonra gövde ve diğer parçalar (silah yükü, iniş takımları ve pylonlar ayrı olmak üzere) için boyaya başlayacağım.
 2. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Çok teşekkür ederim, bu benim 4. maketim olacak. Malzemelerim ve el becerim de fotograflardan bellidir diye düşünüyorum. Ancak her yeni makette çok faydalı geri bildirimler alıyorum, o yüzden sizlerin eleştirel bakışı çok önemli. Bu sayede gerçekten 1. maketimle 4. maketime başlangıç seviyemde çok büyük bir fark oluştu.
 3. Tekrar Merhabalar, Bir önceki çalışmam olan MIG-23 Flogger "B" modelini tamamladım, Burna ağırlık koyma konusunun ne kadar önemli olduğunu da o modelde acı tecrübe etmiş oldum Fotoğraflarını çekip ilgili başlığa ekliyor olacağım. Bu sırada, havacılık sektöründen yakın bir arkadaşımın ricası üzerine Revell'in JAS 39C Gripen Modelini denemeye karar verdim. Modelde yer alan dekal setleri içerisinden, Eurasia Airshow 2018 Fuarı için geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Antalya'da gösteri uçuşunu izlediğim 211 kuyruk numaralı uçak için olanı kullanacağım. ** Kokpiti bitirmek üzereyim, gövde montajında da belli bir aşamaya geldim ve bir kat astar attım. Radom başta olmak üzere kanat civarı ve alt tarafa biraz tesviye gerekecek. Ben de bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum zaten. Nasıl gittiğini buradan daha detaylı paylaşıyor olacağım. Faydalı geri bildirimleriniz için şimdiden teşekkür ederim
 4. 1/32 | F-18F Super Hornet | Trumpeter | Can TARI

  Elinize sağlık, çok temiz ve özenli çalıştığınız belli. Bu vesileyle hem size hem de herkese bir soru sormak isterim: Anten, pitot tüpü gibi parçaları ayrıca boyayıp maket tamamlandıktan sonra yapıştırıyorum. Boyamalarımı akrilikle yapıp yine akrilik vernikle kapatıyorum ancak yine de bu antenleri takarken yapıştırıcılar boyaya sıçradığında o bölgedeki boyayı bozuyor / eritiyor. Bunu nasıl çözmek lazım? Ufak tefek parçaların hepsini önceden yapıştırıp sonra maskeleme ile mi boyuyorsunuz yoksa benim gibi mi yapıyorsunuz? Benim gibi yapıyorsanız benim atladığım nedir acaba? Şimdiden çok teşekkürler, tekrardan elinize sağlık.
 5. 1/72 │ MIG-23 Flogger - B │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Çok teşekkür ederim Gökay bey
 6. 1/72 │ MIG-23 Flogger - B │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tekrar merhabalar, Boyamayı yaptım ve 2 kat vernik uyguladım. Sonrasında ise dekalleri tamamladım. Bu akşam iniş takımlarını monte edip üzerine tekrar komple parlak vernik uygulayacağım. Ancak yukarıda da belirttiğim sorun yüzünden hala washing konusunda tedirginim: Panel line wash için tamiya accent color kullanacağım ancak fazlalıkları neyle alacağım konusunda bilgim yok. Daha önce bir başka maketime deneme amaçlı tamiya wash'ı uyguladıktan sonra fazlalıkları almak için kulak cubugunu alıp aşağıdaki tinere dokundurmuştum. Sonrasında malesef (vernikli olmasına rağmen) kulak çubuğu tüm boyayı kaldırdı. Tahminime göre aşağıdaki tiner yanlış (laker bazlı galiba) bir tercih olduğu için sadece wash değil tüm boya kalktı. Sorum ise şu: akrilik boya ve vernik uygulanmış makete aşağıdaki tamiya wash uygulanır mı? Uygulanırsa fazlalıkları almak için havlu kagıt ya da kulak cubugunu ne tür bir malzemeye daldırmak lazım? Aşağıdaki tiner boyayı mahvetti. IPA da işe yaramaz diye düşüyorum. Belki zippo sıvısı ya da terebentin işe yarayabilir ama onlar da tüm boyayı kaldırabilir diye korkuyorum. Yardımcı olabilen olursa çok sevinirim.
 7. 1/72|Mig-29UB Fulcrum|Trumpeter| Abdülkerim Tok

  kolay gelsin, boyamayı fırça ile mi yapıyorsunuz yoksa AB ile mi? Fırça ise hangi boya / tiner kombosunu kullanıyorsunuz?
 8. 1/24 │ Ferrari F40 LM │ Fujimi │ Halil Ün

  Elinize sağlık, çok temiz çalışmışsınız.
 9. 1/72 │ MIG-23 Flogger - B │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Merhabalar, Tesviye işlerini elime yüzüme çok fazla bulaştırmadan tamamlayıp astar boyasını attım. Bu sefer tesviye ile ilgili çok ders aldım ancak modeli daha fazla bozmamak için ilerlemedim. Bir sonrakinde daha dikkatli şekilde öğrendiklerimi uyguluyor olacağım. Boyamaya geçmeden bir sorum olacak: Gövde ana rengi olarak Tamiya xf-80 akrilik gri boya kullanacagım. Sonrasında 2-3 kat vernikten sonra aşağıdaki tamiya accent wash ile panel çizgilerini belirginleştireceğim. Ancak bu işlemi yaptıktan sonra fazlalıkları temizlerken bir kulak çubuguna tiner uygulayıp hafifçe silmek gerekiyor. Bunu daha önceki modelimde aşağıdaki tiner ile yaptığımda tüm boyayı kaldırmıştı kulak cubugu. Acaba akrilik boya ve vernik üzerine atılan wash'ın fazlalıklarını alırken cubugu nasıl bir incelticiye daldırmak lazım? Bilgisi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim. Kullanacagım wash ve geçen sefer akrilik boya ve verniği komple kaldıran tiner (galiba laker bazlı idi)
 10. 1/72 │ MIG-23 Flogger - B │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Öğrenme sürecinde olan maketlere oluyor tabi ama bir şekilde de deneyip yanılarak öğreneceğiz bazı şeyleri galiba. Hasar gören bölgeler üzerinde 1500 ve 2000 grit ile zımpara işlemi yapıp artık elimden geldiğince pürüzsüz hale getirmeye calısacagım.
 11. Merhabalar, 3. kitim olan Mig-23 Flogger-B'ye başladım. Bu kitte temel hedefim, tesviye konusundaki eksikliklerimi gidermek, macunlama ve zımpara atma gibi konularda becerilerimi geliştirmek, zira boya veya dekal olarak görece daha kolay bir kit. Gelelim izlere ve problemlere, Önce Tamiya basic putty ile bazı bölgelerdeki seviye farklarını ve birleşme çizgilerini kapattım. Daha ince boşluklar için ise tamiya surface primer uyguladım (kuyruk kısmı gibi). Sonra macunlu bölgelere elden geldiğince 1500 grit zımpara uyguladım. Bunun yeterli olmadığı bazı alanlar gördüm, aşağıdaki törpü setini de edindim. Törpü setindeki zımparaları kullanarak sertten yumuşağa doğru deneme yanılma ile çoğu excess macunu kaldırdım. Bu sırada fotolarda gördüğünüz izler oluştu. Gerçi şöyle birşey var, dokunduğumda çoğu boşluk kapanmış durumda ve pürüzler hissedilmiyor, ancak tabi sert zımpara etkisi yakından bakıldıgında fotolardaki gibi belli oluyor. İki soruyla başlamış olayım: 1/72 modellerde macun uygulanan bölgelere sırasıyla hangi zımpara türleriyle işlem yapıyorsunuz? Macun yerine surface primer uyguladığınız daha ince boşluklarda hangi zımparaları kullanıyorsunuz?
 12. 1/72 │ F/A 18 Hornet │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Zippo gazıyla temizle diyorsunuz? Ok. Denerim vardı evde. IPA işe yarar mı peki?
 13. 1/72 │ F/A 18 Hornet │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Merhabalar, Panel line'ları öne çıkarmak için tamiya'nın accent serisi siyah panel line boyasından aldım. Çok düzgün şekilde panel lineları canlandırdı. Ancak sonrasında sağa sola sıçramalar olmuştu onları temizlemek için kulak pamuğunu aşağıdaki tinere birazcık daldırıp fazlasını aldıktan sonra taşma olan alanlara uyguladım. Sonra nedense boyanın komple kendisi dağıldı. Resmen paint remover etkisi yaptı. * Modele sadece 1 kat vallejo mat varnish atmıştım bittikten sonra (fırça ile). Bu yetersiz olduğu için mi böyle bir sonuc verdi sizce? Yoksa fazla wash lekelerini almak için yanlış tinere mi başvurdum? Şimdiden teşekkürler, malesef kanatları tekrar boyamak zorunda kalacağım. Hem panel line hem de suluboya ile wash yapacağım en azından ucagın kalanıyla renk bütünlüğü yakın olsun diye zira bu işlemden önce sadece suluboya ile biraz yıkama yapmıştım.
 14. 1/72 │ F/A 18 Hornet │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Sormayın ya, dün mig'e ufaktan başladım, Burun kısmınamacunlama işlemi yapayım dedim, gerçekten baya sövdüm zımparalarken Biraz kalın bir macun almışım. O aralık için fazla geldi, bu sefer zımpara attım ama çok fazlasını aldım macunun. Şimdi daha Mr. Surfacer 1000 ile deneyeceğim. Çok haklısınız, öğrendikçe zorlaşıyor bu hobi. Ama olsun keyfi bambaşka
 15. 1/72 │ F/A 18 Hornet │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tekrar merhabalar, 2. maketim olan F/1A 18C modelini günahıyla sevabıyla, parmak izleri, pütürleşen boya kalıntıları ve eksik macun işlemleriyle de olsa bitirdim. Çok da ders çıkardım. Bulut Bey'in söylediği gibi, kesinlikle bir önceki modelden çok daha iyi olduğu aşikar. Ancak çok çok fazla öğrenmem gereken şeyler olduğu da ortada. Hayırlısıyla artık Mig-23 Flogger'a geçeceğim bu hafta. Yorum ve eleştirilerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim. Gerçekten de öğrenme sürecini aşırı hızlandırdınız. not: fotları gece çektim, daha iyi ışıkta birkaç tane daha ekleyeceğim.
×