Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Volkan Deniz ÖZBUDAK

ÜYE
 • İçerik sayısı

  63
 • Katılım

 • Son ziyaret

 1. 1/48 | Curtiss P-40E Warhawk | Hasegawa | Eren Erdoğan

  Merhabalar, Çok güzel bir model olmuş, elinize sağlık. Bir sorum olacak: Kamuflaj için maskelemeyi nasıl yapıyorsunuz? Ben de bu tarz bir uçak modeli edindim hediye olarak, ilk kez kamuflajlı bir uçak boyayacağım (AB) ile. Hem kamuflaj hem AB konusunda yeniyim, doğrusu bu tür kamuflaj için maskeleme nasıl yapılıyor çok bi fikrim yok.
 2. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Merhabalar, Bir güneydoğu asya turunun ardından tekrar maketin başına geçebildim. Boyasını hiç ama hiç beğenmediğim bir maket oldu zira doğru düzgün başına oturamadım. Ancak bu arada airbrush aldım ve yakıt tankı, iniş takımlarının bazı parçaları gibi ufak malzemeleri AB ile boyama fırsatı buldum. Boya kalınlığı sorunumun zamanla ve AB yardımıyla çözüleceğini düşünüyorum. Dekalleri ufaktan yerleştirmeye başladım. Hayırlısıyla bitirip ibretlik çalışmalarım bölümüne yerleştireceğim bu maketi
 3. 1/72 | T-55 A/AM | Revell | Gökay Yalçın

  Çok güzel bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık.
 4. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Boya sökmeyi bunda değil de F18 Hornet'te yapmıştım aslında bunda henüz bir sökme yapmadım. Acaba sıvı yerine zımpara işlemi mi yapsam boyayı inceltmek için? Böyle bişey mümkün müdür?
 5. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tekrar merhabalar, Kısa bir Sudan turunun ardından tekrar maketin başına oturma şansı buldum Üst gövde boyasını atmaya karar verdim. Bunun için de Tamiya XF-66 kullandım. Tamiya akrilik boyalarda henüz çok tecrübesizim. Zaten boya da biraz kalın oldu bu tecrübesizliğimden ötürü. Şu anda alt gövde boyasını atmak ya da üst gövde boyasını söküp tekrar boyamak arasında kararsızım. Daha önce bir kez boya sökme işlemi yapmıştım ancak o zaman yapıştırıcı da çözülmüştü ve resmen başlangıç noktasına dönmüştüm. Bu konuda sizlerin de görüşlerine ihtiyacım var. Yeniden mi boyamalıyım yoksa birkaç eskitme hamlesi ve vernikle kurtarabilir miyim? Herkese kolay gelsin
 6. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Çok teşekkür ederim. Bence de burada anahtar kelime sabır. Ben normalde kendimi bildim bileli el işlerinde beceriksiz hatta genelde de sakar denebilecek birisiyimdir. Başlarda bi ara ne kadar zaman harcarsam harcayım benim elim yatkın değil galiba diyordum ama sabredip tekrar denedikçe gördüm ki el yatkınlığı bir şekilde kazanılıyor (en azından belli bir seviyeye kadar). Tabi ki allah vergisi yetenek başka, o zaten kendini belli ediyor. Ancak zaman ayırıp sabrederek baştan savmadan çalışınca da ortalama üstü bir modelci olunabilir, buna inanıyorum artık. Dediğim gibi hala hatalar eksikler var ancak sizin de söylediğiniz gibi buraya koydugum ilk makete göre çok ilerdeyim. Sizlerin ve forumun da en büyük faydası bu. Hatayı anında fark edip düzeltmeyi / tekrarlamamayı sağlıyorsunuz.
 7. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tekrardan merhabalar, İki haftalık bir Kazakistan, Özbekistan ve Belarus temposundan sonra tekrar evdeyim. İlk tesviye işlemimden sonra çok ince bir kat daha astar attım durumu görmek için. Sizin de rahatlıkta göreceğiniz gibi radomun birleşme noktasında bir eğrilik mevcut zira zımparalarken elimi biraz korkak alıştırmışım. Daha sonra ön tarafı sırasıyla 800 - 1000 ve 1500 kum zımpara ile tekrar aldım ve aşağıdaki hale getirdim. Sağda solda kalan yapıştırıcı vb izleri de temizledikten sonra ilk kat boyayı bugün atmayı planlıyorum. Fırça ile boyamak çok öğretici ve zorlayıcı hatta bazen bıkkınlık veriyor zira maskelemeyi ne kadar iyi yaparsam yapayım bazen bantın altına boya sızıyor bu da düzgün boya hattını bozmuş oluyor. Bu kez daha sabırlı bir şekilde çok hafif katmanlar halinde boyamayı deneyeceğim. Bu noktada geriye dönüp baktığımda, tesviye konusunda ve kanopi maskeleme konusunda bir önceki maketime göre çok daha iyi durumdayım, ancak hala ilerletmem gerekiyor. Bazı köşe veya bombeli noktalarda fazla görünmez diyerek macunlama işlemini atladım veya hafif geçtim zira zımparayla zor alanlara girmekten biraz çekindim. Belki de 1/72 maket oldugu için zorlanıyorum. Bir sonraki makette daha cesur olacağım. Doların durumu malum, kitleri ziyan etmemek adına öğrenme sürecimi yavaşlatıyorum mecburen Herkese kolay gelsin
 8. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tekrar merhabalar Radom, kanat ve gövde birleşme noktalarında macun ihtiyacı doğmuştu bunları hallettim sayılır. Fotolarda astarlı haldeyken tesviye edilmiş bir gripen göreceksiniz Nedenini bilmediğim bir şekilde tesviyeden önce bir kat astar atmıştım. Galiba tesviyeyi unuttugum için. Neyse şimdilik bu durumdayım, biraz daha tesviyeye ihtiyaç var mı buna karar verdikten sonra gövde ve diğer parçalar (silah yükü, iniş takımları ve pylonlar ayrı olmak üzere) için boyaya başlayacağım.
 9. 1/72 │ JAS 39C Gripen │ Revell │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Çok teşekkür ederim, bu benim 4. maketim olacak. Malzemelerim ve el becerim de fotograflardan bellidir diye düşünüyorum. Ancak her yeni makette çok faydalı geri bildirimler alıyorum, o yüzden sizlerin eleştirel bakışı çok önemli. Bu sayede gerçekten 1. maketimle 4. maketime başlangıç seviyemde çok büyük bir fark oluştu.
 10. Tekrar Merhabalar, Bir önceki çalışmam olan MIG-23 Flogger "B" modelini tamamladım, Burna ağırlık koyma konusunun ne kadar önemli olduğunu da o modelde acı tecrübe etmiş oldum Fotoğraflarını çekip ilgili başlığa ekliyor olacağım. Bu sırada, havacılık sektöründen yakın bir arkadaşımın ricası üzerine Revell'in JAS 39C Gripen Modelini denemeye karar verdim. Modelde yer alan dekal setleri içerisinden, Eurasia Airshow 2018 Fuarı için geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Antalya'da gösteri uçuşunu izlediğim 211 kuyruk numaralı uçak için olanı kullanacağım. ** Kokpiti bitirmek üzereyim, gövde montajında da belli bir aşamaya geldim ve bir kat astar attım. Radom başta olmak üzere kanat civarı ve alt tarafa biraz tesviye gerekecek. Ben de bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum zaten. Nasıl gittiğini buradan daha detaylı paylaşıyor olacağım. Faydalı geri bildirimleriniz için şimdiden teşekkür ederim
 11. 1/32 | F-18F Super Hornet | Trumpeter | Can TARI

  Elinize sağlık, çok temiz ve özenli çalıştığınız belli. Bu vesileyle hem size hem de herkese bir soru sormak isterim: Anten, pitot tüpü gibi parçaları ayrıca boyayıp maket tamamlandıktan sonra yapıştırıyorum. Boyamalarımı akrilikle yapıp yine akrilik vernikle kapatıyorum ancak yine de bu antenleri takarken yapıştırıcılar boyaya sıçradığında o bölgedeki boyayı bozuyor / eritiyor. Bunu nasıl çözmek lazım? Ufak tefek parçaların hepsini önceden yapıştırıp sonra maskeleme ile mi boyuyorsunuz yoksa benim gibi mi yapıyorsunuz? Benim gibi yapıyorsanız benim atladığım nedir acaba? Şimdiden çok teşekkürler, tekrardan elinize sağlık.
 12. 1/72 │ MIG-23 Flogger - B │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Çok teşekkür ederim Gökay bey
 13. 1/72 │ MIG-23 Flogger - B │ Academy │ Volkan Deniz ÖZBUDAK

  Tekrar merhabalar, Boyamayı yaptım ve 2 kat vernik uyguladım. Sonrasında ise dekalleri tamamladım. Bu akşam iniş takımlarını monte edip üzerine tekrar komple parlak vernik uygulayacağım. Ancak yukarıda da belirttiğim sorun yüzünden hala washing konusunda tedirginim: Panel line wash için tamiya accent color kullanacağım ancak fazlalıkları neyle alacağım konusunda bilgim yok. Daha önce bir başka maketime deneme amaçlı tamiya wash'ı uyguladıktan sonra fazlalıkları almak için kulak cubugunu alıp aşağıdaki tinere dokundurmuştum. Sonrasında malesef (vernikli olmasına rağmen) kulak çubuğu tüm boyayı kaldırdı. Tahminime göre aşağıdaki tiner yanlış (laker bazlı galiba) bir tercih olduğu için sadece wash değil tüm boya kalktı. Sorum ise şu: akrilik boya ve vernik uygulanmış makete aşağıdaki tamiya wash uygulanır mı? Uygulanırsa fazlalıkları almak için havlu kagıt ya da kulak cubugunu ne tür bir malzemeye daldırmak lazım? Aşağıdaki tiner boyayı mahvetti. IPA da işe yaramaz diye düşüyorum. Belki zippo sıvısı ya da terebentin işe yarayabilir ama onlar da tüm boyayı kaldırabilir diye korkuyorum. Yardımcı olabilen olursa çok sevinirim.
 14. 1/72|Mig-29UB Fulcrum|Trumpeter| Abdülkerim Tok

  kolay gelsin, boyamayı fırça ile mi yapıyorsunuz yoksa AB ile mi? Fırça ise hangi boya / tiner kombosunu kullanıyorsunuz?
 15. 1/24 │ Ferrari F40 LM │ Fujimi │ Halil Ün

  Elinize sağlık, çok temiz çalışmışsınız.
×