Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Volkan Deniz ÖZBUDAK

ÜYE
 • Content count

  107
 • Joined

 • Last visited

 1. Bir sorum daha var Radom içine ağırlık koydunuz mu? kitin dengesi nasıl sizce? Koymak gerekir mi?
 2. Öncelikle detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim Sorunumu şöyle anlatayım: 1. Kokpiti inşa edip boyayıp tamamladım. 2. Sonra malumunuz kokpitin altında delikler var, onlar da alt gövdede 2 adet klavuz çubuğa oturuyor. 3. Ben de bu şekilde oturttum. Fakat sonrasında üst gövdeyi doğru yerleştiremedim çünkü kokpit, üst gövdedeki kokpitin geleceği boşluğun önünde duruyor. Çok fazla denedim ben mi yanlış yapıyorum dedim ancak olmadı. Anladığım kadarıyla bir kalıp hatası var. 4. E tabi kokpiti uygun şekilde oturtunca boşluğa, bu sefer de üst gövdenin en ucu (radoma bağlanan yarım çember), alt gövdenin en ucunu öpmedi, daha da öne çıktı 1mm gibi. 5. Radomu bu şekilde takıp aradaki boşluğu macunla doldurdum. Bakalım ne olacak. Fotoğraf atacağım ayrıca :/
 3. Merhabalar Geçtiğimiz hafta boyunca iş için Jakarta'daydım. Harika bir modelci dükkanı buldum ve birkaç kit aldım. Bunlardan biri de daha önce söylediğim gibi tam olarak bu kit. Dün başladım inşa sürecine ancak radom montajı baya problem yarattı. Kokpit üst gövdeye alt gövde gibi tam net oturmadı, netleştirince de burun kısmında alt ve üst gövde arasında seviye farkı oldu. Macunla bişeyler denedim fotoğraf atacağım akşam. Merak ettiğim, sizde de oldu mu acaba? Jakarta'dan aldığım bir başka malzeme de TR'de bir türlü bulamadığı X-19 smoke idi. Bu boya ile post shading yaparken inceltme oranınız ve türünüz nasıldır acaba? Bu arada maket harika gidiyor gerçekten ellerinize sağlık
 4. merhabalar, maket inşası çok güzel gidiyor, ilgiyle takip ediyorum zira ben de bir sonraki çalışmam olarak bu kiti belirlemiştim. Ana kamuflaj renklerini hangi marka model seçtiniz acaba?
 5. Çok doğru, ve şöyle maketleri yan yana koyup baktığımda, ilerleme seviyesi açıkça ortaya çıkıyor. Daha çok yol var ama 6. makette geldiğim nokta beni baya tatmin etti. Bi de ufak tefek parçaları boyama, monte etme vs konularındaki sabrımı artırırsam süper olacak (ya da 1/32 modellere geçeceğim :D)
 6. Kesinlikle. Ben de zaten hata yaptığımı sonradan fark ettim. Daha doğrusu bu kanatların yerleşiminin (klavuz delik de olmadan) bu kadar zorlayacağını tahmin etmemiştim. Lessons learnt.
 7. Merhabalar, Maketi bitirip arkadaşıma teslim ettim. Ondan fotoğraflar bekliyorum, o sırada bunları paylaşabilirim. Payload için çok üşendim ve yurtdışına çıkmam gerektiği için çok vakit ayıramadım. O yüzden 2 x AA 10 ve 2 x AA 11 kullandım (adlarını karıştırmıyorsam). Not: Bu fotoğraflarda ufak kanatçıklar takılmamıştı.
 8. Merhabalar, Son durum aşağıdaki gibidir: Fotolarda bi problem var galiba yenilerini düzenleyince ekleyeceğim. Çok büyük bir sorun yaşıyorum o da yandaki küçük horizontal stabilizerlar. O kadar kötü ki bağlantı yeri dahi yok ve dümdüz maketin üzerine yapıştırmanız gerekiyor. Ancak tabi alan eğimli ve yanlış yapılan her denemede yapştırıcı yüzeydeki boyayı bozuyor. Ne yapacağım bilmiyorum şu anda kanatçıklar olmadan tamamladım maketi, biraz eskitme de denedim. Cesaret edebilirsem tekrar takacağım.
 9. x19 çok akılcı çözüm ama benim airbrush da başlangıç için aldığım hseng model ucuz bir tabanca ve etrafa splattering yapma huyu var bazen. En iyisi ben risk almayım zira arkadaşım için yapıyorum kiti
 10. Elinize sağlık, Bilgilendirme için her ikinize de teşekkür ederim. Açıkçası post shading ile ilgili çekincelerim var zira yanlış yaparsam nasıl temizleyeceğimi bilemiyorum. Bu konuda bir öneriniz olur mu? Nelere dikkat etmek lazım sizce? Teşekkürler
 11. Eğer dışa detaydan kastınızı doğru anladıysam evet. Panel çizgileri içe doğru kanal değil de dışa doğru kabartılmış şekilde verilmiş (flaplar hariç). Ben de ilk fark ettiğimde baya dumur olmuştum.
 12. Merhabalar, Burayı çok boşlamışım. Aşağıdaki gibi devam ediyorum, bazı deneme yanılmalarım oldu, boya sıçratmalarım vs ama günahıyla sevabıyla devam ediyorum aşağıdaki gibi (evet sol burundaki birleşme izi beni de delirtiyor ama nedense macun sonrası bi sıkıntı yoktu ne ara çökme oldu onu anlamadım) Boya bittikten sonra parlak vernik atıp sonrasında bir kanatta deneysel olarak washing yaptım, fena değildi ancak çoğunu temizlemişim farkında olmadan. Neyse şimdi dekallere geçtim, sonrasında bir tur daha parlak vernik ve yıkama yapıcam tüm modele. Exhaust'un uç kısımları çok yordu çok uğraştırdı montajı. Çok da beğenmedim ama bi ihtimal söküp tekrar boyayarak yeniden monte edebilirim. Ufak tefek parçalar, pitot tüpleri sensörler, mühimmatlar, durdurucu kanca iniş takım kapakları vs her şeyi en sona bırakma kararı verdim. 1/72'nin en yorucu yanı galiba bu ufak parçaların boyası ve montajı. Herkese selamlar ve kolay gelsin
 13. Merhaba, Tack - it macun yapıştırıcılar var onları uc uca ekleyip onlarla yaptım. Çok popüler bir yöntem. Yalnız dikkat edin, boyadığınız alanın kenarındaki diğer alanları bişeyle kapatmanız lazım yoksa boya diğer taraftaki boyanın üstüne sıçrama yapabilir. Ben yakın zamandda yaşadım. Bu tarz gitmeniz gerekiyor. Bant yerine kagıt havlu kullanabilirsiniz, hem tack it macuna kolay yapışıp ayrılabiliyor hem de daha ucuz ve hızlı bir yöntem. Kagıt havluları macun hattına göre ufak ufak bölüp maskeleyebilirsiniz.
 14. Tekrar merhabalar, Egzoz ve radom boyama kısmına geçtim, kendimce bişeyler yapmaya calıstım. Radomun arkasında kalan kısma bir tur daha gri geçicem hafif, renk farkı oluşmuş çünkü.
 15. Tekrar merhabalar, Bir sorum olacak. Exhaust boyama işinde çok acemiyim ve elimde chrome silver ve gunmetal renkleri var şimdilik. Sukhoi exhaust için nasıl bir yol izlemem gerekir? Bikaç video izledim, tabi onlar abartıp alclad mavi renk, burnt iron vs de kullanıyorlar ve ince calısıyorlar ancak onlarda scale çok büyük. Ben 1/72 bir maketle gidiyorum, gövdeye bağlı egzozu chrome silver, nozzle'ları da gunmetal boyamayı düşünüyorum. Sonrasında ise oil based wash uygulayacağım (ilk defa). Alengirli ve iş görecek bir renk öneriniz var mıdır yoksa eldeki renkler şu an idare eder mi sizce?
×