Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Alper Akkurt

ÜYE
 • Content count

  219
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Alper Akkurt last won the day on June 16 2021

Alper Akkurt had the most liked content!

About Alper Akkurt

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

2,104 profile views
 1. Yok vakum iyidir. Hatta çoğu kitin kendi kanopisinden bile güzel oluyor. Vakum deyince akla eti puf paketi gibi ince, hışır hışır birşey geliyor ama reelde gayet kalın bir şeffaf plastikten yapılıyor.
 2. Armored Track Model'den Haberler

  Herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra buraya yeniden yazıyorum. Modelcilik konusunda ufak tefek de olsa herkesin işine yarayacak bazı şeyler yapmaya çalışıyorum. Keşke imkanlarım biraz da fazla olsa ve daha fazla şeyler yapabilsem. Umarım ilerleyen dönemde sadece ben değil bu işe gönül vermiş herkes ufak tefek de olsa bir şeyleri ortaya koyabiliriz. Birkaç milyonluk Çek Cumhuriyeti'nden bile sayısız marka çıkıyor ki bizlerin de aynı şeyleri çok rahat yapabileceğinden eminim. Neyse çok uzatmayayım Bugün size haberini vereceğim ürün yeni çıkarttığım Genel Boyama Maske Seti. Tüm dünyada modelcilikte kullanılan Oramask 810 malzemesinden kestiğim bir set bu ve tekerlek, kanopi gibi eğimli yüzeyleri maskelemede rahatça kullanabilirsiniz. Yaptığım denemelerde gayet olumlu sonuçlar aldım. Umarım kullanan herkes memnun kalır. Elbette hem bu konuyu hem de çizim kabiliyetimi geliştirmem gerekiyor . Allah hepimize sağlık sıhhat versin, kısa aralıklarla da olsa diğer benzeri maskeleme seçeneklerini çıkarmayı umuyorum. Örnek fotoğrafları ekliyorum. Daha fazla bilgi isterseniz bana hem buradan hem de sitemden ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dilerim.
 3. Revell Bismarck mı?Tamiyamı?

  Şöyle bir seçenek de mevcut: https://www.scalemates.com/kits/i-love-kit-65701-german-bismarck-battleship-1941--1325509
 4. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Referans olarak arşive atabileceğim fotoğrafları yüklemişsiniz. Şunu söylemek isterim; fotoğraflarda görünen çoğu "akıntı" aslında uçak yüzeyindeki doğal kirliliğin, uçaklar bulut içinden geçince uçak yüzeyine yapışan su kütlelerinin hava etkisi ile geriye kayması neticesi oluşan bir efekt. Ancak özellikle Yunan uçaklarında gördüğünüz kirlilik çoğunlukla bakım esnasında gösterilen özensizliğin bir yansıması. Yani bakım sırasında çok kirli ellerle panel cıvatası sıkarsanız, çok kirli bir malzemeyi temizlemeden yerine takarsanız, doğrudan kirli yüzeye temas etmiş postalla uçak üzerine basarsanız ya da patik denilen ve normalde uçak üzerine çıkarken ayağına giymeniz gereken kaplayıcı malzemenin taban çok kirlenmişse, uçak üzerine çıkınca ayak altı kısımlarındaki pislik yüzeye yapışıyor ve uçak uçtuğunda bulut içinden geçince yüksek sürat sonucu bu tip akıntı görünümüne neden oluyor. Söylediğım durum eklediğiniz çoğu fotoğrafta mevcut. Yalnız 1 fotoğrafta ilginç bir durum var. Baştan 3. fotoğrafta normalde uçağın sırtı diye tabir edilen üst kısmında yoğun bir kirlilik akıntısı görüyorsunuz. Bu kısmın altında çoğunlukla sırt yakıt tanklarının bağlantılarını içeren bir bölüm ve yakıttan başka bir sıvı olarak sadece kuyruğa uzanan hidrolik hatları var. Ama bu kirlilik yakıt kaynaklı bir kirlilik ve muhtemelen o kısımdaki hatlardan birinde bir kaçak var ve sızan yakıt panel araları ve gövde pisliğini çözerek geriye akmış. Bunlar münferit durumlar ama modelcilikte elbette ki yansıtılabilir. Ufak bir bilgi de vermek isterim. Çoğu durumda yağ, hidrolik akıntısı vb olarak görülen şey aslında yakıt kaynaklı izler. Çünkü uçak yakıtı uçak yüzeyindeki çoğu kiri çıkartıcı bir özelliğe sahip. Bunu bilen uyanık bakımcılar uçakta ulaşabildikleri yerleri yakıt ile silerler ve kendilerince temizlik yaptığını düşünürler. Ancak bu silme sırasında panel aralarına kaçan veya bir yerlerde biriken yakıt kümeleri uçuş sırasında bu şekilde izler oluşturabiliyor ya da yüzeyi sildikten sonra uçak üzerinde mikro bir katman oluşturarak aslında daha kötü bir şekilde kir toplatıyor. Zamanında çoğu defa yakıtla uçak silinmeyecek diye emirler çıkardı bizde ama maalesef pek önü alınamayan bir durum bu.
 5. Eğer hizmetten çekilmiş bir uçak kompozisyonu düşünülmüşse güzel görünen bir yıpranmışlık var. Genel bazı noktalarla ilgili naçizane bilgi vermek isterim: - F-4'lerin kanat üzeri orta bölgelerinde sizin yaptığınız gibi yağ kaçağı olmuyor. o kısımlarda yağın/hidroliğin sızacak kadar geçtiği bir nokta yok. Olursa belki yakıt diyebiliriz ama o da olmaz çünkü yakıt ince yapısı ile sızma şekinde alttan akar, kanat üzerine çıkmaz. - Kanat üzerinde ve flaplar bölgesinde genelde yoğun ve (İngilizcesini yazacağım tam Türçe karşılık bulamadım, kusura bakmayın) "straight" bir akıntı görmezsiniz. Zaten bu bölgelerdeki akıntı bölgelerde sızabilecek tek sıvı hidrolik olması nedeniyle kızılımsı bir çıkış hattına ve sonlara doğru topladığı kirden ötürü siyahlaşan bir yapıya sahiptir. Ama bu siyahlaşma çok belirgin olmaz,daha çok tamiya gun smoke ya da mig oil strains verebileceğiniz bir efekt gibi görünür. Üst kısım yerine alttan görülmeye daha müsaittir. - Yatay stablize üzerinde yağ, hidrolik sızıntısı olmaz çünkü bu bölgede tek hidrolik kaynağı stablizelerin gövdeye bağlandığı noktada mevcut. Hatta kuyruk açılıp bu kısma ufak tefek hidrolikçi teknisyenler sokulur ki kontrol edilsin bu nokta. Dolayısıyla stablize üzerinde bir yağ, hidrolik sızması göremezsiniz. En fazla bağlantı noktasında kuyruğa uzunan ve yine kızılımsı başlayıp siyahlaşan (gun smoke tipi) bir iz bırakır ama genelde kuyruk ucuna yakın bir noktadan sızıntıları görebilirsiniz tam birleşim yerinden değil. - Radom-gövde girleşimindeki boya atıkları radom üzerinde değil tam birleşim yerinde oluyor ve aşınan noktalarda radomun astar rengi olan yeşilimsi sarı görünüyor. Radom boyası özellikli bir boya olduğundan genelde pek boya atığı görülmez. Kısmi çatlamalar olur ve boya pullaşıp dökülür. - Drop tankların uç kısmı hava sürtünmesinden mütevellit genelde aşınmıştır ve boyası kalkıktır. En altta metalik renk, üstte yeşil-sarı astar ve onun üzerinde de nihai kat boya görünür. Size ekstra bir şey soracağım. Şimdi gördüm de sol hava alığı üzerinde benekler görüyorum. Bunları boya atığı/yıpranması görüntüsü amacıyla yaptınız sanırım? 68-0403 ile 112. Hat Bakım Komutanlığı'nda fazlaca haşır neşir olan bir kişi olarak elinize sağlık diyorum. Hattımızın en istikrarlı uçaklarından biri idi kendisi. Kronik bir sağa yıkılma sorunu vardı ama çok büyük arızalar çıkarmazdı .
 6. Güzel bitiriş olmuş. Sol arka çamurluk bölgesinde açık gri alanlar var. Orası orijinalde de mi öyle? Çok fazla kitin plastik rengi gibi duruyor, kamuflajı bilmediğimden soruyorum?
 7. Super Hobby iyi bir şirket. Birşey sorduğunuzda yanıt alabilirsiniz. Genelde Polonya'lı satıcılar sorunludur ama şu ana dek bir hatalarını görmedim ben. Kendileri ile bağlantım mevcut. Eğer yardımcı olabileceğim birşey varsa elimden geleni yapabilirim.
 8. 1/72 I Tiger I Ausf. E I Revell I Kürşat Kaan Kerimoğlu

  Bitiriş güzel olmuş. Özellikle renk tonlaması ve tadında bırakılan kirletme hoş görünüyor. Ufak birkaç eklemem olacak. Bazıları kitin kalıplamasıyla ilgili. - Tank topunun namlu freni sanırım hatalı. - Tank üzerindeki çelik halatlar üzerinde kalıp izi var ve overscale duruyorlar. - Sol balkenkreuz dekali güzel oturmuş ama sağ taraf ve rakamlar dekal olduklarını belli ediyor. - Nişancı makinelisi de overscale. Elinize sağlık...
 9. Meng AMX-30'unu yaptığımdan paletlerin berbat durumunu biliyorum. Kaç defa o geçme pimlerini kırdım bilemiyorum. Uğraşmamak lazım o kalitesiz paletlerle çünkü hem vakit kaybı ve can sıkıntısı yaratıyor hem de modeli kötü gösteriyor. Neyse ki çözüm mevcut. Hobby Boss'un 81010 kutu numaralı seti Meng'in kötü paletlerine güzel bir alternatif bence. Ne yazık ki Friul'in AMX-30 metal palet seti uygun değil. Palet pabucu mu deniyordu şu kauçuk yere, o kısımların deseni farklı Friul'de. Kolay gelsin, güzel bir çalışma oluyor
 10. Hooop adım geçmiş. Elimde 1 tane 2.el olarak başlanmışı var Osprey. Ama 48 ölçek :/
 11. Ali express vergisi

  İlave vergi değil. Amazon stili bir işleme girmişler. Amazon'da da belli bir "tahmini" vergi bedeli peşin kesiliyor. Eğer sizden fazlası istenirse (ötv, harç, pul vs) ödüyorsunuz az istenirse mail atıyorsunuz amazon'a ve amazon size aradaki farkı iade ediyor. Onun benzeri yapılmış. Ha elbette gümrükler sürprizlere açıktır. O da hayatımızda ufak tefek heyecanlar elbette ehehehe
 12. hobidetay.com resin detay set ve diorama objeleri

  Bu güzel girişimi tebrik ederim. Umarım ürün çeşitliliğiniz ve geliriniz kısa sürede artar. Maalesef plastik modelcilik ülkemizde çeşitli nedenlerden ötürü istenildiği yerde değil. Ama bu gibi girişimler hem çeşitliliği sağlıyor hem de daha uygun fiyata alternatiflere ulaşmamıza neden oluyor. Hayırlı olsun.
 13. Çok ilginç bir boşluk. Bu kadar olması PM için bile normal değil. Bu Revell kalıp bir kit. Şu aşağıdaki videoda birisi aynı kiti yapmış. Evet kit macunluk bir kit ama onun imal sürecinde bu kadar bir boşluk görünmüyor. Bir de arkadaşların dedikleri gibi o kadar büyük boşlukların altına bir destek koymak lazım yoksa macun ilerleyen sürede çöker. İlla kart değil, spruedan yonttuğunuz bir parça ya da uygun kesilen bir yoğurt kabı parçası filan iş görür.
 14. Eduard'da Zarar Çok Büyük

  Belki haberiniz yoktur. Dün Eduard'ın Çekya'daki ana deposunda yangın çıktı. Bugün de Eduard CEO'su durumla ilgili bir açıklama yaptı Facebook'da. Öncelikle yangında yaralanan ve ölen yok. Bu iyi haber. Kötü haber ise Eduard'ın zararı çok büyük. Toplam 200 bin kitlik sprue yanmış. Yanan sprue sayısının 1 milyondan fazla olduğunu söylemiş CEO açıklamasında. Daha zarar gören diğer ürünleri tam sayamamışlar. Şu anda sadece kit olarak 3 aylık stok yanmış. Açıklamanın tamamı Eduard'ın Facebook sayfasında. https://www.facebook.com/EduardCompany Linke tıklamak istemeyenler için buraya ekliyorum açıklamayı. "Dear friends, thank you for your support and sympathy. We appreciate it very much! The fire broke out in the morning on the second floor of the building, in the storage of plastic sprues. The reason is still unknown, it is probable that there is a fault in the electrical installation. Nothing happened to any of our people, at the time the fire broke out, no one was in the area of the fire from us. Our people were taking an inventory of the sprues there, the fire broke out when they left for a snack. There was also maintenance company working on the elevator in that room, it seems that one of them was intoxicated by smoke and being taken to hospital, so he was the person mentioned in the reports. The fire destroyed over one million sprues for about 200,000 models. Furthermore, a three-month supply of shipping boxes, the large parcels, various sizes, burned down. The delivery arrived last week. Fortunately, firefighters managed to keep the fire in this upper floor. It did not get to the second part of the building, that´s newer extension, separated by the wall of the original building and connected to the affected area by two stairways and connecting corridors. Thanks to this, other components for model packaging, instructions, boxes, decals, etchings, masks, etc. have been saved so far. The packaging area is not damaged either, but we will definitely have to leave it. In packaging part of the building, shipments are also prepared for some Czech shops (MN Modelar, Artur, Pecka, etc.). These are also undamaged. The question now is how do we manage to get them out and send them. We will probably get a crane through the window. The finished products and sales department are on the floor under the fire area. Surprisingly, there is not much damage there yet, there is also little water that flowed from the upper floor on stairway and on the columns of the hall. Some products are wet, but on a small scale. If we manage to get the goods out and move, I assume that we will be able to save about 80%. Of course, we need to quickly find other suitable storage and shipping facilities. Unfortunately, there is a risk of the roof of the building collapsing, where the reinforced concrete structure was obviously damaged. We will see how the structure will behave during its cooling and whether the internal stress will not tear it. And if so, whether the ruins of the roof will fall only within the 2nd floor, or whether it will break through the ceiling of the 1st floor too. I hope it doesn't happen. Keep your fingers crossed! The building is from the beginning of the 20th century, it is obviously robust and structurally oversized. Perhaps it will resist. The commander of fire fighting teams said that if this fire would happen in a modern industrial building, it would burn to the ground. Thanks to two gentlemen - fire fighter and modeller Josef Choreň and the commander of the units, that they took me to the building after the fire was extinguished. I was able to find out the current state thanks to them. I have to say that it calmed me immensely, really immensely, and lifted my spirits. All day long we shivered so that the fire would not penetrate into other parts of building, to the components of the models etc. I had been personally there since flames whipped from the windows of the 2nd floor and one window after another cracked and shattered glass. I was sure that the finished goods on the first floor were definitely lost, And if it would not be destroyed by fire it will be destroyed by water. Surprisingly, when we walked through these areas, they were either undamaged or with relatively little damage. As for our sales department, the plan was to close it on Monday or Tuesday next week and start inventories. The plan was to reopen it between January 6 and 8. What will happen now is unclear. We will see if we will be able to save stocks and when and in what way we can resume the activities of the sales department. If everything goes well and in optimal way, it would probably be in the second half of January. If we could not save the stock from the damaged building, we would temporarily open a sales department in Obrnice. In January, we would sell the January news, to which we would gradually add more items as we renewed and put them back on sale. Then we would move to new premises. We will have the biggest problem with topping up the models, because we will have to completely restore the stock of plastic sprues. That will be a lot of work. We will go for it from the latest production and we get back against the flow of time, producing gradually older and older items. Unfortunately, the plastic parts purchased externally are gone forever, so Delfins, for example, will not be there unless we make a new purchase. The same is the Tornado, which unfortunately is gone including pin up posters, or the Bf 108 in 1/32. However, the sprues for latter one are available from company in Prague, which can be purchased relatively easily. Friends from Special Hobby will also be involved in producing of our plastic parts . In SH, they have been producing for us for a long time, and in the afternoon „George“ Šilhánek and „Fredy“ Riedel promised me the allocation of larger production capacity for our needs. We are grateful for that, thank you! Thanks again for the ideas for our support. We all appreciate it very much in Eduard, really. There is not much you can do for us at this time. In January, when we start again, the best way to help us is with your purchases. The e-shop will now remain closed until we are able to sell again, and until it will be clear what we are able to sell and when we will be able to ship. We will keep you informed about the development of the situation. Happy Modelling! Vladimir Sulc, CEO, Eduard – Model Accessories"
 15. air-craft.net alışveriş ?

  Estağfurullah ben teşekkkür ederim. Detyalı bir özel mesaj attım.
×