Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Alper Akkurt

ÜYE
 • Content count

  158
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Alper Akkurt last won the day on June 15

Alper Akkurt had the most liked content!

About Alper Akkurt

Recent Profile Visitors

565 profile views
 1. Türk Hava Kuvvetleri Do-17 Acaba yanlışmı görüyorum !!!

  Konuyu hortlatmak gerekiyor. Ekşi Sözlük'te yazan "anglachelm" isimli bir yazar var. Bugün aile albümünden çıkardığı fotoğraflarla ilgli bir entry yazmış. Bu konunun açılmasına vesile olan Do-17'nin de bir fotoğrafını eklemiş. Bu fotoğraflar sayesinde Türk Hava Kuvvetleri'nde Do-17 ve sm84 uçurulduğunu da artık teyit etmiş olduk. Hayırlı olsun. Kendisinin bir de blogu mevcut. Uçakların fotolarının olduğu konu başlığına şuradan ulaşabilirsiniz: http://lobotomi.com/index.php/2019/08/06/turk-hava-kuvvetleri-1941/
 2. M48A5 hakkında bir soru var

  TSK'da M48A5T1 ve M48A?T5 olarak iki farklı türü kullanıldı. Aşağıdaki fotolar Etimesgut tank müzesinden. M48A5T1 M48A?T5
 3. 22 Euroluk Gümrük Muafiyeti Kaldırıldı

  Yok tam cimerlik bir durum var. Emin olmak için bekledim ardarda gelen 2 farklı kargomda da aynı şey oldu. Üstelik shipping olarak ayrıca bedel de yazılıyken.
 4. 22 Euroluk Gümrük Muafiyeti Kaldırıldı

  Bu arada tüm faturaya mı %18 uyguluyorlar artık? Ya yoğunluktan dikkat edilmiyor bana denk geldi ya da gene birşeyler değişti. Tam anlamadım açıkçası.
 5. 1/72 | STURMTiGER LATE TANK | Trumpeter | Mümtaz Yıldız

  Egzos koruyucuları biraz overscale gibi görünüyor, fotoğrafların açılarından mı acaba yoksa orijinal parçanın etrafından kıvırdığınız için mi bilemedim? Belki de referans aldığınız orijinal parçalar biraz overscale. Kolay gelsin.
 6. 22 Euroluk Gümrük Muafiyeti Kaldırıldı

  MBK, Glow2b, AK Interactive, AMMO, Super-Hobby ve daha birçok küçük üreticeden alıyorum.
 7. Bu seneki madde: "Modelciler aynı anda bütün kategorilerde yarışmaya katılabilir. Ancak birden fazla kategoride yarışmaya katılan modelciler, yalnızca en yüksek dereceyi aldıkları kategoride ödüllendirileceklerdir. Diğer kategorilere katılan model/modelleri ise değerlendirme dışında bırakılacaktır. Bu sayede potansiyele sahip, diğer modelcilere de dereceye girme olanağı sağlanmış olacaktır. " Geçen seneki madde: Modelciler aynı anda bütün kategorilerde yarışmaya katılabilir. Ancak birden fazla kategoride yarışmaya katılan modelcilerin, katıldıkları kategorideki en yüksek dereceyi alan modeli ödüllendirilecektir. Diğer model/modelleri ise değerlendirme dışında bırakılacaktır. Bu sayede potansiyele sahip, diğer modelcilere de dereceye girme olanağı sağlanmış olacaktır. Yani geçen senede de benzer bir madde var ama mesela ben geçen sene 3 kategoride ödül almıştım. Tam anlayamadım nasıl uygulanacak bu?
 8. 22 Euroluk Gümrük Muafiyeti Kaldırıldı

  Duyunca çok sinirlendim yeni yeni sakinleşiyorum. Siyasi yoruma girmeyeceğim değmez zaten, sadece yapacağınız şeyleri söyleyeyim 2 dakikanızı almaz okumak. - Eşiniz, 18 yaşından büyük çocuğunuz, anneniz, babanız'dan nüfus cüzdanı fotokopisi alıyorsunuz. Bir boş kağıda "........... barkodlu ....... ülkesinden gelen gönderimi oğlum/kızım/eşim (adınızı yazıyorsunuz)'nun almasına onay veriyorum" diye el yazısı ile bir cümle yazdırıp imza attırıyorsunuz , ptt'ye gidip kağıdı veriyor ve aile ürünlerinden biri adına ısmarlayıp getirttiğiniz koliyi alıyorsunuz. Böylece ayda minimum 1+4 adet koli gelebiliyor. - İkinci bir opsiyon var. Corendon Airlines ile Almanya'ya inanılmaz avantajlı bilet kovalıyoruz. Dönüşü de Sun Express veya farklı bir havayolu ile yapacağız. Arkadaş eş-dosttan siparişleri topluyoruz, 5-6 bavul gidip geliyoruz. Eğer 0 kilo giderim, el çantası ile giderim oradan ucuza bavul alıp gelirim derseniz Corendon Airlines ile sadece 40 euro'ya Almanya'ya gidebilirsiniz. Avantajınız Almanya görmüş olmak, kafa dağıtmak, gece 10'dan sonra büfeden bira alabilmek, sokakta rahatça dolaşmak. - Üçüncü seçenek Glocalzone uygulamasını indirip yurtdışından gelenlerle ürün getirtiyoruz. - Dördüncü seçenek (İstanbul'daki arkadaşlar için) Bulgarda veya Yunanda bir akraba, eş dost buluyoruz. Tüm siparişleri ona yığıp ayda 1 defa bulgara, yunana gidip geliyoruz. Gün içinde limitsiz giriş çıkış yapabilirsiniz. İpsala'da ve Pazarkule gümrüklerinde çok arama yok. 2 günde dünyanın maketi, malzemesi alınıp gelinebilir. Avantajı özgürlük hissi yaşamak, 3 liraya bira almak, rahat rahat dolanmak. Küçük işletmeleri kafadan bitirecek bu karar için gerçekten çok müteşekkirim!!! Önemli bir ekleme: Haberde bir yanlışlık var bu arada. 5 adet konşimento denmiş kişi başına. 1 konşimentoda birkaç adet ürün olabilir. Burada anlatılmak istenen kişi başı 5 kargo getirebilirsiniz demek.
 9. Hobby Time 1/32 F-16D ile ilgili hafif cahilce bir soru

  Kişisel tahminim kit Hasegawa F-4E kökenli olacağından ondan çok farklı olmayacağı yönünde, ekstra PE set ve çok umut etmesem de resin egzos/koltuk vb. detayı olabilir. Ama F-4 serisi için şu anda piyasada bir sıkıntı var malum, Ben Kinetic'in F-104 ile başlattığı sürpriz atağı sürdüreceğini düşünüyorum ve ondan yeni bir kit bekliyorum. Bu kadar tutulan ve ikonik bir uçağın model piyasasında bu denli boş geçilmesi çok enteresan bir konu aslında. Bu arada Zoukei Mura da çıkartacak F-4E ama onun bu sene gelmesi zor. Geldiğinde zaten hase mase hikaye olur. Bu arada zayıf bir ihtimal ama rus ya da doğu avrupa kökenli bir şirket F-4 serisine başlarsa şaşırmamak lazım.
 10. Hobby Time 1/32 F-16D ile ilgili hafif cahilce bir soru

  Özel sipariş bastırıyorsunuz. Normal Sufa belki 10 bin çerçeve basıldı ama bu versiyon çok daha az basıldı. Bu ekstra maliyet demek. Mesela gidin bir mukavvacıya ve 100 kutu bastırın. Size kutu başına yaklaşık 1-1.5 tl diyecektir ama aynı kutudan 1000 tane yaptırın maliyet neredeyse yarıya iner. Buna benzer bir durum var. Ayrıca markaya özel bir ürün çıkartıyorsunuz. Uyduruk bir gümrükleme işleminde ödediğim vergiyi yukarıya yazdım. Kimbilir markalı ürün çıkartınca ekstra neler geliyor? Mesela barkod bastırmak bile bir maliyet kutu üzerine. Burada normal Sufa'dan tamamen farklı bir ürün, sipariş üzerine üretiliyor. Bence aradaki fark gayet normal. Elbette modelcilikte çare tükenmez. Nomal Sufa alıp, plastik levhaları kesip biçerek ve evde dekal basarak aynı ürünü üretmek de mümkün.
 11. Hobby Time 1/32 F-16D ile ilgili hafif cahilce bir soru

  Ülkemizin harika ötesi, muhteşem detaylandırılmış vergi ve nakliye masrafları bu işin başlıca sorumlusu. Henüz perşembe günü gümrükten çektiğim 230 euroluk bir siparişime 461 euro vergi+diğer masraflar ödediğim için konu hakkında gayet detaylı bilgilere sahibim.
 12. M4 Sherman (General Sherman ) M36 Tank Destroyer M47 M48A2C M74 Ve muhtemelen Afganistan ganimeti bir T-55. Palet pabuçlarına dikkat
 13. M48A5T1 M48A?T5 Daimler Scout Car Zamanında kullanmayanın dövüldüğü Bren:
 14. Sanırım ilk savunma sanayii denemelerimizden biri Tural Kariyeri. Dünyada tek ve içi pastan paramparça olmuş bir halde:
 15. Güzel bir çalışma. Uygun referansları bulmak ise uzayda hayat aramakla eşdeğer. En son Kara Kuvvetlerinden bilgi istediğimde internet sitesinin çıktısını alıp bana göndermişlerdi. Neyse ki henüz ölmedik... Etimesgut Tank Tümeni içinde adı müze olan ama gerçekte hiçbir kişiyi içine sokmadıkları, sadece yemin törenine gelenlerin törenden sonra/önce (bilmiyorum tam olarak) gezebildiği ve tankların öylece bekletildiği bir alan var. Millet olarak tarih sevmediğimizden ve sevenden de nefret ettiğimizden buraya kimseyi kolay kolay sokmuyoruz ama girip fotoğraf çekebilen şanslı kişiler de var. Ben de bunlardan biriyim. Zamanında subayken 40 tane adamla görüşüp dünyanın en gizli bilgilerinin olduğu bu alana giribildiğimden biraz fotoğraf çekmiştim. Şimdi Kara Kuvvetleri kullandığı her araçtan saklamamış ama yine de güzel bir koleksiyon Etimesgut'ta mevcut. Yavaştan anlatayım: Burada 2 tane Stuart tankı var. Birinin topu ise değiştirilmiş ve soba borusu gibi birşey takılmış. Vickers Tankettesi de kenarda çürümekte. Bunda 2 tane top mevcut, tam versiyonunu araştırmadım: Bir köşede İngilizlerin bizi savaşa çekmek için verdiği tanklardan biri var, Valentine: Ve gerçek bir klasik T-26. Kötü bir durumda: Fransızlardan gelme Renault R35 Başka yerde zor bulabileceğiniz başka bir klasik Panzer III (Tabelada yazdığına göre T-3 ) Diğer bir klasik Panzer IV (Yani T-4 ) Yavaştan Amerikan standartlarına geçiyoruz. M-24 Kalanı diğer postta olacak. Sayfa yüklenirken sıkıntı olur sonra. Öncelikle tankların durumu çok kötü. İçleri feci halde paslanmıştı ben gördüğümde. Bu fotolar birkaç yıl öncesine ait. Bu tanklar sanırım 2 yıl önce yeniden boyandı ve üzerlerindeki boya 75 kat filan oldu. Öyle ki Pz-IV'ün neredeyse gözetleme delikleri boyadan kapanmış tamamen. Ve beni hep duygulandıran şu fotoyu da eklemek isterim. Rahmetli Kemal Sunal askerliğini Etimesgut'ta yapmıştı. Kendisinin yanında durduğu Pz-IV,'ü seneler sonra yeniden fotoğraflamak benim için çok güzel bir anı oldu.
×