Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Efe ERGÜZ

ÜYE
 • Content count

  58
 • Joined

 • Last visited

About Efe ERGÜZ

Recent Profile Visitors

518 profile views
 1. Kompresör(ler) Hakkında

  Hava soğutmalı cihazlarda bu sıcaklarda ısınma normal. Bende de aynı kompresör var 2 saate yakın çalışmışlığım var ama bir sıkıntı yaşamadım. Evet motor çok sık devreye giriyor neyseki sesi yüksek değil de millet uyurken bile çalışabiliyorum. İşiniz bittiğinde içindeki havayı boşaltmayı unutmayın. Ayda bir de hava tankının altındaki yerden içinde biriken suyu boşaltın. Güle güle kullanın.
 2. Kesinlikle Bulut Bey'in dediği gibi başka bir yerde deneyin ve denediğiniz yüzey plastik yoğurt kabı gibi benzer bir malzeme olsun kartona kağıda atarsınız anında emer kağıt anlamazssınız
 3. Elinize sağlık. Paletleri sıcak suya sokarsanız yumuşayacaktır o şekilde gerdirerek takabilirsiniz. Paletleri yapıştırırken japon yapıştırıcısı ve ip ile dikme yöntemini kullanabilirsiniz
 4. 1/72 | T-34/85 | Dragon | Ahmet Eren İspir

  T-34 çok güzel olmuş. Ek detay kiti olmadan 1/72 bir kit çok güzel detaylandırılmış ve ışıklandırılmış. Vinil paletler malesef söylediğiniz gibi, Metal paletlerde kitlerden daha pahalı oldu. Workable diye satılan plastik bakla paletler var miniart ın panzer 4 için ürettiğini kullanmıştım gerçekten iş görüyor, eğer tiger için varsa kaçırmayın derim. Afv club ın 100 lira civarı güzel vinil paletleri var ona da bakabilirsiniz. T-34 ü çok beğendim. 1/72 yi denizaltı değilse hayatta eve sokmam ama yaptığınız t-34 biraz fikrimi sorgulattı.
 5. Putty de çökme genelde olur biraz yüksek doldurup çökme sonrası zımparalayarak düzeltebilirsiniz. Boyamada yaşadığınız sorun ise tabi denemeden birşey söylenemez ama boya tabancadan çıkıp modele ulaşmadan kurursa portakal kabuğu dediğimiz etkiyi gösterir. Bunu engellemenin yöntemleri ise airbrush ı daha yakından kullanmak (daha düşük basınç ile atmanız gerekebilir) yada inceltici boya karışımının içine Retarder denen boya donmasını geciktirici den eklemeniz gerekiyor. İçinde retarder olan tinerler var onlardan kullanabilirsiniz.
 6. Ali express vergisi

  BU bizim marmaraydan geçen pekin londra hattı var ya, onun açılmasıyla başladı bu yenwen ile gönderim yapan satıcılar malı yenwen depoya yolluyor. Yenwende toplanan mallar konteynır bazında gümrükten geçiriliyor bu sayede 8 lira gümrüğe sunum ücreti verilmiyor sadece gümrük vergisi oda avrupaya 18% diğerlerine 20% kadar çıkıyor. Faydalı bir sistem ama bazı yerde iyi bazı yerde kötü Örnek olarak kit sipariş ettiniz kutuda çok büyük değil 8 lira gümrüğe sunum 15 te ordaki gümrükçü keser (ali express durumu farketti 500 liralık kit şu an 200 lira fiyat 300 lira shipping şeklinde ve shippinge gümrük vergisi ödenmiyor) 23 lira ödersiniz ama bu sistem ile 20% ödeyeceğinizden 40 lira ödersiniz. Fazla öderseniz size geri ödeme yapıyorlarmı amazondaki gibi bir fikrim yok.Yenwen aras ile anlaşmış sanırım en azından izmirde böyle, çin postası ile gelirse ptt ile anlaşmalı onda kapıda ödeme yapabiliyorsunuz. edit: aliexpress te geri ödeme ürün fiyatı üzerinden hesaplanıyor bilginize
 7. Ali express vergisi

  mükerrer ödeme olmuyor. Kargonuz da aras ile gelecek. Her satıcıda yok bu sistem ama yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Her kişinin aylık 5 paket hakkı var ya.
 8. Site ile ilgili teknik öneriler

  yukarıdaki panelde Aktivite bölümü ve altındaki mavi bardaki tüm aktiviteler bölümü çalışmıyor. ( Hata Kodu EX1146 kolay gelsin
 9. 1/24 Italeri Land Rover sorum var

  İtalerinin o kiti iyi çıktı diye muhabbet dönmüştü ama italeri almam diyorsanız revellin 1/24 land rover ı da var 2019 kalıp diye biliyorum. 40 sene daha genç.
 10. Mesleklerimiz (İşler Güçler ??)

  Hidrobiyoloğum Ege üniversitesinde proje bazlı çalışıyorum. Düzenli olarak ta müteahhit lik yapıyorum
 11. Model yapımı ile ilgili sorular

  Evet mantıklı bir tercih olur.
 12. Model yapımı ile ilgili sorular

  Ben daha önceden sivil araçlar yapardım biraz deneyimliyim diye iyi markalar almıştım detay bakımından tatmin etmişti ama bu kiti yapayım dedim (milliyetçi damarım mı tuttu artık bilmiyorum) hiç memnun kalmadım kitten decallerini bir tane solotürk alıp onun üzerinde kullandım sonuç çok daha tatmin edici oldu kendilerini de hurdalığa kaldırdım nasılsa f16 yapılır, parçası lazım olur.
 13. AirBrush tavsiyesi.

  Ben airbrush ı aliexpress ten aldım 7 dolardan 4 tane aldım 2 tane 0.5 ,1 tane 0.2 ,1 tane de 0.3 şansıma 0.5 lerden biri arızalı çıktı parasını komple aldım parçaları da ötekine yedek parça oldu. Bu tip sorunları göze alıyorsanız ve internetten alışverişle aranız iyiyse ordan almanızı tavsiye ederim çünkü fiyat / performansta baya iyi iş çıkartıyorlar.
 14. Model yapımı ile ilgili sorular

  ben terebentin ile denedim fakat Tamiya akrilikler incelmiyor enameller için se kullanabilirsiniz. Tamiyanın incelticisi Ipa ağırlıklıdır fakat Ipa ile boyama yaparsanız boya yüzeye kuru düşüp portakal kabuğu görüntüsüne sebep olabiliyor. Sanırım geciktirici birşeylerde var akrilik incelticilerinde.
×