Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Efe ERGÜZ

ÜYE
 • Content count

  97
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Efe ERGÜZ last won the day on May 29

Efe ERGÜZ had the most liked content!

About Efe ERGÜZ

Recent Profile Visitors

800 profile views
 1. Maketi yaptım bitti de. Arka detayları olmayan düz bir koltuktu. revizyon mu var acaba diye merak ettim.
 2. Bendeki kitten daha farklı koltuk parçaları çıktı. Versiyon farkı mı var acaba?
 3. Referans veri tabanı

  İnşallah yapabilirim. Tabi yaptıktan sonra elimdeki referansların dışında da referanslara ihtiyaç olacak. O zman tekrardan konuyu canlandırırım sizlerden yardım istemek için
 4. Referans veri tabanı

  p2p kullanım bende düşündüm fakat bu arşivin boyutundan ve bizdeki upload hızlarından dolayı problem oluyor. Ayrıca eldeki referanslar internette dururken herkesin indirmesi yada toptan indirip içinde referans araması çok mantıklı gelmiyor. Benim amacım elindeki kiti seçip ona uygun referansları edinebileceği bir veri tabanı. Eldekileri indekslemediğim için benim bile içinde bir referansı arayıp bulmam sorun oluyor. libgen i bende kullanıyorum özellikle okuldaki çalışmalarım da kütüphanenin istenen kaynağı bulup getirmesinden daha çabuk sonuç alınıyor ama libgende de aynı sıkıntı söz konusu. adam hangi referansın ospreyin kaçıncı sayısında olduğunu bilemez. Arama motorları gibi indekslenmiş bir veri tabanı peşindeyim ben.
 5. Referans veri tabanı

  Söylediğiniz Yandex yada benzeri drivelar benimde aklıma geldi. Çalıştığım kurum bana kişisel verilerimi saklamam için 5TB onedrive veriyor fakat bu dosyaların public olarak paylaşımını engelliyor. scalemates gibi bir site hayal ettim nasıl orada related products bölümü var orada related files adı altında pdfleri ve resimleri paylaşmak aklıma geldi. Ben biraz bunun üzerinde çalışayım. Şu an akdeniz faunası database i yapıyorum bir avrupa birliği projesi için FAO adına. Burada yeterli bilgi ve yeteneği kazanacağım gibi duruyor. Ardından söylediğiniz gibi basit bir arayüz arkasında çalışan bir ftp server oluşturabilirim gibi duruyor. Fikirleriniz iin çok teşekkür ederim.
 6. Referans veri tabanı

  Selamlar Herkese Ben 2001 yılından beri maket yapıyorum ve malesef elim gerçekten yavaş. Ayda bir maket bitirebildiğimde gerçekten kendimi mutlu hissediyorum. Sorun şu ki maket ile uğraştığım zamanın neredeyse tamamına yakını referans bulmak ve bunları katagorilendirmekle geçiyor. Geçenlerde Cem Doğut'un F/RF-4E Phantom II kitabını aldım ve gerçekten çok beğendim. Elimdeki phantom kitlerinin yanına koydum ki phantomlar yapılırken elimde referans bulunsun. Elimde gerçekten ciddi bir referans kaynağım var. 1TB tan daha fazla. Tabi bunları facebook ve benzeri yerlerden paylaşmak telif hakları sebebi ile sorun çıkartıyor. Elinizde Benimde yararlanabileceğim ve elimdeki referansları paylaşabileceğim bir drive ve ya platform var mı? Yada bu site altında böyle birşey yapabilirmiyiz? (bu işi facebook ve benzeri platformlardan teklif etmiyorum çünkü fotoğrafın canına okuyorlar. Jilet gibi fotoğraf çamura dönüyor. Bu konuda fikir almak ve kabul ederseniz elimden geldiğince böyle birşeyin oluşturulmasında yardımcı olmak isterim. Elinizde iyi referanslara sahip web sitesi veya platforlar da mevcutsa ve paylaşırsanız çok memnun olurum. PS: fotoğrafı görüp ona göre malzeme ve kit alıp maketi yapmaktansa maketi alıp elimdekine uygun referans arama gibi salakça bir metod izliyorum fakat elimdeki stok buna sebep oluyor.
 7. Bir öneri veriyim ben memnun kalmıştım ama biraz zahmetli. Ben bu yeşil kafa içinde biraz sprue eriterek bir macun yaptım. Macunu folyo üzerine döküp tamamen kurumasını bekledim. İnce bir levha gibi oldu. Ardından zımparalayarak pürüssüzleştirip panel ölçülerinde kesip oraya yapıştırdım. Yapıştırmadan boyarsanız işiniz biraz kolaylaşabilir.
 8. Yurtdışı Alışverişe %50 vergi

  Amazon.com.tr den bakın. Amazon italat işlerini sizin için hallediyor
 9. Rica ederim. Hobbyboss verdiği renkle alakasız bir görsel vermiş nedense. Bende anlamadım. Normalde renkli kılavuzlar modelcilerin işini kolaylaştırır ama siyah beyaz verseydi kılavuzu daha az kafa karıştırırdı. Verdiğiniz referanslarda modelci masterin GAU Avengerini kullanmış çok güzel durmuş.
 10. Bu modelden test amaçlı 1 adet üretildi ve uçak gri. N (gece) AW (her havada) anlamında isimlendirilmiş. A-10 lar 2023 te emekli edileceğinden korsan tehtidi olan sularda sahil güvenlik işi yapması için bu çift pilotlu ve gece kullanılabilen versiyonu geliştirildi fakat bildiğim kadarayla alıcı çıkmadı. Her silah sistemine maydanoz mısır ve sudiler gelecekte ilgilenebilir deniliyordu. What if yapmak istemiyorsanız A-10 referanslarından değilde N/AW A-10 versiyonuna baksanız daha rahat edersiniz.
 11. Ben bulaşık süngeri ile sarıp duct tape ile sarıyorum. 1/48 jet şiliye kadar yollamışlığım var hiç sorun yaşamadım. Ama illaki ukraynadan bir firmadan model muhafaza kutusu gönderip bununla gönder diyen de oldu.
 12. Airbrush temizliği?

  Ben boyalar için damlalıklı şişeler aldım ve bütün akrilik boyalarımı 1 e 1 incelterek bu şişelerde muhafazza ediyorum. Hem direk airbrushta kullanabiliyorum hemde karışım yaparken damla sayarak daha tutarlı karışımlar yapabiliyorum
 13. Airbrush temizliği?

  Ben Paasche ve çin malı airbrushlar kullanıyorum. Daha bu güne kadar temizlik için kullandığım selülozik tinerden dolayı bir sıkıntı yaşamadım. Fakat airbrushı söküp selüloziğe yatırıyorsanız o zaman problem yaratabilir. Ne kadar agresif olduğunu biliyorum ama temizlik ve püskürtme amaçlı kullanırsanız okadar hızlı uçacaktır ki zarar veremeyecektir.
 14. Airbrush temizliği?

  Akrilik ve lake boyalarda hazneyi boşaltıp içini selülozik tiner ile sliyorum ardından kendinden pipetli şişeler var 2 ml falan çekiyor onunla 2 defa selülozik tiner koyup içine ucunu tıkıyarak geri teptirme yapıyorum. Haznenin içindeki tinerin renk değişimine göre 1 2 defa bunu yapıyorum. Artık tinerin rengi değişmiyorsa 2 defa daha selülozik tiner ekleyip yüksek basınçta püskürtüyorum. Son olarak işim bittiyse iğneyi sliyorum ve içine son kullandığım boyanın tinerinden bırakarak tutucusuna yerleştiriyorum. Metalik boyalar dışında ciddi temizlik istiyen bir durum hiç yaşamdım. Benim kullandığım airbrush paasche talon her defasında çok detaylı temizlik yapıyordum. İçinde gelen kağıtta bunları yapmamı yazmış ancak bir sıkıntı çıkartırsa iğneyi ve iç aksamı temizlememi yazılmış. Bu yüzden metalik pigment karışmasını engellemek dışında ekstra bir temizlik artık yapmıyorum
×