Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Mustafa Çağrı

ÜYE
 • İçerik sayısı

  14
 • Katılım

 • Son ziyaret

 1. Gecikmiş Bir Merhaba

  Herkese Merhabalar. Forumda birkaç paylaşımda bulundum ama sanırım tanışma kısmını atladık:) Adım Çağrı 32 yaşındayım. Evliyim iki büyük nimetim var(ellerinizden öperler). İnşaat Mühendisiyim, Kayseri'de yaşıyorum. Serbest çalışıyorum, proje ve taahhüt işleri yapıyoruz. Bu Hobiye merakım geçen sene başladı. Aslında Model ve modelcilikle hiçbir alakam olmamasına rağmen, geçen sene tesadüf eseri bu foruma gördüm ve üstadların birkaç modelini inceleyince "ben neden yapmayayım" diyerek araştırmaya başladım. Ve araştırdıkça daha çok yapmak istedim. Birkaç model alet boya vs. alarak geçen yıl 1/48 sivil bir uçak modeli yaptım. Biraz şıpsevdi bir yapım olduğu için hevesim geçer diye düşündüm:) ama tam tersi oldu ve heves her geçen gün arttı diyebilirim:) Sürekli yapmak istediğim ölçek ve araçlar konusunda henüz bir karar veremedim (tek karar verdiğim sivil otomobil yapmak istemiyorum). Bende en az 1'er tane "askeri kara aracı", "askeri hava aracı", "sivil hava aracı" vs. yaparak en çok keyif aldığım model ve ölçek üzerinde devam etmeye karar verdim. Kış ayları geldiği için işler kesat:) Ben de bu sıralar bolca forumda vakit geçiriyorum ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Paylaştıkça güzelleşen bilgilerini esirgemeyen siz değerli dostlara teşekkür ederim. Bol Modelli Günler...
 2. 1/48 | AH-64 Apache Longbow | Revell | Mustafa Çağrı

  Aslında Füzeleri Referansta olduğu gibi farklı uzunluklarda dizmeyi de düşünüyorum. bakalım hangisini becerebilirsem:) Bir sonraki modelde CA deneyeceğim. tavsiye için teşekkür ederim. Çünkü Tamiya Basic Putty Kurudukca çökme yaptı sanırım ve çok yordu
 3. Yeniler Yeniler-Pamuk Eller Cebe

  Belkide Mühendis Modelci adaylarını düşünmüşlerdir üstad Bu Modeli nereden temin edebiliriz link var mı? Site Türkiye'ye Gönderim yapıyor mu?
 4. 1/48 | AH-64 Apache Longbow | Revell | Mustafa Çağrı

  Modelimizinde nispeten daha büyük parçaların montajlarını tamamlayarak hem birleşim yerlerinin izlerini hem de alt kısımda oluşan ciddi farkları kapatmak için macun-zımpara işine giriştim:) zımpara yapılacak yüzeyi azaltmak için kağıt bant ile maskeleme yapmaya çalıştım. fakat motor kısımlarının ve alt panelin montajını yapınca o kısımlarda da birleşim izleri olduğunu gördüm ve macun zımpara işlemine devam; zımparayı kuru olarak uyguladım ve sırasıyla 400-600-1000 numara zımparalar kullandım; zımpara sonrası durumu görmek için "Tamiya Fine Surface Primer" sprey astar ile modele astar attım. Ama astar sonrasında macun-zımpara uygulamasını doğru yapamadığımı ve ciddi izler olduğunu gözlemledim. Tekrar macun-zımpara yapmaya karar verdim. Ama bu sefer zımparaları ıslak olarak uyguladım. Ve Astar Attım. Neticesinde görece daha iyi sonuç aldığımı söyleyebilirim.Sonuç Çok iyi olmasa da edindiği deneyimler kardır mantığıyla bu haliyle devam etmeyi düşünüyorum. Ayrıca referans aramaları aşamasında (adını tam olarak bilemiyorum) sıralı roketlerin olduğu kısmın da muhimmat yüklü olduğunu gördüm ve modelime uygulamaya karar verdim. Bunu için model ağacından kestiğim parçaları ısıtıp çekerek ve uç kısımlarını da zımparalayıp roketler oluşturmaya çalıştım. Roket yataklarının olduğu kısım modelde kapalı olarak verilmiş. bu kısımları uygun çapta delerek, boyayıp hazırladığım roketleri içlerine yerleştirmeyi hedefliyorum. Not: Fotoğrafların çoğu akşam ve telefon ile çekildi görüntü kalitesi için kusura bakmayın. Öneri, Yorum, Eleştiri ve Tavsiyelerinizi Bekliyorum. Kolay gelsin..
 5. armoredtrack.com

  Başarılar dilerim. Hayırlı olsun.
 6. 1/48 |MITSUBISHI F.1|HASEGAWA| Kenan Turhan

  Bilgilendirme için teşekkür ederim:) şimdi kontrol ettim Teknikler>Fırça ve fırça ile boyama konusunda “fırçanın efendisi” olarak tanımlanan kişi Gürkan Özkan üstadmış:)
 7. 1/72 | US Tank Transporter Dragon Wagon | Academy | Baki TEMEL

  Çok güzel. Elinize sağlık
 8. 1/48 |MITSUBISHI F.1|HASEGAWA| Kenan Turhan

  Kenan bey elinize sağlık. Benim gibi acemi bir modelci için hayal gibi olmuş:) Bu modelde washing uygulamasında hangi ürünü kullandığınızı ve uygulama yönteminizi öğrenebilir miyim? Bir de forumdan okuduğum diğer konulardan aklımda “fırça ustası” olarak kalmışsınız🙂 Bu model fırça ile mi yapıldı?
 9. 1/48 | AH-64 Apache Longbow | Revell | Mustafa Çağrı

  Gökay bey bilgilendirme için teşekkür ederim. Üstad aslında sorunu daha çok TS-80’de yaşadım(bugün dikkat ettim kapağında zaten “dont sprey on decals and stickers” yazıyor:). Airbrush kullanmadığım için sprey vernik kullanmaya devam. Mr hobby olanı deneyeceğim. Peki akrilik vernik kullanırsam üzerine Tamiya panel line kullandığımda zippo gazıyla temizlerken sorun yaşar mıyım? Vallejo boya fırça ile kullanırken ve suyla inceltmede tamiya akriliklerden daha iyi gibi geldi aslında.
 10. Öncelikle tüm forum üyelerine merhabalar, Forumda ve Plastik Maket yapımında çok yeniyim, yalan yanlış 1 maket bitirdim ve şu anda 2. maket üzerinde çalışıyorum. Dolayısıyla çok basit ve temel konularda sorabileceğim sorular ve değerli vaktinizi alacağım için şimdiden özür dilerim. Kit Revell marka ve daha önce yorumları okumuş olsaydım kesinlikle almazdım. Çapaklarla dolu parçalar, oturmayan parçalar, kalitesiz plastik vs. Neyse bir şekilde Kopkit kısmının montaj, boya, ve vernik işlerini bitirdim ve ana gövdeye (zor bela) yerleştirdim:) Ama ciddi tesviye sorunu var halletmem gereken. Özetle Sormak istediğim şunlar; 1. Kokpitte işlem sırasını, boya(vallejo ve tamiya akrilik fırça ile), kuru fırça, parlak vernik(ts-65), decal, parlak vernik(ts-65), mat vernik(ts-80) olarak tamamladım. Fakat decal üstüne attığım vernik decalleri bir miktar eritti. Aslında oturmasını sağladı fakat gösterge kısmında sorunlara neden oldu. Bu durumun oluşması normal midir? işlem sıralamasında Herhangi bir hata var mıdır? 2. İlk yaptığım modelde vallejo akrilik boya kullanıp su ile inceltmiştim. TS-65 Vernik attığımda o boya ile de reaksiyona girmiş hatta dokunduğum bir kaç yerde iz kalmıştı. Kullandığım Vernik mi yanlış yoksa bu durum normal midir? 3. "Tamiya Panel Line" kullanarak wash yapmayı, Temizliğini ise Zippo gazı ile tamamlamayı düşünüyorum. TS-65 Vernik Üzerine bu işlemi yaptığımda yine Reaksiyon Vs. gibi sorunlarla karşılaşır mıyım? 4. Daha Önce Şeffaf Parçaları yapıştırırken japon yapıştıcısı kullandım ve parçada buğu izi bıraktı. Kanopiyi yapıştırmak için hangi yapıştırıcıyı kullanabilirim? 5. Gövdede oluşan tesviye farkını "Tamiya Basic Putty" ile halletmeye çalışacağım. Macun üzerine Zımpara Yaparken, Zımparalar ıslatılmalı mı yoksa kuru olarak mı uygulanmalı? Elimde 400, 600, 1000 numara zımparalar var bunlar yeterli olur mu yoksa daha yüksek numaralı zımparalara ihtiyaç var mı? Not: Resimleri Eklemeyi umarım becerebilmişimdir:) İlerledikçe Resim eklemeye ve sorular sormaya devam edeceğim:) Yardımlarının İçin Şimdiden Teşekkür Ederim.
 11. İlk Maketim Hakkında Bazı Sorular

  abi ilgin yönlendirmelerin ve verdiğin cesaret için gerçekten çok teşekkür ederim:) öğreneceğiz:)
 12. İlk Maketim Hakkında Bazı Sorular

  Yaptım ama pek güzel olmadı:) cesaretimi toplarsam resimlerini de eklemeye çalışacağım:) Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. ben yıkama eskitme vs. yapmayı bilmediğim için bodoslama gidiyorum:) bir de boyada dalgalar oluştu acaba bu durumun fazla incelttiğim için midir?
 13. İlk Maketim Hakkında Bazı Sorular

  Öncelikle tüm üstatlara selamlar, Hayatımda ilk defa maket yapıyorum ve kısmet olursa bu hobiyi devam ettirmek ve geliştirmek istiyorum. Bir süredir forumu takip ediyorum ve okuyarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama geldiğim noktada sanırım biraz bilgi zehirlenmesine maruz kaldım:) ilk maket olarak revell antonov an-2 colt modelini yapmaya başladım ve montaj aşamalarını tamamladım. daha sonra tamiyanın sprey astarı ile maketi boyadım ve birleşim yerlerindeki hataları macun ve zımpara ile yapabildiğim kadarıyla düzelttim. sonrasında maketime ilk kat ana renk olan parlak kırmızı boyayı fırça ile vallejo akrilik boya uyguladım. şimdi ise son kat boyayı yapıp decalleri uygulamak ve vernik ile sonlandırmak istiyorum. tahmin edeceğiniz üzere maketi ilk çalışmam olduğu için biraz berbat ettim ama yine de bitirmek istiyorum. elimde tamiya ts-65 ve tamiya ts-80 vernikleri var. ikinci kat boya sonrasında enamel boya üzerine bu vernikler uygun mudur ve hangi sıra ile uygulamam gerekiyor? (resim eklemek istedim fakat "resim ekleme anlatımı"ndaki resimler ölü olduğu için bir türlü beceremedim. bu uzun mesaj ile vaktinizi aldığım için özür diliyorum. iyi çalışmalar..
 14. HERKESE MERHABALAR

  ÖNCELİKLE TÜM ÜSTATLARI SAYGI İLE SELAMLIYORUM, Son dönemde plastik maketlere karşı oluşan aşırı ilgim neticesinde bir kaç malzeme ve kit alarak işe başlamayı hedefledim. Ve ; ANTONOV AN-2 "COLT" (REVELL) MCLAREN 570S (REVELL) 1:48 AH-64D APACHE (REVELL) Kitlerini satın aldım. tecrübelerinize dayanarak bu yeni kardeşinize tavsiyeleriniz neler olur? ilk olarak hangi kiti yapmalıyım? Herkese İyi Çalışmalar...
×