Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Fatih YILDIZ

ÜYE
 • Content count

  191
 • Joined

 • Last visited

About Fatih YILDIZ

 • Birthday 07/23/1980

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  Ankara

Recent Profile Visitors

1,998 profile views
 1. Teşekkürler, kokpiti revellin akrilik boyası ile boyadım. Karışımı her zamanki gibi yaptım ve 3 veya 4 kat attım. Sanırım daha da ince atmam gerekirmiş. Pütürler fotoda daha da belli olmuş. Putty konusunda da yüksek sürdüm ama zımparayı biraz fazla kaçırıp plastiği de zımparaladım ve gövdenin birleşim yerini biraz incelttim sanırım. Teşekkürler, dolguyu düşünmeliydim açıkçası, hiç aklıma gelmedi. Japonla doldurabilirim belki dedim ama beceremedim. Boyayı yaptıktan sonra oraya dolgu eklemem sanırım sorun olur. Tekrar boyadığımda aynı tonu tutturamam diye korkuyorum açıkçası. Teşekkürler. Finali bi görebilirsem güzel olur inşallah Koltuklu halini montaj yapmadan çekmeyi unutmuşum. Halbuki en çok da ona özendim, hatta pilotun poposunu düşünüp altına yastık bile yaptım . Yalnız kemerleri yapmayı unuttum. Kokpit camını açık yaptım, o nedenle sonradan yapmam sorun olmayacak sanırım. Montaj sonrası bir fotosunu çekerim. Gövdenin altının boyamasını bitirdim ama sizin dediğiniz gibi kalemle üzerinden geçip, bir kat daha boya atsam iyi olur gibi.
 2. Merhabalar, Bu yaptığım ikinci spitfire uçağı. Yaptığım maket sayısının 4 olduğu düşünülürse, sanırım bu uçakları seviyorum. Kutu resmini çekmemişim kit aynen buradaki gibi. Modele geçen sene Ağustos ayı gibi başladım. Ara ara tezgaha oturabildim, çok az süreler geçirebildim, bazı aşamaların fotolarını da çekmeyi unutmuşum ve ancak paylaşabiliyorum. Aslında iç mekan için tavsiye edilen yeşilin daha açık bir tonuydu ama elimdeki boyaları kullanmak istedim. O nedenle bir ton koyu oldu. Detayları belirginleştirmek için toplu iğne ile içe detay kısımların üzerinden geçtim. Birleştirdim ve detayların üzerinden bu seferde kurşun kalem ile geçtim ama sanırım pek bir etkisi olmadı gibi. Putty gereken yerleri putty ve zımpara yaptım ama gövdedeki kısmın açıklığını bir türlü kapatamadım. Ayrıca orada detay yoktu, oraya kendim referanslardaki gibi detay açmaya çalıştım ama tam olmadı. Oraya resimden sonra tekrar putty-zımpara yaptım, yine istediğim gibi olmadı ve bir de japonla doldurmayı deneyim dedim, sanırım orayı biraz batırdım. Bir sonraki boyanmış resmindeki haline ancak getirebildim. Alt gövde rengi Medium Sea Gray yazılmış. Ben yine maket boyası yerine Cadence multisurface hybrid acrilic boya vardı, daha uygun fiyatlı bir alternatif bulabilmek için ve özellikle maketlerde denemek için almıştım, onu kullanmak istedim. İlk önce elimdeki griyi direk uyguladım ve referanslara göre çok koyu olunca (fümeye yakındı) yine aynı marka beyaz ile karıştırarak uyguladım. Ben, boyanın tutunmasından, pürüzsüzlüğünden ve fırça ile uygulamama rağmen revell'in boyaları kadar ve hatta daha az fırça izi bırakmasından memnun kaldım.
 3. Emeklilik Zamanı...

  Hayırlı olsun Fatih abi.
 4. MUAZZAM

  mükemmel. 3 boyutlu yazıcının kalem versiyonu harikaymış.
 5. Vefat Haberi

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
 6. Çok geçmiş olsun. Bence çok güzel gidiyor. Benim şu anda yanına bile yaklaşamayacağım seviyede . Ellerinize, emeğinize sağlık.
 7. Ellerinize sağlık Aydın Bey, mükemmel bir çalışma, izlemeye doyamıyoruz. Kenan Komutanım, sizin çalışmalarınızda da az ağzımız açık kalmıyor..
 8. Kolay gelsin, detaylı bir kit. İnşallah sorunsuz halledersiniz.
 9. Tamam Bulut hocam, zaten şu anda dokunamadım makete uzun süredir. Oğlumun yaptığı Subaru İmpreza vardı, onun üzerinde biraz deneme yapacağım. Bana dekal demeyin!!! Ahmet Bey renkleri solmuş, boyutları araca göre küçük, çok geniş alanları var, uzun süre beklemekten sanırım zayıflamış, kağıdından transfer ederken parçalanıyor. Çıldırttı resmen ama daha yolun başında olduğum için sabırla yapıştırarak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Biraz da kirletmek istememin sebebi de bu. Dekalleri kapatmam lazım..
 10. Yorum ve yardımların için teşekkür ederim Burak. O konuyu takip ediyordum ama sanırım bu kısmı okumamışım. Eski maket üzerinde toz için biraz deneme yaptım. Soldaki ağaç tutkalı+su+kuru pastel, sağdaki cadense parlak akrilik vernik+su+kuru pastel. Sizce hangisi daha çok toz gibi duruyor? Elimdeki malzemelerle alternatifler bu ikisi olabiliyor. Tabi buraya sürerken pastel oranına, koyuluğuna çok fazla dikkat etmedim. Amacım maketin üzerine tutunması ve dağılmasını görmekti. Sanırım soldaki daha güzel yayıldı yüzeye.
 11. Aracı http://www.cadnav.com/3d-models/model-46584.html adresindeki gibi bir hale getirmek istiyorum, tabi tekerlekler ve hatta tavanı da tozlu olacak şekilde. Çamur için kuru pastel ile birkaç deneme yaptım eski bir makette ve sonuç çok kötü olmadı. Ancak tozlanma efektini nasıl yapacağımı kestiremedim. Saç spreyi sıkıp, ince elek, tülbent tarzı bir şeyle kuru pasteli araca döküp fazlalıkları üzerinden dökerek yapabilir miyim? Yoksa izlediğim bir diaroma videosunda ağaç tutkalını su ile inceltip, sprey ile modelin üzerine sıkıyor ve kumu zemine döküyordu, öyle birşey mi denemeliyim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
 12. Gökay bey eğer halen duruyorsa kite talibim.
 13. Tam bu noktada ben de birşey sormak istiyorum. Kuru pasteli Sertaç Bayar'ın tekniği ile (bulaşık deterjanı, su, kuru pastel) uyguluyorum. Ancak daha sonra üzerine parlak vernik atıldığında, kuru pastelin toz şeklinde olmasından sanırım, topaklanma olabiliyor. Bununla ilgili yanlış bir şey mi yapıyorum?
 14. Ellerinize sağlık, renk de çok güzel olmuş. Bence kırmızı güzel tercih.
 15. ATOM SCALES

  Tebrik ederim. Ellerinize, gözlerinize sağlık.
×