Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Burak Yetim

ÜYE
 • Content count

  32
 • Joined

 • Last visited

About Burak Yetim

 • Birthday 06/26/1996

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  Adana

Recent Profile Visitors

810 profile views
 1. Evet abiler yeni bi model. Bu inşallah bitecek yaza kadar hedef bu. Şu an okuldayım fotoğraf atamıyorum ancak modele ucundan başladım. Alt tank şasisi bitti sayılır montaj açısından, teker ve paletleri de şasinin üst tarafını indirmeden boyayıp eskittim. Model kesinlikle fiyatının katbekat üstünde, detay açısından zamanının ve klasmanının ötesinde oldschool gundam kitlerine fark basacak derece müthiş, build açısından os ng ve ns hg gundam modellerinin aksine daha çok boyut açısından da 1/48 tank kitlerine eş değer bir kaliteye sahip. Baskı modelin yaşından dolayı biraz kusurlu ama yine de saç baş yolduracak çapaklar vesair yok, köşelerde kenarlarda ufak tefek flashingler bi de genel manada çok olmasa da mold linelar mevcut ama tecrübeli modelciye sıkıntı çıkartmayacaktır. Tankçı abilere kesinlikle öneririm, stoğa girince 400-500 küsür yene geliyor, ıslak dekaller de dahil. Eve gidince bir iki foto atılır.
 2. Uzun zamandır güncellemedim bu konuyu ehe. Selamlar abiler ablalar kardeşler. Parça parça yaptığım için çok da gelişmelerden haberdar edemedim kusra bakmayın. Özetle boyanın yüzde doksanı tamam sadece ufak tefek detaylar kaldı bi de eller ve hortumlar. Üzerine de ufak eskitme drybrush felan. Bi de aklımda ufaktan bi diorama base yapasım var çok büyük veya detaylı bişey olmayacak zaten. Bi de bu modeli kimseye tavsiye etmiyorum. Gedikli modelci gunplacı abiler hariç. Olur ya ilgisini çeken yeni başlamış biri görür de almak ister diye. Plastik kalitesinden felan değil, tamam o da sıkıntı ama yapıştırınca düzeliyor. Sebep aynı fiyat kategorisinde çok daha zevkli-kolay-sorunsuz kitler var. Özellikle boyamak-custom felan yapmak için. Bunu hg astaroth üzerinde çalışırken anladım parçalar ne kadar kolay takılıp çıkıyor modlaması boyaması ne kadar kolay. Astaroth ve astaroth gibi daha modern gunpls kitlerde seamline sıkıntısı buna kıyasla çok çok az nub marklar ise undergate ediliyor daha çok maksimum bir iki saatte model rafa hazır oluyor genel manada. Bu kit ise seamline moldline dolu hem de öyle kolay halledilen cinsten değil iki hafta uğraştım temizliğe zımparaya. Tabi günde yarım saat felan ayırabiliyodum o yüzden çok göz korkutmasın. Yine de yeni modelciyi çileden çıkartır. Ama elini denemek isteyen tankçı uçakçı abilere tavsiye ederim gayet zevkli bi kit. Plastik biraz kırılgan, eklemler az ve kısıtlı ve kaliteli görünmesi için bolca emeğe ihtiyaç duyuyor ama olsun. İyi günler. Edit: Bide ebayden kafalanmam sonucu fgden vazcaydım. Öğrenciyiz sonuçta kur da 4 buçuk olmuş.
 3. Kolay gelsin abi boya işi çok şık olmuş özellikle shadinge bittim. Takipteyim merakla bekliyorum bitmiş halini. Kitin çok seamline mold line sıkıntısı var mı? Biradere gunpla alacaz da adam çok işi olmayan clearcoat atıp masasına koyabileceği bir kit istiyor. Zaku tank vardı rafta onu gösterdim fenalık geçirecekti çocuk. Bi de haddime değil de borular biraz düz kalmış gibi geldi bana. Girintilere biraz işlem yapılsa iyi olur gibi.
 4. Valla abi mükemmel olmuş baktıkça bakasım geldi. Sizleri izledikçe moralim bozuluyor adamlar ne yapmış be diye. Kolay gelsin abi. bitişini merakla bekliyorum.
 5. Karavan mükemmel olmuş. Abeslang mı kullanıyorsunuz abi yoksa dondurma çubuğu felan mı?
 6. Mükemmel oluyor ya. Ellerinize sağlık kolay gelsin.
 7. Sprey astar-boya hakkında

  İyi akşamlar. Bugün epoksi yapıştırıcı almak için gittiğim koçtaşta raymax ve belton'un sprey astarlarını gördüm. Plastik için uygundur yazsa da arkasında aseton içerdiği yazıyordu. Maket üzerinde kullanırsam tepkime olur mu? Olacağından yüzde doksan eminim ama bi sorayım dedim. Bi de aynı yerde polisanın plastik için sprey boyasından da gördüm. Daha önce kullanan var mı? Varsa iş görür mü astar niyetine? Şimdiden teşekkürler.
 8. Yat Verniği ile Parlak Vernik Uygulaması

  Valla ne rich ne cadence ne başka bir standart art&craft tipi markanın boya-astar-vernik hiçbir şart altında önermiyorum. Fırçayla uygulandığında saçma sapan ve geri dönüşü zor sonuçlar ortaya çıkıyor çünkü. Airbrush ile sıkıntı olmuyormuş diye duydum ama. Yine de plastiğe değdirmemekte fayda var. Boya için fırçayla en kral sonucu vallejo verir ama revell akrilik bulmak çok daha kolay. O değil araba verniği iyiymiş ya bi hayri abiye uğrayayım ben.
 9. Evvet akşamki beyin yakma seansından sonra bir prova yapayım dedim. Öncelikle hem masamın dağınıklığından hem de telefon kameramın kalitesizliğinden dolayı özür dilemek istiyorum. Bacağın ölçeği vesair çok mükemmel oldu. Adi printer kağıdından kesip yapmama rağmen gayet de sağlam oldu kerata. Ayağı pet şişe kapağı vesair değişik materyallerden toparlayabilirim veya başka bir dizayna yönelebilirim ama, kağıt ayak sırf malzeme israfı gibi geldi çünkü. Kalça için kullandığım kağıdın iki katı kadar bi materyal aldı. Hem pet şişe kapağı daha sağlam olur gibi; içini sıcak silikonla doldurup tabanı da kapatırsam kapı gibi de sağlam olur gibime geliyor, biraz da makyajla çok hoş görünür. Ama genel manada gayet hoş oldu bence. Mutluyum.
 10. Yat Verniği ile Parlak Vernik Uygulaması

  Yat verniği gözeneksiz materyal üzerine uygulamamakta fayda var. Ahşap verniği emdiği için sıkıntı olmuyor vernik zımpara vernik iki üç kat gidince pürüzsüz hoş yüzey oluyor da plastikte damlama havuzlamma gibi defektler işi bozuyor. Yine de bazı parçalar için tercih edilebilir o kadar parlak bi yüzeyi spreyle elde etmek zor çünkü. İyice inceltilip beş-on kat uygulanırsa normal kullanımda da sorun olmaz diye düşünüyorum ama sprey vernik hem model kitinden daha ucuz hem de garanti sonuç veriyor. Sprey vernik için de polisan dyo gibi isimli boya markaların verniklerini öneririm. Tabi bi tamiya gunze felan değiller ama fiyat performans gayet hoş. Bütçeyi biraz daha kırmaya müsaitseniz de Belton Molotow vernikler neredeyse tamiya kalitesinde. Zaten modelci dostu bir marka daha önce ne sprey boyalarından ne verniklerinden hiçbir şikayetim olmadı.
 11. Çok tatlı olmuş ellerinize sağlık. Renge bittim ben.
 12. Ufak güncelleme 2 Bahsettiğim papercraft modelin bacakları araklayarak kalın printer kağıdıyla ufak bir prova yaptım. Özetle hem fazla füturistik, hem sağ tarafta gördüğünüz makineli silah portu yapmayı düşündüğüm portu kapatıyor, dengesi kağıtla bile gayet sağlam olmasına rağmen tabanların yere paralelliğini ayarlamak çok zor oluyor, çok fazla materyal istiyor ve üzerinde oynamak-modifiye etmek-detaylandırmak gayet sinir bozucu. Fotoları atamıyorum çünkü çekmedim. Uyduramadığımı farkedince buruşturup çöpe atmışım foto moto unuttum gitti. Araklayacak başka model bulamayınca dedim Burak ilkokuldayken uğraşığın bi program vardı üç boyutlu modelleme yapıyodun araba maraba yapmıştın. Sketch up. Üç boyutlu modellemeyle kendime sıfırdan bacak modelledim. Gayet hoş pozabıl bişey oldu. Ahanda bu. Yarım saat kırk beş dakika sonunda gayet memnun kaldım. Basit ama her türlü modifiye ederim ben bunu. Açılar felan da gayet ayarlanabilir. Gönül isterdi ki üç boyutlu yazıcım olsun sabaha çıkartim iki tane ama plan hala aynı. PS levhadan imal. Pepakura designer diye bir de program buldum 3 boyutlu modelleri papercraft için template haline getiren. Mutluyum. Bir şekilde hallolacak ama o şekil az çok belli artık. İşine yarayacak olan varsa gerek 3d modeli gerek pdfyi atabilirim. Çabuk güncelleme: PDFye papercraft template olarak çevirdim. 10 santim yükseklikte olacak şekilde sadece yarım sayfa tutuyor o da kenar köşe vesair dahil. zımparası neyi biraz sıkıntı olacak gibime geliyor ama mutluyum. PDF ekte. İşine yarayan olursa kullansın serbest. Legg_aligned.pdf Çabuk güncelleme 2: Model içime sinmedi ben de biraz daha optimize hoş bir çift yaptım. Şöyle göstereyim. Eklemler için delikleriyle beraber. Biraz daha şekilli şukullu. Ayaklar aynı kaldı ama olsun. Legg_aligned_alter_f_both_EX.pdf Yapıldığında 10 Santim uzunluğğunda olacak ölçekte sağ ve sol iki bacak. Bi de tek sayfaya sığması için optimize ettim. İsteyen varsa kullanabilir helaldir. İyi akşamlar uyku saatim geçti bile benim.
 13. Ufak güncelleme. Kredim yattı böylece işin alışveriş kısmına geçebiliriz. Öncelikle bir iki yaprak PS levha sipariş etmem lazım yapı için. İnternetten sipariş düşündüm de biraz pahalı kaçıyor. Reklam tabelacı demişlerdi haftasonu maceraya çıkmayı düşünüyorum. Figür için Bunu düşündüm. Fırçayla boyaması zor ama bir şekilde halledicez. Hep diorama işlerine bulaşmak istemişimdir. Yakınımdaki mimari kırtasiyede ucuz EVA köpük bulduğum için sorun olmayacak gibi yapı olayı. Zemin düzeltmek için ise alçı kullanmayı düşünüyorum biraz çakıl toprak ekleyip. Çim olayını bulmak ise kolay zaten ilkokul kırtasiyelerinde bile ucuza var. Bacakları ise bunu kullanarak pla plate'den imal etmeyi düşünüyorum. Şu an benim için tek eksisi fazla maliyet. İki yaprak da polistren buna gidecek. Allahtan acil iş değil. Bi de planda çok hoş bir-iki silah dizaynı var etinden sütünden faydalanmayı düşünmüyor değilim. Aklımdakiler bunlar. Ufak bi çizim yaptım bakalım nereye gidecek.
 14. Kolay gelsin abi çok tatlı bir proje olacağa benziyor.
×