Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Onur Arslan

ÜYE
 • Content count

  24
 • Joined

 • Last visited

About Onur Arslan

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. Teşekkürler:) En son attığım astar tamiya nın astarı, airbrush ile attım. Astarlar arası zımpara yapmadım. Boya olarak zero paints magnetic black ve vernik de yine zero paints diamond finish setini kullandım. Vernik sonrası yapmaya başlayıp bıraktığım zımpara da tamiya 3000 sünger tipi idi.
 2. Herkese selam, Türlü mücadeleler, hatalar, boyayı sökmeler, decalleri yırtmalar derken bir kiti daha tamamladım:) Benim için epey öğretici oldu, tabii hala kusursuz değil ama daha iyi olacağıma dair umudumu artıran bir çalışma oldu.. İlk başta kutudaki renk olan chicane yellow olarak başladım. Astar, boya, vernik ve dekallerden sonra tepedeki decali hem ters yapıştırdığımı (), hem de biraz yırttığımı farkedince bağrıma taş bastım ve boyayı sökmeye karar verdim. Tepe dekalini de harcadığım için, alternatif renk olan magnetic black ile yeniden boyamaya karar verdim. Bu rengin dekali farklı renkte olduğu için alternatif olarak bulunuyordu. Bu sefer de boyada bir sorun yaşadım. İlk defa kullandığım zero paints marka boyayı tanımamaktan olsa gerek, ıslak katlar halinde attığımdan bazı yerlerde beyazlamalar oldu. Farklı bir konuda bu problemi anlattım ve burada sağolsun birçok arkadaş yardımcı oldu. Boyayı tekrar dot3 e yatırdım ve yeniden başladım. Artık bu sefer ne hata olursa olsun tamamlayayım istedim. Sonuç aşağıdaki şekilde oldu. Farkında olduğum önemli hatalarım / gelişime açık noktalar : - Vernikte orange peel alanlar oldu gibi. Fakat buraları 3000 grid sulu zımpara ile düzeltmeye çalıştığımda sanki çok çizik oluşuyor gibi hissettim. Tekrar bozmaya cesaret edemediğim ve bitirmeye odaklandığım için, bu şekilde bıraktım. Zımpara işini bir türlü beceremiyorum gibi hissediyorum. Bir dolu video izledim, forumda birçok yazıyı okudum. Çok fazla çizik oluyor uygulamamda. Belki önce 2000 sonra 3000 şeklinde ilerlesem olmazdı, bilemiyorum. -Silecekleri camı gövdeye monte etmeden takmak gerekiyormuş Önceki modellerimde hep son aşamada bu işlem yapıldığı için dikkat etmemişim. Sonuç sileceksiz oldu. -Sol çamurluğu yapıştırırken üst kısımda biraz yapıştırıcı kalıntısı kaldı ve iz yaptı. 2 kere dot3 yedi gövde, yine de bu kalıntı gitmedi -Arka orta reflektördeki plastik kalıntısını keserken parça ikiye ayrıldı. Çok hassas ve inceymiş. bir şekilde yapıştırdım ama ton farkı oldu. -Hız ve devir göstergesi decallerini uygulayamadım. Dekallerin boyutu, plastiğin üzerindeki kısma göre çok büyük kaldı. Dekali oraya oturtmaya çalıştığımda büyük kısmı dışarıda kaldı. Sebebini anlayamadım. Yapım aşamasından da birkaç fotoğraf ile birlikte arasın son durumunu ekliyorum. Sevgiler,
 3. Airbrush Boyama Hatasi

  bendeki problem, muhtemelen soğuk havadan ziyade çok ıslak atmamdan. çünkü ilk 2 katı da aşağı yukarı benzer sıcaklıklarda attım ama sorun olmamıştı. zeropaints i de ilk kez kullanıyorum, zaten acemiyim, bu boyanın acemiliği de üstüne geldi:) bir de 3. katta bunu farkedince, beyazlık oluşan yerlere kapatayım diye daha bi kalın atmaya çalıştım. iyice b.k ettim afedersiniz önümüzdeki hafta sonu daha da düşük basınç ile ince katlar halinde düzeltmeyi deneyeceğim. hanım, hafta içleri odayı ofis olarak kullanıyor, makete izin vermiyor:) sonuçlarını buraya yazarım. tekrardan teşekkürler:)
 4. Airbrush Boyama Hatasi

  Yorumlarınız için teşekkürler, @Halil Ün, @Furkan Erbilgin. Sanırım, hem soğuk hava, hem boyanın tiner ağırlıklı olması nedeniyle bu durum oluştu. Ben Amsterdam da yaşıyorum ve boya kabininin hortumunu camdan dışarı verdiğim için cam açık boyama yapıyorum. Dün hava epey soğuktu, hatta senenin ilk karı yağdı:) Bu da etkiledi belki de.. Acaba düzeltmek için bu haldeyken ince katlar ile tekrar boyasam mı, yoksa yine DOT3 e yatırıp astar vs. baştan mı başlamak gerekir? Ne önerirsiniz?
 5. Airbrush Boyama Hatasi

  Gece gece birkaç yabancı forum karıştırdım, sanırım hatamı buldum. Zeropaints boyaları çok ince katlar halinde atmak gerekir denilmiş. Boyanın çoğunluğu thinner dir demiş birisi. O yüzden kesinlikle ıslak kat atmamaya dikkat edin denmiş. Ben 3. ve 4. katı epey ıslak attım. sanırım biraz daha uzun mesafeden, daha ince katlar halinde geçmem gerekiyordu..
 6. Airbrush Boyama Hatasi

  Herkese merhaba, Şu an yaptığım kiti boyarken bir sorunla karşılaştım. Muhtemelen çok temel bir şeyi yanlış yapıyorum, ama çözemedim:) Ustaların veya daha önce benzer bir problemle karşılaşıp çözenlerin yardımlarını rica ediyorum:) Aklıma gelen tüm detayları vereceğim ki, belki tahmin etmediğim bir şey yaşadığım problem ile ilgili çıkar.. Kit Tamiya Nissan 370Z Heritage edition. Orjinal rengi sarı. İlk başta tamiya sprey boya ile boyadım, vernikledim. Fakat tepedeki decali ters yapıştırmak gibi bir hata yapınca kendime kızarak cezayı kestim ve gövdeyi dot3 e yatırdım. Boya söküldükten sonra, bu kez siyaha boyamaya karar verdim. Çünkü, sarı renge uygun decal lerim artık yok:) Önce 2 kat tamiya açık gri sprey vernik attım. 1 hafta sonra ise, airbrush ile 3 kat boya attım. Kullandığım boya zero paints magnetic black. Sparmax max-3 airbrush ile 1.7 psi basınç kullandım. 3-4 saat sonra baktığımda, bazı bölgelerin tam boyanmadığını gördüm ve 1 kat daha atmaya karar verdim. Ne olduysa bu 1 kattan sonra oldu. Sanki boya değil de, tiner atmışım gibi birçok bölgede beyaz/gri alanlar oluştu. Bunu nasıl tanımlayabilirim bilmiyorum. Bu yüzden resimleri ekleyeceğim. sevgili dostlar, ben nerde yanlış yaptım:)?
 7. Merhaba Mutlu hocam, teşekkürler yorumların için. Haklısın, renk tam orjinali değil. Kılavuzunda TS-44, yani tamiya nın sprey boyasını öneriyordu. Ben airbrush ile yapmak istediğimden, kendimce buna en yakını olan X-4 kullandım. Biraz daha koyu oldu dediğin gibi:) Egzosla ilgili bir küçük parça vardı, kaybettim:) o yüzden o kısım eksik kaldı. Vernik var aslında, tamiya nın X-22 si ile decallerden önce 2 kat, sonrasında 3 kat attım. Ama dediğin gibi, yeterli parlaklığı almadı. Çok ince katlar halinde attım belki de, veya biraz uzak kaldı airbrush, tam emin olamıyorum.
 8. Merhaba, Yaklaşık 3 yıl önce başlayıp gönül verdiğim, fakat geçen zamanda yeni kit yapmaya zaman ayıramadığım hobiye karantina nedeniyle geri dönme fırsatı buldum:) Bu kit, büyük kısmını airbrush ile yaptığım ilk, totalde ise dördüncü modelim. Hala acemiyim. Zamanla hatalarım azalacak inşallah:) ama 1-2 konuda ne kadar özen göstersem de başarısız oluyorum. Bunlar zımpara ve son aşamada (özellikle clear part olarak adlandırılan kısımları yapıştırırken) modeli temiz tutamamaktan kaynaklı hatalar. Astar attıktan sonra 800-1000 grid ile zımpara yapmaya çalıştım. Fakat muhtemelen bazı alanları ıskaladığım için boya sonrası bu bölgelerde ton farkları oluştu. Bitmiş halinin resimlerinde çok belli olmuyor, onun için yapım aşamalarında çektiğim birkaç fotoğrafı da ekledim. Sürücü koltuğu, yerine oturttuktan 2 saat sonra (üzerine iskeleti yerleştirmişken:)) yerinden çıktı. İskeleti bozmak istemediğimden, koltuğu çıkartıp devam ettim:) Ustaların yorumlarıyla bir sonraki modelde inşallah aynı hataları tekrarlamamayı ümit ediyorum:) Herkese sevgiler, saygılar.
 9. makette yeniyim bazı sorularım var

  @Bulut Solmaz çok teşekkürler hocam detaylı cevapların için. Bu işte yeni sayılırım, epeydir de yeni kit yapamadım ama bu bilgiler ile eminim hızım artacak:)
 10. makette yeniyim bazı sorularım var

  Merhaba, konuyu hortlatıyor gibi olacağım ama tecrübesiz bir airbrush kullanıcısı olarak bir sorum olacak:) İncelttiğiniz boyaları kutusuna tekrar koyarken, boya/tiner oranı bozulmaz mı? Yoksa boyanın tamamını farklı bir yere alıp, inceltip, daha sonra bu haliyle mi saklıyorsunuz? Ben nedense her seferinde sıfırdan boya-tiner karışımı yapmak gerekir diye kendimi kodlamışım:) O yüzden özellikle az miktar boya ihtiyacım olduğunda çok zorlanıyordum. İnceltilmiş boyayı bir şekilde saklayabiliyorsak dünya için küçük, benim için büyük bir adım olacak:) Şimdiden çok teşekkürler.
 11. Acemi airbrushcıya yardım:( (Double action single action oldu:)

  @Umut Can Aydın, @Bulut Solmaz, @Ziya Günce Heptürk hepinize değerli yorumlarınız için teşekkürler. Tabii dediğiniz gibi bol pratiğe ihtiyacım var. Zamanla yavaş yavaş ustalaşacağım inşallah:) @Ziya Günce Heptürk hocam, iğne contasını sıkıştırıp sıkıştırmadığıma dair bir fikrim yok maalesef. çok hunharca davranmadığımı düşünüyorum ama umarım yanlış bir şey yapmamışımdır
 12. Merhaba arkadaşlar, Ben de sparmax max-3 ve yine sparmax 501x kompresör ile airbrush dünyasına adım attım ve ilk sorunumla karşılaştım:( Tetiği geriye çekmeden bastığımda da alet boya püskürtüyor. Muhtemelen temizlemek için söküp takarken bir şeyi yanlış yaptım. Bir ara tetik kısmı çok boşta kalmıştı, onu sıkılaştırmayla epey uğraştım, sonrasında böyle oldu:( acaba siz ustaların ilk aklına gelen kontrol edeceğim şeyler nelerdir? bir de yaptığım araştırmalar ve denemeler sonucu basınç olarak 1,8 psi civarında kullanmaya çalışıyorum. Sivil araç yapıyorum ve youtubedaki scale modeling channel üzerinde epey vakit geçirdim:) bu abi gördüğüm kadarıyla 2.4 psi ile astar atıyor. Ben 2.4 ile denediğimde sanki çok yüksek basınç gibi hissediyorum. Bu ayarın matematiksel bir doğrusu var mı:)? (şu boyut iğne ile şu kadar psi gibi? Şimdiden teşekkürler, sevgiler.. 15 dakika sonra editi : yine söktüm taktım, temizledim, tetiği sıkılaştıran vidanın ayarını tekrar yaptım ve double action sorunum çözüldü:) ama eskisinde ne yanlıştı anlayamadım..:)
 13. Zımpara Tipleri ve Kullanımı

  Teşekkür ederim @Bulut Solmaz hocam.. böyle böyle öğreneceğim:)
 14. Zımpara Tipleri ve Kullanımı

  Merhabalar, Yeni başlayan bir modelci olarak, bu seferki çalışmamda zımpara kullanmayı da tecrübe etmek istedim. Bir sivil araç yapıyorum ve kaputa boyadan sonra (sprey) vernik attığımda nokta nokta partiküller oluşmuştu. Sanırım spreyi sıkarken tam basmadığım için oldu. Bunları gidermek için, önce 2000, sonra 3000 ile zımpara yapmaya karar verdim Sizlere ilk sorum, bu lekeleri giderebilmek için doğru yöntem bu mudur? Zımpara yaparken 2000'lik zımparam kağıt zımpara idi. Planım sulu zımpara yapmaktı. 2000 ile sulu zımpara yaptım. Bahsettiğim lekeler tam olarak geçmese de, oldukça azaldı. Sonrasında 3000 ile sulu zımpara yapmaya geçtim. Fakat 3000'lik zımparam kağıt değil süngerdi. Sanırım sünger zımparaları suya değdirmemek gerekiyor, çünkü sünger ile işlem denediğim yerlerde aşağıdaki şekilde krater gibi halkalar oldu:( Şimdi parçayı dot3'e yatırıp tekrar boyayacağım. Bu vesile ile hatalarımı da sizlerden öğrenmek isterim. Kağıt ve sünger zımparalar arasında nasıl farklar vardır? Düşündüğüm gibi süngere su değdirdiğim için mi bu durum oldu, yoksa zımparayı çok mu bastırdım acaba? Şimdiden teşekkürler..
×