Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Onur Arslan

ÜYE
 • Content count

  18
 • Joined

 • Last visited

About Onur Arslan

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. Merhaba Mutlu hocam, teşekkürler yorumların için. Haklısın, renk tam orjinali değil. Kılavuzunda TS-44, yani tamiya nın sprey boyasını öneriyordu. Ben airbrush ile yapmak istediğimden, kendimce buna en yakını olan X-4 kullandım. Biraz daha koyu oldu dediğin gibi:) Egzosla ilgili bir küçük parça vardı, kaybettim:) o yüzden o kısım eksik kaldı. Vernik var aslında, tamiya nın X-22 si ile decallerden önce 2 kat, sonrasında 3 kat attım. Ama dediğin gibi, yeterli parlaklığı almadı. Çok ince katlar halinde attım belki de, veya biraz uzak kaldı airbrush, tam emin olamıyorum.
 2. Merhaba, Yaklaşık 3 yıl önce başlayıp gönül verdiğim, fakat geçen zamanda yeni kit yapmaya zaman ayıramadığım hobiye karantina nedeniyle geri dönme fırsatı buldum:) Bu kit, büyük kısmını airbrush ile yaptığım ilk, totalde ise dördüncü modelim. Hala acemiyim. Zamanla hatalarım azalacak inşallah:) ama 1-2 konuda ne kadar özen göstersem de başarısız oluyorum. Bunlar zımpara ve son aşamada (özellikle clear part olarak adlandırılan kısımları yapıştırırken) modeli temiz tutamamaktan kaynaklı hatalar. Astar attıktan sonra 800-1000 grid ile zımpara yapmaya çalıştım. Fakat muhtemelen bazı alanları ıskaladığım için boya sonrası bu bölgelerde ton farkları oluştu. Bitmiş halinin resimlerinde çok belli olmuyor, onun için yapım aşamalarında çektiğim birkaç fotoğrafı da ekledim. Sürücü koltuğu, yerine oturttuktan 2 saat sonra (üzerine iskeleti yerleştirmişken:)) yerinden çıktı. İskeleti bozmak istemediğimden, koltuğu çıkartıp devam ettim:) Ustaların yorumlarıyla bir sonraki modelde inşallah aynı hataları tekrarlamamayı ümit ediyorum:) Herkese sevgiler, saygılar.
 3. makette yeniyim bazı sorularım var

  @Bulut Solmaz çok teşekkürler hocam detaylı cevapların için. Bu işte yeni sayılırım, epeydir de yeni kit yapamadım ama bu bilgiler ile eminim hızım artacak:)
 4. makette yeniyim bazı sorularım var

  Merhaba, konuyu hortlatıyor gibi olacağım ama tecrübesiz bir airbrush kullanıcısı olarak bir sorum olacak:) İncelttiğiniz boyaları kutusuna tekrar koyarken, boya/tiner oranı bozulmaz mı? Yoksa boyanın tamamını farklı bir yere alıp, inceltip, daha sonra bu haliyle mi saklıyorsunuz? Ben nedense her seferinde sıfırdan boya-tiner karışımı yapmak gerekir diye kendimi kodlamışım:) O yüzden özellikle az miktar boya ihtiyacım olduğunda çok zorlanıyordum. İnceltilmiş boyayı bir şekilde saklayabiliyorsak dünya için küçük, benim için büyük bir adım olacak:) Şimdiden çok teşekkürler.
 5. Acemi airbrushcıya yardım:( (Double action single action oldu:)

  @Umut Can Aydın, @Bulut Solmaz, @Ziya Günce Heptürk hepinize değerli yorumlarınız için teşekkürler. Tabii dediğiniz gibi bol pratiğe ihtiyacım var. Zamanla yavaş yavaş ustalaşacağım inşallah:) @Ziya Günce Heptürk hocam, iğne contasını sıkıştırıp sıkıştırmadığıma dair bir fikrim yok maalesef. çok hunharca davranmadığımı düşünüyorum ama umarım yanlış bir şey yapmamışımdır
 6. Merhaba arkadaşlar, Ben de sparmax max-3 ve yine sparmax 501x kompresör ile airbrush dünyasına adım attım ve ilk sorunumla karşılaştım:( Tetiği geriye çekmeden bastığımda da alet boya püskürtüyor. Muhtemelen temizlemek için söküp takarken bir şeyi yanlış yaptım. Bir ara tetik kısmı çok boşta kalmıştı, onu sıkılaştırmayla epey uğraştım, sonrasında böyle oldu:( acaba siz ustaların ilk aklına gelen kontrol edeceğim şeyler nelerdir? bir de yaptığım araştırmalar ve denemeler sonucu basınç olarak 1,8 psi civarında kullanmaya çalışıyorum. Sivil araç yapıyorum ve youtubedaki scale modeling channel üzerinde epey vakit geçirdim:) bu abi gördüğüm kadarıyla 2.4 psi ile astar atıyor. Ben 2.4 ile denediğimde sanki çok yüksek basınç gibi hissediyorum. Bu ayarın matematiksel bir doğrusu var mı:)? (şu boyut iğne ile şu kadar psi gibi? Şimdiden teşekkürler, sevgiler.. 15 dakika sonra editi : yine söktüm taktım, temizledim, tetiği sıkılaştıran vidanın ayarını tekrar yaptım ve double action sorunum çözüldü:) ama eskisinde ne yanlıştı anlayamadım..:)
 7. Zımpara Tipleri ve Kullanımı

  Teşekkür ederim @Bulut Solmaz hocam.. böyle böyle öğreneceğim:)
 8. Zımpara Tipleri ve Kullanımı

  Merhabalar, Yeni başlayan bir modelci olarak, bu seferki çalışmamda zımpara kullanmayı da tecrübe etmek istedim. Bir sivil araç yapıyorum ve kaputa boyadan sonra (sprey) vernik attığımda nokta nokta partiküller oluşmuştu. Sanırım spreyi sıkarken tam basmadığım için oldu. Bunları gidermek için, önce 2000, sonra 3000 ile zımpara yapmaya karar verdim Sizlere ilk sorum, bu lekeleri giderebilmek için doğru yöntem bu mudur? Zımpara yaparken 2000'lik zımparam kağıt zımpara idi. Planım sulu zımpara yapmaktı. 2000 ile sulu zımpara yaptım. Bahsettiğim lekeler tam olarak geçmese de, oldukça azaldı. Sonrasında 3000 ile sulu zımpara yapmaya geçtim. Fakat 3000'lik zımparam kağıt değil süngerdi. Sanırım sünger zımparaları suya değdirmemek gerekiyor, çünkü sünger ile işlem denediğim yerlerde aşağıdaki şekilde krater gibi halkalar oldu:( Şimdi parçayı dot3'e yatırıp tekrar boyayacağım. Bu vesile ile hatalarımı da sizlerden öğrenmek isterim. Kağıt ve sünger zımparalar arasında nasıl farklar vardır? Düşündüğüm gibi süngere su değdirdiğim için mi bu durum oldu, yoksa zımparayı çok mu bastırdım acaba? Şimdiden teşekkürler..
 9. Sprey Boya Acemiliği

  Çok teşekkürler değerli yorumlarınız için. hocam, sorunu tam anlayamadım. doğru cevaplayamıyor olabilirim bu yüzden:) önce astar, sonra 2 kat boya atmıştım. ilk 2 kat sonrası bu durum oluşmamıştı, hatta üçüncüye gerek yok gibi bile görünüyordu ama dayanamayıp bir kat daha denedim. muhtemelen orada çok yakın tuttum spreyi:( Bu kanalın videolarını takip ediyorum hocam, teşekkürler.:) öyle yaptığımı zannediyordum ama, yapamamışım demekki. daha fazla dikkat etmem gerekecek. Teşekkürler.
 10. Sprey Boya Acemiliği

  Merhaba arkadaşlar, Modelimin kaportasını sprey boya ile boyarken, 3. katı attıktan sonra boya bazı yerlerde toplandı ve kötü bir görüntü oluştu:( Spreyi çok yakından tutmuş olabilirim diye düşünüyorum. Tabii farklı bir sebebi de olabilir. Siz ustalardan yardım bekliyorum:) Acaba boyayı tamamen söküp yeniden mi başlamam gerekir. Yoksa daha farklı bir çözüm önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler
 11. 1/24 | Toyoda AA | Tamiya | Onur Arslan

  Düzelttim Kerem bey, teşekkürler..
 12. 1/24 | Toyoda AA | Tamiya | Onur Arslan

  çok teşekkürler hocam..
 13. 1/24 | Toyoda AA | Tamiya | Onur Arslan

  hocam, şu sulu zımpara ifadesini biraz açabilir misin? araştırdım ama tam aradığım cevabı bulamadım. sulu olması ne anlama geliyor? zımparanın çeşidi mi yoksa uygularken kitin ıslak olması gibi bir şey mi? çok cühela sorusu oldu ama:)
 14. 1/24 | Toyoda AA | Tamiya | Onur Arslan

  @Yunus Emre Coşkun hocam, değerli yorumarın için çok teşekkürler. Bir kaç gündür yurtdışında olduğum için ancak teşekkür edebiliyorum, kusuruma bakma:) Airbrush'a henüz geçmek için psikolojik olarak hazır hissetmiyorum:) önce bir kullanımı, iyisi-kötüsü, nasıl bir model almalıyım, nasıl temizlemeliyim vb. soruların yanıtlarını araştırmam lazım heralde. Ama videolardan gördüğüm kadarıyla, boya-vernik-astar vb. malzemelerin kullanımında daha ekonomik olacak gibi duruyor. Sanırım sen de ondan bahsettin. Ben şimdilik tamiyanın sprey malzemelerini kullandım. Muhtemelen pahalıya geliyordur bu şekilde. Referansa uygun yapmaya çalışıyorum. Bazı boyalarda elimde olmayan boyalar yerine alternatif kullandığım oldu. Davlumbaz farkları da bu yüzden oluştu. İç kısımdaki şasiyi vallejo mat bir renkle, dış kaportayı tamiya sprey ile boyadığım için fark oldu. Sonradan müdahale etmek istemedim. Tazyikli suyla yıka demişsiniz. Ufkum açıldı:) Ben böyle bir şey yaparsam boyaya vs zarar verebilirim diye düşünürdüm. Sanırım vernik iyice kuruduktan sonra bunu yapmak gerekir değil mi? Pasta ve cila farklı şeyler değil mi? Elimde tamiyanın coarse compound u var. Bu pasta dedğiniz kısım oluyordur sanırım? Tekrar çok teşekkürler, sevgiler..
×