Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Cem Doğut

ÜYE
 • Content count

  90
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2
 1. Amacım kesinlikle polemik değil ama sizin argümanınıza karşı yazdıklarım ile ilgili fikrinizi merak ettim. Herkese bir cevabınız oldu da. Malum bir diyalog oldu ve cevabınız merak ediyorum. Başta da yazdığım gibi maketten ayrı olarak gerçeklik için yazdığımı tekrar hatırlatıyorum.
 2. 1/1 | RF-84F Thunderflash | Restorasyon Projesi

  Elinize, emeğinize sağlık. Kaderine terk edilmiş diğer anı uçaklarına örnek teşkil eden bir çalışma olmuş. Umarım yaptığınız çalışma diğerleri için bir kıvılcım olur. Tebrik ve teşekkürlerimi sunarım...
 3. Elinize sağlık, kare forsun asaleti bir başka
 4. "Yazdıklarınızı büyük bir keyifle okudum ama şurada size şunu söylemek istiyorum. Ki buradaki amacım sizi yermek veya art niyetli bir ifade değil. Bu uçak 2012 yılında teslim edilmiş siz 2019 yılında fotoğraflamışsınız. Bu aradaki 7 yılda bu uçak nasıl bakımlar gördü, neler oldu veya kaç sorti uçtu. Kaç ağır bakıma girdi hiç biri hakkında bir bilginiz var mı? Hiç birimizin olmadığı gibi sizinde yoktur." Benim bilgim var. 2013'yılında Hava Kuvvetleri'nin izni ve desteği ile bir kitap projesine başladım. Bu proje dolayısıyla Eskişehir'deki HİBM'ni ziyaret ettim. Üç gün boyunca oradaki tüm faaliyetleri fotoğraflama ve bilgi alma şansım oldu. Bir uçağın yıllık ortalama uçuş saatini kaç saatte bir FASBAT'a girmesi gerektiğini kabaca biliyorum. "O zaman diğer uçakların kirlenme değerlerini referans alarak ki burada diğer NATO 50+ları ve 52+ları kullanarak karma bir model yapmak neden what-if olsun." İlk mesajımda yazdığım gibi boyalar bir birinden farklı. Block 50+ için kullandığımız boyayı diğer F-16'lara uygulayamıyoruz. Yunanistan örneğinide verdim onlarda da durum aynı. Amerika uçağı satarken boyasını da satıyor ve sadece o uçak için satıyor. Referans kısıtlı değil aslında araştırmak isterseniz çok var. "Bu uçaklarla en çok birlikte olan pilotlar bile çoğu zaman umursamıyor. Bunlar savaş makinaları işlerini tam ve iyi yaptıkları sürece kimse umursamıyor bunları. Biz niye bu kadar abartıyoruz? " Bundaki temel fark pilotun işi bizim hobimiz. Farklı hobilerim oldu ve gördüğüm hobi sahibi kişi gerçekten hobisine gönül verdiyse çoğu profesyonelden daha fazla bilgiye sahip olabiliyor. Bir gösteride uçak bakımcılar ile konuşma şansınız olursa bu söylediğime çok güzel bir örnek olduğunu anlarsınız. Uçağın motoru ile ilgili basit bir soruyu aviyonikçiye sorarsanız cevap alamazsınız. Aynı şekilde uçağın makinistine kanatta takılı olan füzeyi sorarsanız modelini bile bilmediğine şahit olabilirsiniz. Hepsi branşlaşmıştır. Kendi branşı ile ilgili bilgiye sahiptir ama diğer branş ile ilgili bir merakı yoksa bilgisi de yoktur. Hobi sahibi ise merakı olduğu için araştırır, öğrenir ve kendini geliştirir. Dediğiniz gibi sonuçta plastiktir ama o kadar da basite almamak lazım.
 5. Merhaba, konuyu uzatmak istemezdim ama bilgi amaçlı yazıyorum. Maketten ayrı düşünün lütfen. "Ayrıca HİÇ BİR TÜRK F-16 BLOCK 50+ plus bu şekilde değil demek çok farazi değil mi sizce de? Bu uçakları 7/24 takip edemiyoruz ne kadar eskidiğini ne şekilde olduklarını sınırlı şekildeki kaynaklardan görüyoruz." Önce buna açıklama getireyim. Söylenen farazi bir bilgi değil, gerçek. Paylaştığım fotoğraf 2019'da çekildi. Uçak 2012'de teslim edilmiş ve 2019'da görüldüğü kadar eskimiş. 7 yılda eskimediği kadar 1 yıl içinde eskidiyse benim söylediğim farazidir. Taktir sizin. "Bu türk f-16'sının bu şekilde eskidiğine dair bir kanıtımız yok ama eskiyebileceğine dair kanıtımız var." Gelelim bu cümlenize, göstermiş olduğunuz kanıttaki uçak F-16D Block 60 bizdeki uçaklardan farklı bir boya ile boyanmıştır. Aynı şekilde yıpranması mümkün değil. "Size nasıl eskiyebildiklerine dair bir kaç kanıt bırakıyorum. Ayrıca bu bizim ülkemizin uçağı değil gibi anlamsız bir argümanla gelmezsiniz umarım." Maalesef sizin tabirinizle anlamsız bir argümanla geleceğim. F-16'larda kullanılan boyalar "Have Glass" olarak adlandırılır ve bunların farklı versiyonları vardır. Renk tonundan bağımsız olarak içlerinde bulunan radar emisyonlarını azaltan RAM malzemeleri dolayısıyla farklı tepkiler vermekteler. Bizdeki Block 30,40 ve 50 ile 50+'ların farklı Have Glass uygulandıkları için renk tonları bile farklıdır. FS kodları aynı olmasına rağmen. Buna en güzel örnek Yunan F-16 Block 52+ ve 52M'ler arasındaki yıpranma ve ton farklılıkları verilebilir. Her iki uçakta Aegean Ghost kamuflajı ile boyanmıştır ama biri bir süre sonra tek ton koyu griye dönüşme eğilimindedir. Saygılarımla.
 6. Elinize sağlık. Maket çok güzel duruyor, tonlamalar göz alıcı ama ne kadar gerçekçi onu bilemedim. Bu kadar yıpranmış 50+ var mıdır? Burundaki ve kuyruktaki açık gri de kesinlikle koyu kalmış. İki gri arasında çok daha fazla kontrast olmalı.
 7. 1/48 F-104

  Gördüğüm ilan buydu.
 8. 1/48 F-104

  Facebook'taki gruplarda İtaleri satan vardı. İçinden Hasegawa kalıp çıkıyor.
 9. 1/1 | RF-84F Thunderflash | Restorasyon Projesi

  Bakımsız uçaklar hep içimi sızlatır. Hak ettikleri ilgiyi gösterdiğiniz için sizlere tebrik ve teşekkürlerimi sunarım. Elinize sağlık...
 10. Elinize sağlık, çok iyi.
 11. Emeklilik Zamanı...

  Hayırlı olsun...
 12. Evet arada silinen bir mesaj var. Benim yazım onun içindi.
 13. Geçmiş olsun, ucuz atlatmışsınız anlaşılan.
 14. Çok güzel gidiyor, elinize sağlık. Ama iki boya arasında daha fazla ton farkı olmalı gibi geliyor bana.
×