Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Alp Eray Tugcular

ÜYE
 • İçerik sayısı

  52
 • Katılım

 • Son ziyaret

Alp Eray Tugcular Hakkında

Profile Information

 • Cinsiyet
 • Yer:
  Ankara
 1. Merhaba, Dekota'dan fotoğraf çekme kabini yaptım. Yakında daha iyi çekilmiş fotoğraflar paylaşabileceğim. Model verniksizdir. Oto Baz Boya Renk Kodu; 21T - Chrome Yellow - Mazda Referans;
 2. Teşekkür ederim
 3. 1/24 | NISMO R34 GT-R Z-Tune | Tamiya | Furkan Orkun Özmalkoç

  Merhaba, hangi marka vernik kullandınız ? Fotoğraflar bazen yanıltıcı olabiliyor. Vernik yokmuş gibi geldi
 4. 1.Dyo, marka boyaları kullanıyorum. Bir ara diğer markalarıda deneyeceğim. Standox'un iyi olduğunu forumda okudum. Ancak henuz kulanmadım. Yukardaki, Micro Bus'u Dyo marka boya ile boyadım. Fena olmadı. 2.Ak İnteractive Extreme Metal, Alclad Serisi, Molotow Liquied Chrome Marker Refill. Tabi bu ürünlerin hepsi pahalı ve stoklarda bulmak zor olabiliyor. Molotow Chrome ile daha gerçekci bir görünüm elde ediliyor. Yanlız Molotow'un kuruması için 2-3 gün beklemek gerekiyor. Alclad ve Ak İnteractive genelde ortam sıcaklığına bağlı olarak hızlı kuruyor. Bu arada Ak İnteractive Extreme Metal fırça için değildir. Airbrush için atıma hazır bir boyadır. Fırça için True Metal Serisini deneyebilirsiniz. Bide Vallejo'nun Metal Serisi var ancak fırça için uygunmudur bilmiyorum. Tüm Krom vb. boyalar için Siyah Astar şart. En iyi sonucu Alclad parlak siyah astar ile aldım. Bide Gunze'nin siyah astarı var. O ön gölgeleme için daha uygun. 3. Gunze astarlar aynı zımpara gibi kalından inceye doğru gidiyor. Yani numara artıkça inceliyor. 500'ü kısmen putty gibi kullanıyorum ince çizikler için. Bazende inceltip airbrush ile atıyorum. Aşırı tozuma yapıyor. Ama yüzeydeki bazı küçük boşlukları doldurabiliyorum. Belkide uygulama şeklim yanlıştır. Araştırmak lazım. Genelde Mr.Surfacer 1000 Gri, zımpara sonrasında 1200 Gri yada kullanacağım renge göre Mr.Surfacer 1000 Beyaz. Geçenlerde Mr. Primer Surfacer 1000'i denedim. Hepsinden daha başarılı buldum. Yumuşak bir yüzey elde ediliyor ve astar zımparaya dayanıyor. Resin kit yapmadım. O konuda birşey diyemiyeceğim. Tank konusunda da gene aynı şekilde hiç tank yapmadım. Bu hususta forumda tank yapanlar size yardımcı olacaklardır. Youtube'da izlediğim bazı videolar'da Mr.Surfacer 500 tank için kullandıklarını gördüm.
 5. Modelciliğe ilk başladığımda oto baz boylarını hobimaket.com'dan öğrenmiştim. Biraz araştırma yaptım. Hatta hobimaket.com'a sorular sordum. İstediğiniz rengi Kod ile bulabiliyosunuz. Yanlız altına mutlaka astar atmak gerekiyor.Çünkü kalitesiz kitlerde, içine girdiğimiz tiner kiti eritebiliyor. Astar diyince, oto selülozik astarlarıda kullandım. Çok pis kokuyorlar. Mr Color serisi astarlara geçtim. Duruma göre 500,1000,1200 kullanıyorum gayet başarılı. Baz Met. ve Opak (Kendinden vernikli) iki çeşiti mevcut. Sadece Oto Akrilik tineri ile incelebiliyor (Selülözik, Mr Color leveling, ilede tecrübe edilmiştir. En iyi sonucu kendi Oto Akrilik tineri veriyor.) Biraz merak birazda ilgiden dolayı 7-8 ay boyunca hemen hemen tüm modelcilik boyalarını (Vallejo, Tamiya, Gunze, Mr Color) dört farklı tipte Sivil Kaportalarda test etme fırsatı buldum. Kullanım şekline göre hepsi başarılı. Ancak bence en başarılı olan Mr. Color serisi (Solvent bazlı). Ha bide eskisi gibi kullanılmıyormuş ama bazı enamel boyaların iyi olduğunu okumuştum. Plastiği eritmesi sebebiyle yüzeye iyi tutunuyormuş. Kısaca Oto baz boyaları kapatıcılığı güçlü ve model boyalarına oranla oldukca başarlı. Ancak sağlık açısından kaliteli filtreli bir gaz maskesi ve boya kabini ile birlikte kullanılmalı.
 6. Bu kitin cam kenarlarını maskeleyip boyamak oldukca sıkıntılı bir iş. Tecrübe gerekiyor. Henüz o tecrübeye sahip değilim. Elimden gelini yaptı. Cam kenarlarındak taşmaları düzeltmeye çalışacağım.
 7. Teşekkür ederim. Oto Baz Boyası Renk Kodları; L41 Black, Volkswagen LH2U Volkswagen Caddy Honey Orange Met
 8. Herkese Merhaba, Üçüncü Model. Bugün başladım, Verniksizdir, Tentesi ve cam kenarları siyah olacak. İç detaylar konusunda kararsızım. Elimden geldikce yapım aşamalarını paylaşacağım. Oto Baz Renk Kodları; L041 Black, Volkswagen LH2U Honey Orange Met. Volkswagen Referans Yapım Aşamaları I.
 9. Hobby Link (Hlj.com) Hobby Search (1999.co.jp) kargo seçenekleri hakkında

  Genelde Pe ve Detay Setleri almak istiyorum. 30 Euro'da aşmamaya çalışıyorum. Pazar gecesi Hobby Search'den sipariş verdim. Salı sabah kargoya teslim edilmiştir şeklinde bildirim aldım. Bakalım kaç günde gelecek....
 10. Hobby Link (Hlj.com) Hobby Search (1999.co.jp) kargo seçenekleri hakkında

  Paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. O zaman boya ve benzeri ürünlerden uzak durmak lazım.
 11. Hobby Link (Hlj.com) Hobby Search (1999.co.jp) kargo seçenekleri hakkında

  Peki %18-20 gümrük vergisi ayrı ayrı her bir ürün için mi alınıyor. Neyi baz alarak hesaplıyorlar. İnternette biraz araştırma yaptım. Herkes fark bir yorum yapmış. Bide hiç gümrüğe takılan alamadığınız yada geri gönderilen ürün oldumu ? Mesela boya satın alabilirmiyim !
 12. Merhabalar, Hobby Link, Hobby Search hakkında kafama takılan bazı soruları sizlere sormak istiyorum ? Malum 30 euro sınırı var. Toplamda 30 euro'luk bir yada bir kaç ürün aldığımızda kargo fiyatı bu ürünlerden daha fazla oluyor. 1. Ems, Sal Parcel, Sal Small Packet (Registered Sal) bu seçeneklerden hangisini seçmeliyim ? Ems; Bildiğim kadarıyla hızlı ancak pahalı bir yöntem ve takip edilebiliyor. Sal Parcel; 2 kilo ve üzeri Ems'ye göre daha yavaş ve takip edilebiliyor. Fiyatı aşığı yukarı Ems ile aynı. Sal Small Packet (Registred Sal); fiyatı hepsinden daha uygun. Teslimat süresi diğerlerine oranla daha uzun. Bu daha uygun gibi ancak ne kadar sürede elime ulaşır. Bu şeçeneği kullanan oldumu. Takip edilebiliryor diye belirtilmiş. Bu ne kadar doğru ?
 13. Astar ve Boya uyumu

  Modelin üstünde yoğun derecede tozuma oluyor. Bende kabin ve maske kullanıyorum.
 14. Astar ve Boya uyumu

  0,4 mm iğnenin kalınlığı tamiya daha önce denedim. Gunze kadar etkili olmadığını fark ettim.
 15. Astar ve Boya uyumu

  Mr Color 'un kendi tinerini kullanıyorum. Astar bayat olabilirmi aynı oranla gri 1000/ 1200 astarı kullandığımda bu sorunla karşılaşmıyorum. Belkide tinere başka bir madde karışmış, yapısını bozmuş olabilirim. Bide aşırı toz oluyor. Bu normal mi ?
×