Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Kerem Erkmen

ÜYE
 • Content count

  1,059
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Everything posted by Kerem Erkmen

 1. Tezgahta yatan, boyanmış, decal uygulanmış, parlak verniği atılmış, öylece mağrur bir şekilde bekleyen bir Steyr duruyordu. Artık, bir anlamı olacak Eline sağlık Hakan Ağabey. Başlarım ben şimdi buna.
 2. Çağıl, eline ve emeğine sağlık. Minicik bir anımsatma; paletlerin yönüne bir bakar mısın Sevgiler...
 3. Hobimodels (İnternet sitesi mevcut. Ayrıca Küçükçekmece'de dükkanı var.) - Bazı markaların distribütörüdür. Mmyhobby (4. Levent'te dükkanı var. Onun haricinde sitesi mevcut) - Bazı markaların distribütörüdür. ITMMühendislik (Sitesi yok; 4. Levent'teki yerine gidebilirsiniz.) - Bazı markaların distribütörüdür. Top Pop Hobby (Kadıköy'de, internet sitesi yok ama hemen her modeli satın alabileceğiniz bir dükkanı var.) Hobby Galeri (Sitesi var ama Kadıköy'de dükkanı var.) Modelasker Türk (Ankara'da. Sitesi mevcut) - Bazı markaların distribütörüdür. Kalyon Model (Yerini bilmiyorum ama sitesi mevcut) Maketistan (Sadece internet satışı var) Hobby Time (Sitesi var. Ankara'da mağazası da mevcut) - Bazı markaların distribütörüdür. Hobiplast (Sadece siteden satış yapıyor) İzmir'de bir CCA Hobby yer var ama fiyatları çok uçuktur. Ayrıca Öznur Hobby var İstanbul'da. Orada da fiyatlar uçuktur. Burada Alper var ayrıca. Dilediğiniz modeli temin edebilirsiniz.
 4. Elinize sağlık. Modelcilik ile ilgili temel kuralları şu şekilde sıralayalım. 1. Sabır 2. Sabır 3. Sabır 4. Parçaların doğru şekilde tesviye edilmesi. 5. Parçaların doğru şekilde yapıştırılması. 6. Modelin doğru görülmesi. 7. Modelin doğru boyanması. 8. Modelin decallerinin doğru uygulanması. Buraya kadar temel iki kelime kullandım. Bunlar, "model" ve "doğru" kelimeleri... Bundan sonra geri kısımlar geliyor. 1. Yıkama 2. Eskitme 3. Canlandırma Size önerim; bunlar ilk modeller ve denemeler. Önceliğiniz, ilk sekiz madde olsun. Hatta, 7. maddeye kadar gelin. En koyu renkten, açık renge kadar, tonlu boyamayı kavrayana kadar yaptığınız tüm maketleri bu aşamaya kadar yapın ve bırakın. Bu kısmı yapabildiğinize emin olunca son maddeye geçin ve diğer aşamalara geçmeyin. Decallerden önce ve sonra parlak vernik attığınızı varsayıyorum. Bu ilk 8 maddeyi tam olarak oluşturduktan sonra da yıkama ile başlayın. 1 mercimek kadar Raw Umber yağlı boyaya, on ölçek kadar (damla) sentetik tiner katıp iyice karıştırın. sonra ucu küt ve geniş bir fırça ile yıkama yapın. Maketin yıkaması az veya fazla gelirse, oranları değiştirebilirsiniz. Yıkamadan sonra, yavşa yavaş ama bol bol ve başka şeylerde (yoğurt kabı vs.) eskitme deneyin. Çok miktarda video izleyin. İlk üç maddeyi her zaman tekrar edin. Bir modeli eskitmeniz, bir akşam, iki saatte olmasın. Bir benzin bidonuna, bir gecenizi dahi ayırın. Her şey minimum miktarda olsun. Eliniz korkak olmalı bir çok yerde; ama cesur da olmalısınız. Maketi bitireceğim diye değil, ölçekli modelleyeceğim diye yola çıkın. Ama, asla unutmayın. 1. Sabır 2. Sabır 3. Sabır Modellerinizdeki hatalar, aslında tek bir şeyden oluyor. İLK ÜÇ MADDE. İyi modeller.
 5. Önyargı, yargısız infaz, iyiyi kötüleme, ket kurma, kuyu kazma, ne bileyim sayısız sıfat var... Ama insanlar değişebilir, Gökay. Tüm paragraf güzel olsa da "İnsanları değiştirmek imkansız" değildir. Budha demiş ki; "Nasıl gördüğünü değiştir, nasıl değiştiğini gör". Yaklaşık bir sene önce yaşadığım saçma sapan bir olaydan sonra, bu mottoyu kendime edindim. Değişmek kolay. Cümlemin başındaki vasıflara sahiş olmak kolay; değişmek ise daha kolay. Yeter ki insanlar isteyebilsin. Bernard Shaw da demiş ki; "Hepimiz yeniden doğmalıyız; sonra bir daha ve bir daha..." Bu tür etkinlikle, bir başlangıç olur her şey için. Son olarak; insan kendine şunu sormalı; benden daha iyi modelci olabilir, ama önemli olan benden daha iyi bir insan mı? Sevgiler.
 6. Modelin üzerindeki kulak çubuğu pamucaklarını falan da temizlerseniz, daha iyi olacaktır.
 7. Bu arada, 40 Euro'ya iki kişi kalıyor. Yani, 40+40 şeklinde değil. Oda fiyatı 40 Euro.
 8. Hoşgeldiniz. Paletler ters olmuş. Onu da düzeltirseniz, estetik olmasına bir adım daha yaklaşacaksınız Naçizane tavsiyem, montaj ve boyamayı öğrenene kadar, eskitme işine ufaktan denemeler ile girmeniz yönünde olacaktır. Bir çok şeyi, Mc Donald's oyuncaklar, plastik kaşık, plastik tabak veya ne bileyim, şişe kapağı vesaire gibi şeylerde deneyerek tecrübe edebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde de, bitmiş modele uygulayıp, maket üzerinde denemelerle geliştirebilirsiniz. Sevgiler...
 9. Orada, bir FAMO var uzakta, O FAMO, bizim FAMO'muzdur. Yanıt vermesek de Takip etmiyor gibi görünsek de O FAMO, bizim FAMO'muzdur. Takipteyiz Ayağ Bey!
 10. 1/24 | BMW 507 | Revell | Hakan Eryılmaz

  Olsa da sürsek! Eline sağlık, Hakan Ağabey.
 11. Hakan Ağabey'im, harika gerçekten. Eline sağlık.
 12. Taktire şayan! Eline sağlık, Hakan Ağabey; sayende neyi "yapmayacağımızı" öğreniyoruz (latife ediyorum)
 13. Zor bir sınavdı... İyi ama, çok keyifli bir şey oldu seçimler. Zira, bir yılın, kısa bir özeti gibi... Herkesin eline, emeğine sağlık.
 14. 23. Hobimaket Buluşması ( 28 Ekim 2018 Pazar Saat 13:00 Kadıköy )

  1. Gökay Yalçın 2. Umut Can Aydın 3. Can Gürkök 4. Hikmet TÜRKKAN 5. Aydın Kaynak 6. Kahraman Ege Ceri 7. Bayram Koçer 8. Mutlu Toker 9. Yunus Emre Coşkun 10. Ahmet Özşen 11. Erhan Kordon 12. Musa Peker 13. Ahmet Aslanlı 14. Alperen Açıkol 15. Taner Onagül 16. Can Sarıcan 17. Kerem Erkmen
 15. Alperen, her modelde üzerine koyuyorsun. Tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.
 16. Umut, Opel Blitz yazan decal vardı ama değil mi? Ben, öyle anımsıyorum. Yanlış mı biliyorum yoksa?
 17. 1/72|M4 High Speed Tractor |HobbyBoss |Mümtaz Yıldız

  Mümtaz Ağabey'im, harika! Ellerine sağlık.
 18. Bu bayram temizliği bitmez

  Şunu yaparım, bunu yaparım diye düşünürken geçen zaman nedeni ile maket yapamayabilir insan
 19. El atıveririz; ayıp ettin abiciğim.
 20. Taner abiciğim, pergelleri açalım. Süre azaldı. Ellerine sağlık!
 21. Vay vay vay! Çok iyi valla Kenan abiciğim. Ellerine sağlık.
 22. Fazla güzel olmuş; eline sağlık Mümtaz abiciğim.
 23. 1/72 | Panzer6 Tiger1 Tank Last | Hasegawa | Mümtaz Yıldız

  Mini mini bir kedi doğmuştu, tezgahıma konmuştu
×