Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Kerimcan Uzun

ÜYE
 • Content count

  19
 • Joined

 • Last visited

About Kerimcan Uzun

Recent Profile Visitors

481 profile views
 1. Vallejo Primer Sonrası A/B Tıkanıklığı

  Herkese tavsiyeleri için çok teşekkür ederim. Ama sanırım sorun kompresörde. Kendisi de A/B'ler gibi Çin malı. Kompresörü ilk açtığımda doğru düzgün püskürmüyor. 5-6 dk açık bırakıp tekrar denediğimde sorunsuz çalışıyor. Neden böyle oluyor anlamadım; ama A/B 5dk da kendine gelemeyeceğine göre, kompresörle ilgili olmalı.
 2. Vallejo Primer Sonrası A/B Tıkanıklığı

  Çok teşekkürler. Nozzle ve taç haricinde O-Ring olan başka yer var mı dikaktli olmak açısından?
 3. Vallejo Primer Sonrası A/B Tıkanıklığı

  Herkese merhaba, Çin işi A/B ve kompresör kullanıyorum. 1 sene oldu alalı. Revell, Vallejo Model Color gibi her türlü ters gelen boyayı IPA ile incelterek kullandım. Zaman zaman tıkansa da temizleme iğneleriyle nozzle'ı temizler, bir kaç kez IPA basar tertemiz devam ederdim. Biraz uğraştırıcı olsa da hiç kalıcı tıkanma problemi yaşamadım. Vallejo'nun gri akrilik Primer'ını hiç inceltmeden atmaya çalıştım 0.3mm ile, zaten A/B içinden hiç püskürmedi bile, IPA ile inceltince biraz atar gibi oldu. En nihayetinde baya uğraşıp astarı attım. Sorunum da oradan sonra başladı. Her zamanki gibi temizleyip kaldırdım. Ertesi gün elime aldığımda A/B ucunda çok tazyiksiz hava geliyordu. IPA'yı atmadı. Bir kaç kez parmağımla ucunu tıkayıp için köpürttüm, tekrar nozzle temizledim. Düzeldi ve boya atabildim. Fakat temizleyip kaldırdıktan sonra yine tıkandı. Şu anda IPA vs ile yaklaşık 5dk uğraştıktan sonra açılıyor; 2-3 saat boş bırakınca tekrar başa dönüyoruz. Önerisi olan varsa çok ihtiyacım var:)
 4. Alperen eline sağlık, çok temiz olmuş. Benim sadece 1-2 yorumum olacak. 1.Si chipping biraz homojen olmuş, üstte de bahsedilmiş. Chipping işi cidden çok zor, homojen kalmamıs vs. Ben çok beceremiyorum zaten. Ondan dikkatimi çekti. 2.Si nozzle ile ilgili. İlk başladığım zamanlarda fırçayla yapmıştım bir F-100. O zaman egzozu Tamiya'nın eskitme setleriyle yapmıştım. Uçağın rengi de metalik olunca çok sırıtmamıştı. Şimdi kamuflajlı yapsam nozzle için saç spreyi veya chipping sıvılarını kullanırdım. Hem geçiş için hem de boyanın nozzle üzerindeki eskimesini daha doğru yansıtabilir belki.
 5. Eline sağlık abi, resimler de harika.
 6. Herkese merhaba, Foruma açtığım ilk başlık olacak. Esasında 3 seneyi biraz geçti bu hobiye başlangıcım. Son 1 senedir de A/B'ye geçtim. Fabrika çıkış modellerden ziyade biraz daha eskimiş, kullanılmış havası olan modeller yapmayı seviyorum. Youtube'da, forumda ve başka yerlerde gördüğüm teknikleri yavaş yavaş denemeye öğrenmeye çalışıyorum. Eleştiri ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
 7. Temel eskitme ( Doğallaştırma ) yöntemleri

  Malesef katılıyorum. Benim elimdeki tek eskitme aleti yağlı boyalar ve kuru pasteller. Onları bile zamanla alabildim. Her yabancı videoyu izlediğimde imreniyorum.
 8. Yeni başlayanlar için modelcilik rehberi Barlas Pehlivan

  Çok teşekkürler:)
 9. Yeni başlayanlar için modelcilik rehberi Barlas Pehlivan

  Kitabın İngilizce'sini nereden edinebiliriz?
 10. Revell Akrilikleri IPA ile inceltip atıyorum. Şu ana kadar sıkıntı yaşamadım. Ama iyi açmak lazım. Sayısal bir oranım yok. Zaten reveller'in kıvamı da birbirinden farklı hep. Genelde haznenin dibini İPA ile doldurup, daha sonra fırça ucuyla boyayı katıyorum. O boyayı peçeteyle silerken akışkanlığı iyiyse benim için yeterli oluyor. Duruma göre İPA yada boya ekliyorum.
 11. 23. Hobimaket Buluşması ( 28 Ekim 2018 Pazar Saat 13:00 Kadıköy )

  1. Gökay Yalçın 2. Umut Can Aydın 3. Can Gürkök 4. Hikmet TÜRKKAN 5. Aydın Kaynak 6. Kahraman Ege Ceri 7. Bayram Koçer 8. Mutlu Toker 9. Yunus Emre Coşkun 10. Ahmet Özşen 11. Erhan Kordon 12. Musa Peker 13. Ahmet Aslanlı 14. Alperen Açıkol 15. Taner Onagül 16. Can Sarıcan 17. Kerem Erkmen 18. Selman Yarar 19. Kerimcan Uzun
 12. YouTube maket sayfaları

  https://www.youtube.com/channel/UChnAgeghaNKLdftbfJY8zNA https://www.youtube.com/channel/UCGGubDuMpLY2k7TuwLiVRFg Scale-a-ton gerçekten anlatım ve teknikler olarak çok başarılı bence. Türk olduğunu duymuştum daha önce ama ismi cismi nedir bilen var mı?
×