Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Özgür Dağlar

ÜYE
 • Content count

  22
 • Joined

 • Last visited

About Özgür Dağlar

Recent Profile Visitors

982 profile views
 1. Yazdıklarınızdan yola çıkarak elimdeki araçta özellikle taşıyıcı ayaklar ve topu çeken tekerlekli aksamın (bogie deniyor, türkçesinin ne olduğunu çıkaramadım) üzerinde diğer bölgelere oranla daha fazla yıpranma olacağını varsayıyorum. Özellikle mobilite önemli bir konuysa ve personel de bu alanlarda sürekli aktifse... Şu aşamada hala chippinge devam ediyorum, nerelerde ne kadar yoğun olur diye düşünüyorum. Ama örnek vermek gerekirse ayakların toprağa temas ettiği yerlerde metale kadar inen bir chipping uyguladım. Bir sonraki adımda taret üzerinde nasıl bir aşınma olabilir ona bakacağım. Bir de eski haline getirmem gereken bir zırh var.
 2. @Ahmet Eren İspir Bey'in ulaştığı bilgilerden faydalanıp kitin zırh parçasını düzeltmem gerekecek. Farklı açılardan çeşitli referans görseller buldum. Bunlardan faydalanmayı düşünüyorum. Bakalım nasıl toparlayacağız...
 3. Yaktın beni scalemates... Dediğiniz gibi tertemiz, dümdüz.
 4. Elinize sağlık, çok beğendim. Özellikle eklediğiniz detaylar muhteşem.
 5. Teşekkür ederim. Video da müthişmiş bu arada. Belki videodaki gibi el matkabıyla biraz hasar verebilirim ama cesaret edemiyorum. Bu aşamada deformasyona girersem toparlayamam gibi geldi bana da.
 6. Çok teşekkürler. Dedikleriniz doğru. Çekici kısmına biraz daha müdahale etmem gerekiyor. Metalin görünmesi de aslında iyi bir ayrıntı. Sadece elimdeki metalik boyalara pek güvenmiyorum. Granülleri çok büyük kalıyor ve gerçekçilik kayboluyor bir anda. Çamurluk içinde görünmeyen bir yerde deneyip bakacağım buna. Deformasyon konusu da baştan beri aklımda ama nasıl yapacağımı hiç araştırıp bakmadım.
 7. Chipping ile eskitmelere başladım. Yaygın olarak ana renk olan Tamiya XF-63 German Grey'i beyazla açarak çizikleri işledim. Daha derin yani gerçekte zırhın astarına kadar inen çizikler için 70.822 Vallejo German Camouflage Black Brown öneriliyor. Ben muadili olan Citadel Rhinox Hide kullandım elimde olduğu için. Bu rengi de daha genişçe olan çizik yüzeylerin içlerine uyguladım. Savaş alanında boyası kalkacak kadar süre bir aracın dayanamayacağı, dayansa bile bakımsız kalacak kadar uzun süre durmayacağı söyleniyor kimi forumlarda, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Ama bu etkilerin modele farklı bir hava kattığı kesin. O yüzden çok abartmadan dengeyi sağlamaya çalıştım.
 8. Çok teşekkürler. Dokunun daha hafif olması konusuna katılıyorum ben de, yaptıktan sonra geri dönüşü olamadı. Ama şöyle bir referans görsele bakarak düz bırakmanın da yeterli olmayacağını düşündüm.
 9. Teşekkürler. Kalıp eski fakat detay seviyesi oldukça iyi. Şu anda takıldığım nokta lastikler aslında. Esnek yapıda oldukları için boyandıktan sonra çatladığını okudum bir kaç yerde. Sadece toz pastelle eskitme yapın diyorlar ama ne kadar yeterli olur emin değilim.
 10. Teşekkür ederim. Bu haliyle henüz ham durumda, dediğiniz gibi belirli bölgelerde çizikler, akıntılar ve kir birikmeleriyle devam edeceğim.
 11. Merhaba, Yaklaşık 2 yıl evvel başladığım ve eşimin hediye ettiği Tamiya 88mm Flak 36 topun yapım aşamalarını paylaşacağım. Askeri kara araçları fazla tecrübem olmayan bir alan fakat referans görsellere bakarak elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Kit hem tanksavar hem de uçaksavar seçenekli yapılabiliyor. Ben tanksavar versiyonuyla ilerlemeyi tercih ettim. Kılavuzda önerilen şekilde elimin alışması için kit içindeki Zündapp motorsiklet ve sürücü ile işe başladım. Bu ikisine dair elimde sadece montajlı ve boyanmış hallerinin fotoğrafları var. Tüm kit bir araya gelince eskitmelerine devam edeceğim. Ardından uzun bir montaj sürecine başladım, kit birçok ufak parçadan oluşuyor. Birleşimler çoğunlukla sorunsuzdu, çok az yerde dolgu yapmak gerekti. Maket çeşitli şekillerde pozlandırılabiliyor. Namlu istenilen açıya getirilebiliyor, sağ ve sol ayakları atışa hazır olup olmama durumuna göre indirilip kaldırılabiliyor ve taşıyıcı araçlar demonte ya da top üzerinde bırakılabiliyor. Montajın ardından ön zırh haricinde tüm parçaları tamiya beyaz astarla astarladım. Referans görselleri temel alarak ön zırh için daha evvel denemediğim ama Youtube'da örneklerini gördüğüm döküm efektini uygulamaya çalıştım. İzlediğim videoda yapılanı taklit ederek bu etkiyi elde etmek için ilk olarak zırh yüzeyine bölgesel olarak Tamiya extra thin cement sürüp sert kıllı bir fırçayla yumuşamış yüzeye hafifçe vurmaya başladım. Aşağıdaki ilk fotoğraf zırhın işlenmemiş hali. Yüzey tekrar sertleştikten sonra yoğun kıvamlı Mr. Surfacer 500 astar ile benzer işlemi bu sefer fırçaya boya alarak yaptım. Ufak darbelerle pütürlü bir yüzey oluşturdum. Bu işlemi toplamda iki kat olacak şekilde uyguladım. Son olarak süngerli bir zımpara ile pütürlerin sivri uçlarını alarak daha düz bir yüzey elde ettim. Astardan sonra siyah boyayla ön gölgeleme yaptım. Tüm gövdeyi ana renk olan Tamiya XF-63 German Grey ile boyadım. Bu aşamada ön gölgeleme tamamen kayboldu. Geriye dönüş zor olduğu için aynı bölgelere tekrar siyah boya ile gölgeleme yapıp XF-63 ile üzerinden geçip gölgeyi yumuşatmaya çalıştım. Bazı bölgelerde ise iyice incelttiğim beyaz boya ile rengi açıp monotonluğu azalttım. Geldiğim son adımda ise tüm yüzeye parlak vernik atıp, Ammo Mig'in Blue for Panzer Grey'i ile girintilere yıkama yaptım. Farklı renkteki bazı detayları boyayıp decal işini de tamamladım. Decal üzerine tekrar parlak vernik atıp koruma altına aldım. Bir sonraki aşamada tüm yüzeyleri mat vernikle boyayıp eskitme işlerine başlamayı ve tonları birbirine biraz daha geçişken hale getirmeyi planlıyorum.
 12. Çok teşekkür ederim.
 13. Çok teşekkür ederim. Fors ve bayraklar konusunda gerçekten haklısınız. Soldurmak için filtre uygulamamı mı önerirsiniz? Yoksa daha çok mu kirletmem gerekir? Chipping konusu benim bilgi eksikliğim. Gerçekte hangi bölgelerde boya dökülmesi olduğu konusuna eğilmedim. Daha çok referans görsel bakmam gerek.
×