Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Mert Yeşilkaya

ÜYE
 • Content count

  34
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Mert Yeşilkaya

 1. Herkese merhaba, Arayı çok soğutmadan yeni bir kite başlıyorum. Uzun zamandır yaptığım yelkenli modellerine ara vererek bundan devam etmek istedim. Umarım bittiğinde hem siteye hem de sizlere layık olur. Genel anlamda az parçalı ,bol uğraşlı bir kit.Model tabanınında içinden çıktığını ve hoşuma gittiğini belirteyim. Gelişmeler oldukça aktaracağım. Buyrun kutu ve içerik:
 2. 1/16 │ İmperial Guard Dutch Grenadier │ Miniart │ Mert Yeşilkaya

  Valla kollarla bende çok uğraştım ama fotodan sebep sanırım bu kadar kalın gözükmesi yine alıcı gözle bakacağım ama:) Putty işi başladığımdan beri hiç bitmedi zaten rüzgar bey Kafanın kelliğine bende çok güldüm. Kocaman takkeyi niye takıyor anlamış olduk:)
 3. 1/16 │ İmperial Guard Dutch Grenadier │ Miniart │ Mert Yeşilkaya

  Montaj , tasfiye ve putty işleriyle astar hazır fakat hala işi var gözüküyor. Buyrun yeni gelişmeler:
 4. 1/16 │ İmperial Guard Dutch Grenadier │ Miniart │ Mert Yeşilkaya

  Teşekkürler Rüzgar Bey ilginize.
 5. Uzun süredir takip ettiğim hobimaket forumuna ustalarımızın yaptıkları muhteşem modeller sebebiyle cesaret edip kendi modellerimin konularını açamamıştım. Bugüne kısmetmiş. Ayrıca sivil gemi ve yelkenli bölümüne de fazla paylaşım yapılmıyor. Umarım ben biraz hareketlendiririm ve umarım yaptığım modellerimi beğenirsiniz. Tüm eleştiri ve önerilere açığım. Şimdiden teşekkürler. Kutu ve içeriği resimleri:
 6. Ozaman karıştırıyorum revell in bu modern teknelerinden biriyle. Sanırım harbour tug dan çıkmıyordu. Tamamdır. Kolay gelsin.
 7. Osman bey, ayrıca kitten camlarda çıkmıyor diye biliyorum yanlışsam lütfen düzeltin beni. Oda ayrı bir sıkıntı yaratacak gibi. Şimdiden kolay gelsin.
 8. Tekrardan merhaba, Eleştirileriyle ve güzel sözleriyle paylaşımıma destek olan tüm ustalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim.Not aldığım tüm hata ve eksiklerimi gidermeye çalıştım. Bazıları artık müdahale edilince daha da sıkıntı olacağı için olduğu gibi bıraktım. Kısa zamanda yeni bir modelle görüşmek üzere. İlgili modelle alakalı tüm sorulara açığım. Haddim olmayarak bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım. Buyrun son fotolar:
 9. Eleştiren, eksiklerimi söyleyen, ilgilenen tüm üyelere teşekkür ederim. Her yazılanı not aldım. Geç kalınmamış değişiklikleri ve eksikleri tamamlayacağım. Bir taraftan da diorama tabanıyla ilgileniyorum. Gelişmelerde tekrar sizleri bilgilendireceğim.
 10. Ciddi bir aranın sonrasında tekrardan merhaba. Paylaşımda bulunamadığım için özür diliyorum. İş ve aile durumlardan ilgilenemediğim modelime devam ediyorum. Gelişmeler şöyle ki: Yelkenlerin konumlandırılması-ringing ve ayrıca elden yapmış olduğum balık ağı ,fıçı ve malzeme bohçası uygulandı. Eskitme ve yerleştirme işlemi yapıldı. Lütfen resimlerdeki yelkenlileri tutturduğum kürdanları baz almayın. Tamamen şekli verme amaçlıdır:) Base üstüne deniz dioraması işleri, çapa ve birkaç eksikten sonra umarım bitireceğim modeli. Tüm eleştiri ve önerilerinize açığım. Şimdiden teşekkürler. Buyrun ilgili resimler:
 11. Bu haliyle çok büyük bir ihtimalle kalacak , Rüzgar Bey. Referanslara da baktığımda çok belirgin ip dönme yapılmamış.
 12. Kürşat Bey, Kalas üstünde tutmaya karar verdiğim için toplanmış yelkenli yapma fikri doğdu. Ayrıca dikkat ettiyseniz yan küreklerde toplanmış faziyette yapıldı. Bunlar dışında viking modellinin en büyük sıkıntısı açık yelkenli ve açık küreklerle çok ciddi bir hacim kaplıyor. Pek tabi göze ve gönüle hoş nasıl görünüyorsa öyle yapılabilir.
 13. Tabiki. Kalıplamayı aldıktan sonra yelkenlerin ana hatlarını cıkarıp tekrar kolalamaya aldım.Ayrıca tekneye de vernik atıldı. Kuruması bekleniyor. Teşekkürler.
 14. Teşekkürler ilginize:) Nacizane internet deki araştırmalarım ,videolardan izlemelerim sonucu kendimce uğraştığım şeyler.Buradaki ustalarıma saygısızlık olmasın ama bildiğim kadarıyla yazarak açıklamaya çalışıyorum, uygulamayı yaparken tutorial video pek tabi yapılabilirdi. Bir daha ki sefere diyelim Ayrıca tüm yorum yazan ve beğenen arkadaşlara da teşekkür ederim.
 15. Yine uzun bir ara oldu. Montaja devam ediyorum. Halihazırda boyanan parçaların birleşmesi ve vernikten önce zorunlu yapılan rigging ler ile ufak dokunuşlarla verniğe hazır modelimiz: Yakın çekim: Ayrıca bir taraftan yelken hazırlıklarına başladım. Bilmeyenlere yahut merak edenlere kısa bir açıklamada bulunayım. Ayrıca bana mesajda atabilirsiniz detaylar için. Resimde sol tarafta görünen bildiğiniz pamuktan kumaşı kalıp ölçülerinde kestikten sonra sadece çay suyunda çünkü çay demi kumaşta noktasal lekeler bırakıyor bir gün beklettim. Bu modelin yelkenli rengi koyu olduğu için biraz fazla. Normalde 1-2 saatte hafiften krem rengine dönüyor ayrıca yıpranma efekti içinde birebir.Islak haliyle kalıba aldığım bezin üstüne yine resimde görünen kolayı sıkıp tekrardan 1 gün bekliyorum. Ve tadaaa harika,sert ve kalıbın tüm dokusunu almış yelkenler Devam ediyorum. Şimdilik bu kadar. Yorumlarınız ve eleştirileriniz için şimdiden teşekkürler.
 16. Ölçekli Dünyalar 3. Model Yarışması │ 7-8 Mayıs 2016

  Tüm katılımcı arkadaşları tebrik ederim... Bu seneki modeller gözüme daha da muhteşem geldi. Ya algıda seçicilik durumu var ya da bir sene de katılımcı arkadaşlar çok yol kat etmiş. Kendi modellerime baktığımda üzülüyorum.
 17. Elinize sağlık,çok güzel olmuş. Çokta temiz bitmiş. Fakat özellikle dikkatimi çektiği için söylemek istediğim, belki boyut vermesi anlamında kömürlere dry brush uygulanabilirdi. Keza üst gruba uyguladığınız hafif eskitmeyi alt takım ve tekerleklere de uygulayabilirsiniz. Gerçi böyle de şahane gözüküyor da, tekrardan elinize sağlık.
 18. Devam ediyorum. Gövde de uygulamış olduğum yöntemi aynı şekilde güverteye de uyguladım. Fakat biraz daha koyu bir tonla. Gövdeyi boyarken yöntem fotolarını paylaşamamıştım. Bunu paylaşıyorum ayrıca kullandığım boyalarında kodları görülebilir. Umarım gören arkadaşlara faydalı olur. Tüm sorularınızı ayrıca seve seve yanıtlarım.Ustalarım eleştirilerini bekliyorum. Yöntem sırasıyla konan fotoğraflar,buyrun: İlginize teşekkürler.
 19. Tekrardan merhaba. İş yoğunluğu ve şehirdışı iş seyahatim sebebiyle ilgilenemediğim modelime devam ediyorum. Aradaki gelişmeleri paylaşım tecrübesizliğinden sanırım çekmemişim. Genel olarak anlatıp son durum fotolarını geçeceğim. Ağaçtan parça ayırma , astarlama,tasviye gövde birleştirme ve gövde boyama ,eskitmeyle yolla devam ediyorum. Tamamen fırçayla boyanmış olup ağaç görüntüsü ve eskitme 3 4 boyanın üst üste sürülmesiyle yapılmıştır. Unutmazsam güvertede bu işlemin fotolarını paylaşacağım. Ayrıca model çok basit ve az parçalı. Mümkün olursa kendimden eklemeler, figür ve balıkçı materyelleriyle güverteyi doldurmak istiyorum. Tüm öneri ve eleştirilere açığım. Şimdiden teşekkürler. Buyrun fotolar:
 20. Teşekkürler ilginize. İş yoğunluğum sebebiyle bu hafta çok ilgilenemedim modelle. Gelişmeleri paylaşacağım.
 21. Rüzgar Bey teşekkürler, Şimdiye kadar yaptığım yelkenli modellerde hiç plastik yelkenli kullanmadım. Kumaş ile kalıptan model alıp kolalama yöntemiyle kumaş yelkenli yapıyorum. Çok büyük bir ihtimalle buda öyle olacak. Bu vesilleyle nacizane bir kaç modelimi paylaşmış olayım. Buyrun:
 22. VEFAT

  Barış abi, başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin.
 23. Yaprak yapma aleti

  Düşünüp yapanı ayrıca tebrik etmek lazım. Harika bir fikir.
×