Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Ben Sertaç

ÜYE
 • Content count

  917
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Everything posted by Ben Sertaç

 1. Hobimaket buluşmasında Taner abi'den aldığım Corsair. Özellikle Testors markasının nasıl olduğunu görmek istiyordum ama bu da gönyesi kayık ve yine de yine de keyifli bir modeldi. Çok fazla özenmedim ama adaşımın (Sertaç Bayar) deterjan ve kuru pastel tekniğini denemek için birebir bir alet oldu. Bundan sonra Sertaç'ın bu tekniğinin abonesiyim, kimse tutmasın beni. Kitimiz bu. (Köşede Sertaç yazıyor. )
 2. Simdi gordum ve susma hakkimi kullaniyorum...
 3. Nasıl bir forum olmalı ?

  Anatomik olarak kadin olmasa bile bence ruhsal anlamda tam bir disi olmali. Tofas'ta bir seri vardi eskiden. Sahin gorunumlu Dogan arabalar. Mesaj iletimi; basarili...
 4. Nasıl bir forum olmalı ?

  Erk Miri... Ciddiye almayin Allah askina. Ya nurtopu gibi bir troll'umuz oldu yada agac taslanacak kadar cok meyve vermeye basladi. Her iki durumda da iyiymisiz. Devam.
 5. Yönetim Değişikliği

  Hadi hayirlisi. Yeni bir heyecanla daha iyi gunlere. Ama tabi Baris'a da hersey icin tesekkur ediyorum.
 6. Temiz diyenler arkadaki peçeteyi görmüyor mu? Gayet güzel, gayet usturuplu ama bence en önemlisi bitmiş bir Hürkuş. Genelde bir çoğu bitmeden önce çöpü boyladığı için ekstra tebrikler!
 7. 3. Hobimaket muhabbetli buluşması

  Niye o gune aldik zannediyorsun? Alternatif dogum gunu kutlamasi yapacagiz.
 8. 3. Hobimaket muhabbetli buluşması

  Küçük bir düzeltme var. Sadece 23 Aralık olabilir. 1. Gökay Yalçın & Aysun Yalçın (16 Aralık) 2. Taner & Hale Onagül (23 Aralık) 3. Baki Temel & Nurcan Temel (16 Aralık) 4. Ben Sertaç ve +1 (23 Aralık)
 9. 3. Hobimaket muhabbetli buluşması

  1. Gökay Yalçın & Aysun Yalçın (16 Aralık) 2. Taner & Hale Onagül (23 Aralık) 3. Baki Temel & Nurcan Temel (16 Aralık) 4. Ben Sertaç ve +1 (16 + 23 Aralık)
 10. 3. Hobimaket muhabbetli buluşması

  Esler de geliyor galiba. Liste yapabilir misiniz? Kimler, kimlerle geliyor?
 11. 15. İstanbul Hobimaket buluşması

  Maket yapmıyoruz ya bu aralar, hiç olmazsa yağmasak da gürleyelim diye pozlama işine girdik. Çok keyifli, çok makara bir gündü. Gelemeyenler anıldı, saygı duruşunda bulunuldu, kulaklar özenle çınlatıldı ve en önemlisi de bol bol hasret giderildi.
 12. 15. İstanbul Hobimaket buluşması

  Resim ceken olmadi mi yaw?
 13. 15. İstanbul Hobimaket buluşması

  Tamam Gurkan yaaa, naz yapma iste. Geliriz Bakirkoy'e. Yoldan mi korkacagiz sanki? Mekani belirlerken Deniz Otobusu iskelesine yakinligi ve butceyi goz onunde bulundurun lutfen. En son marina'da yaptigim kahvaltidan sonra gelen hesapla uzun sure hayatin anlamini sorgulamistim. Not: Igrenc hastane espri hakkini baskasina devrediyorum.
 14. 14. Hobimaket İstanbul Buluşması

  Kiyafet zorunlulugu olacak mi? 1. Musa Peker 2. Gökay Yalçın 3. Tolga Uzuner 4. Kerem Erkmen 5. Ahmet Aslanlı 6. Can Sarıcan 7. Alperen Açıkol 8. Sertac Yucek
 15. Taner abi, gozumuz gonlumuz senlendi sayende. Imza: Malulen emekli maketci emektar.
 16. 1/72 | Sdkfz 7 | Revell | Gürkan Özkan

  Diyorum kardesim, en "Cool" forum bu. Burnundan kil aldirmiyorlar valla. Simdilik boyle takilin, ben bu gidisle tezgahi kuracagim gene. O zaman gorurum siz. ?
 17. 1/72 | Sdkfz 7 | Revell | Gürkan Özkan

  Birakin bu isleri lutfen. Zaten ikide birde atiyorsunuz, isim degistirip girmek zorunda kaliyorum. Siz degil, isleriniz konussun. ?
 18. 1/72 | Sdkfz 7 | Revell | Gürkan Özkan

  Yamuk yumuk bir sey yapilmis, model diye ortaya konmus. Bu mudur yani?
 19. Bu da tezgahtaki. Dışa detay, çoğu yeri uyumsuz, putty detayları sildiği için çok da içime sinmedi. Aynısından 2 tane yapıp, biri diğerini düştüğü kıyı kayalıklarından kurtarırken bir dio yapmak niyetindeydim ama bu kalitedeki bir kitle zor. Bir de resimdeki kurtarma figürleri de çıkmıyor kutudan. Yapar mıyım bilmiyorum doğrusu. İlk heyecanla toplama girişimi. Sonra acı gerçek. Neyse, buraya kadar gelebildik. Kokpitteki figürler birbirinin aynısı. Ortadaki dümen bacakların arasından geçmesi gerekiyor ama bacaklar kapalı olduğu için mümkün değil. Ben de bir figürün bacaklarını ortadan "Caart" diye ayırıp yerine oturttum. Diğeriyle uğraşmadım, uğraşmam.
 20. Nizami yapmaya karar verdiğim ikinci maketim canıma ot tıkadı! Deneme-Yanılma zannettiğim şeyin, modelcilikte nasıl Deneme-Yamulma haline geldiğini öğrenmiş oldum. Airbrush ile boya alıştırması yapmak için zahmetsiz ve geniş yüzeyli bir denizaltı yapmaya karar verdiğim için aldığım bu model ile ilk isyanımı ederek ustalaşmak konusunda bir adım daha atmış oldum. Genel görünüşü hoşuma giden ve bitmiş referanslarına baktığımda gözümün kestiği bu denizaltı beni biraz fazla yordu. Bittiğinde böyle gözükmesi gereken modelin tüm web'teki referans resimleri hep aynı cepheden çekilmiş. Sebebi sonradan ortaya çıktı. İlk sürpriz kılavuzdan çıktı. Ana iskelet üstündeki bir parçayı kesip, yedek olarak üretilmiş bir parçayla doldurmak gerekiyormuş. Tabi Putty, Plasto, Patso, Çerezza bir yere kadar çünkü tam kenarında bir kanal var ve ne yaparsanız yapın, kanal doluyor. (Millet o yüzden hep aynı profilden resim çekiyormuş.) Neyse ki biraz el alıştırması ve 400'lük zımparanın kenarını kullanarak dolgu ile kapanan kanalı tekrar açabildim. Sonrasında artık ufaktan airbrush denemelerine giriştiğimde fena olmadı dedim fakat aynı boyayı kullanmama rağmen belirgin bir ton farkı oluştu. Bunun boyanın kıvamı ile değil, daha ziyade basınç, mesafe ve el hareketinin hızı ile ilgili olduğunu anladım ama biraz geç oldu. (Tekrar boyar mıyım, henüz bilmiyorum ama çok boya gitti ve yeni boya almaya da üşeniyorum şimdilik.) Üstteki resimde kenarlardaki küçük palet-yüzgeçler (isim bulamadım) sözde hareketli olacaktı ama ne zaman, nasıl olduysa ikisi birden kırılmış. Ben de tabi sabitlemek zorunda kaldım. Asıl bomba tabi arada malzemeden çalma sonucunda oluşan derin yarığı görünce patladı. Burayı da doluracağız artık. Bu modelde amaç Airbrush ve Vernik, belki de biraz eskitme çalışmalarını ilerletmekti. Ama daha sıra bunlara gelmeden literatürdeki Deneme-Yamulma ve Gaz ifadelerinin anlamları ile küçük bir plastik parçası ve saç baş yolma arasındaki ilişkiyi öğrenmiş oldum. Airbrush ile ilgili sorularım da var ama onları ilgili bölümde ayrı bir konu olarak açacağım daha sonra.
 21. Milattan onceki bir konu bu. Hatta bu yanit uzun zamandir da ilk paylasimim. Kaybolmadim, nadastayim. Duyurulur. Bu arada bu Wilhelm ne oldu, inan ben de bilmiyorum.
 22. 12. Hobimaket İstanbul Buluşması

  Miss, misssssss. Bir de Ispark kafaya geleydi tam olurdu...
 23. 12. Hobimaket İstanbul Buluşması

  Evet, sistem ariza veriyor. Virus girmis. Gurkan ver.2.0
 24. 12. Hobimaket İstanbul Buluşması

  6 Mart: 1 - Gürkan Özkan 2 - Musa Peker 3 - Nurtekin Taşkurt 4 - Adnan Değirmenci 5 - Can Sarıcan 6 - Tolga Uzuner - Kadıköy 7- Taner Onagül 8- Gökay Yalçın - Kadıköy 9- Mahmut Çaygöz (beni de aranıza alırsanız ) 10- Sertac Yucek - Kadikoy
×