Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal
             

Berkay Sezan

ÜYE
 • Content count

  262
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Berkay Sezan last won the day on September 30 2015

Berkay Sezan had the most liked content!

1 Follower

About Berkay Sezan

 • Birthday 02/23/1992

Profile Information

 • Cinsiyet
  Male
 • Yer:
  Bursa
 • İlgi alanları
  Fotoğrafçılık, Plastik maketler, RC helikopterler, Akvaryum.

Recent Profile Visitors

1,327 profile views
 1. Fengda A189 hava kaçırma problemi?

  Çok teşekkür ederim bu ayrıntılı bilgilendirmeniz için. Bende ilk fırsatta değiştireyim hemen.
 2. Fengda A189 hava kaçırma problemi?

  Rİca ederim ne demek. Bu T bağlantıyı ve check valve'yi nereden ve hangi fiyata temin ettiniz? Bulması kolay ve maliyeti az ise bende değiştirebilirim bu parçayı. Benim kompresör de kısa sürede hemen devreye girip aşırı ısınıyordu aldığımdan beri. Bende ufak ve güçsüz olmasına bağlamıştım bunu. Bariz bir şekilde kaçak yaptığını çok çok sonradan farkettim.
 3. Fengda A189 hava kaçırma problemi?

  Sık kullanmıyor olmama rağmen aynı sorun bende de var. Hatta foto bana ait. Bu konuyla ilgili araştırma yaptığımda sorun, selenoid valf te gibi görünüyor. Aldığım yere mesaj atmıştım, yoğunluktan tekrar iletişime geçip çözüm aramaya fırsat bulamadım. Sonra modele yine ara verince öylece kaldı. Tahminimce Çin malı olduğundan çok kaliteli cihazlar değiller. Zaten 30-40 dk kadar bir boyama seansından sonra piston el değilmeyecek kadar ısınıyor. Haliyle ara vermek durumda kalıyorum herhangi bir vukuat olmaması açısından. Şu sıralar müsait olduğumdan sorun devam ederse bir şekilde halletmeye çalışıp bununla bir süre daha devam edeceğim. Yoksa daha güçlü motoru olan en az 8-10 litre depolu bir dişçi kompresörüne geçmek şart oldu gibi. edit: son mesajı yeni okudum. Selenoid valften ziyade check valfteymiş sorun.
 4. Tekzen'deki Airbrush; Ne dersiniz!!!!

  Benim de söylemek istediğim bir iki kelam var bu konuyla ilgili. Bana göre, başta iyi bir AirBrush ile başlamak daha mantıklı. AB'yi almadan bende envai çeşit alternatif araştırdım hem AB hemde kompresör konusunda. Şu çin malı fanghua lara da çok baktım. Fiyatları çokta ucuz sayılmazdı bence. O, 2-3 farklı iğne kombinasyonuyla satılan ürünler, 160-170 TL gibi fiyatları vardı. Sonradan araştırırken Sparmax markasına denk geldim. Evet bunu her AB konusunda söylüyorum. Lakin baktığım zaman hem kaliteli hemde fiyatı TR için oldukça uygun kalıyordu. Özellikle Fanghua lar ile karşılaştırınca. (Sparmax'ın fiyat farkı yalnızca kompresörlerde uçuyor! ) Bende tecrübeli bir kullanıcı sayılmam AB konusunda. Ancak, kullandığım süreç içerisinde çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. AB konusunda sonuç olarak, İwata , H&S yada badger alamıyorsanız, Sparmax hem çok kaliteli hem yedek konusunda sıkıntısı yok. En önemlisi de, daha üst seviye alternatiflerine kıyasla uygun olması. Bence fanghua gibi AB'lere bakılmamalı bile sparmax varken. Ayrı bir parantez de kompresör konusuna açmak gerekirse, Bu, en çok kafamı kurcalayan ve karıştıran bir konuydu. Elimde ki ekovattan kompresör yaptırmak istedim. Ama bir sürü sorunla karşılaştım vazgeçtim. Dişçi kompresörlerine baktım. Onlarda aşırı pahalı idi. Sonuç olarak yine fanghua'nın mini hobi kompresörlerinden edinmek tek çareydi. Bunlar çok kaliteli olmamalarına rağmen gayet rahat iş görüyorlar. Ama boyama süresi biraz uzarsa aşırı ısınıyor. Ara vererek çalışmak en iyisi. Fİyatlarına bakıldığında dolar bazlı satıldığından, fiyatlar şu zamanlarda 600TL seviyelerine fırlamış. Biraz daha paraya kıyıp, daha güçlü ve ömürlük alternatifler alınabilir bu paralar verilecekse. Bir hobi sitesine kuletaş'ın sessiz dişçi kompresörleri gelmiş. Yoğun kullanımlar için mantıklı olabilir. Yada imkan varsa güçlü bir ekovat kompresöre çok daha az maliyetle sahip olunabilir.
 5. Teşekkürler Rüzgar hocam. Ben normal boya kullanırken tamiya lakeri ve selülozik tineri hiç deneyimlemedim temizlik dışında. Lakeri sadece astarı inceltmekte kullanıyordum. Bundan sonra ki boyama girişimimde deneyeceğim. Aslında bende direk flat white atıp geçebilirdim bu modele. Mat olduğundan uygulaması ve kapatıcılığı daha iyi olurdu. Ama referansa sadık kaldım boya elimde olunca. Birde üst gövdenin rengi de parlak martı grisi. Bakalım nasıl bir sonuç ortaya çıkacak. Mühimmatları halledip maskelemeyi yaptıktan sonra üst gövdenin rengini de atarım.
 6. Yine uzun bir aradan sonra ufak bir güncelleme yapayım. Dersler, işler falan derken modele hiç zaman ayıramıyorum. Birde yer sorunum vardı onuda ufak tefek tadilat ve yer değişikliği ile hallettim. Bundan sonra yoğun bir döneme daha girmeden daha seri ilerlemeye gayret edeceğim. Alt gövdenin boyasını Gunze H316 ile attım. Bu boya, parlak beyaz olduğundan biraz zorladı beni. Yer yer overspray oldu farkında olmadan. Lakin genel olarak fena sayılmaz. Boyarken panel içlerini doldurup sonra ön gölgelendirmenin opasitesini düşürmek için genel bir iki kat boya daha uyguladım. Sırada ekipmanları boyayıp üst gövdenin rengini atacağım. Bu arada parlak boyalar için Tamiya laker tiner tavsiye edilmiş. Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?
 7. Nem Sorunu

  Sparmax'ın sillverbullet nem tutucusunu kullanıyorum. Kullanışlı bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Ben depolu bir kompresör kullandığımdan çok fazla etkisini göremedim. Ama sizin nem sorununuzu çözecektir diye düşünüyorum.
 8. Çok hoş görünüyor Ramazan ağabey eline sağlık. Paletlerde ki detayı ve eskitmeyi sevdim özellikle.. Boyası da epey pürüzsüz ve güzel görünüyor. Model Air serisini kullanıyorsunuz değil mi?
 9. Gunze'nin kendi incelticisi ile. Mr aqueous hobby color thinner. Belki elimde ki boyayla alakalı bir sıkıntı da olabilir. Dediğiniz gibi fazla ihtimal kalmadı. Elimde başka incelticiler de var ama denemedim bu boyayla hiç. Onları da deneyip izlenimimi yazarım tekrar.
 10. Farklı kombinasyonları denedim boyayı atarken. Farklı basınçlar, inceltme oranları vs.. Boyayı da her zaman AB dışında bir kapta hazırlıyorum. Başka bir boyada böyle bir sıkıntı yaşamadım. Belki de elimde ki boyada bir sorun olabilir. Duruma göre bakarım artık. Teşekkürler tavsiyeler için Rüzgar hocam.
 11. Çok güzel görünüyor Günce abi. Elinize sağlık. Fotoğraflarda bir o kadar şık olmuş.
 12. Kullandığım AB, Sparmax MAX3. Ön gölgeleme iyi kötü olduda. İçime sinmeyen daha çok, siyah boyayı istediğim incelikte ve pürüzsüzlükte atamamış olmam.
 13. Selamun Aleykum Arkadaşlar.. :)

  Merhaba Alperen hoşgeldin. Paylaşımlarını bekliyoruz. Keyifli forumlar..
 14. Bence de olmamış denecek bir şey yok. Bana kalırsa gayet güzelde olmuş. Elinize sağlık. Yeni modeller yapmaya devam. Ancak o şekilde bir şeyler öğreniliyor.
 15. Bugün ön gölgeleme işlemini yaptım. Sonuçtan fazla memnun kalmadığımı söyleyebilirim. Siyah boyanın atımı ile ilgili bir takım sorunlar yaşadım. Bu işlemi Gunze H2 flat black ile yaptım. Ama boyayı farklı oranlarda inceltip farklı basınçları denememe rağmen, AB boyayı her seferinde granüllü ve tozlu bir şekilde attı. Ve tek bir ince hat şeklinde boyama yapamadım. Dolayısıyla biraz kaba bir çalışma oldu. Eksik kalan yerler var. Yarın üzerinde biraz daha rötuş yapacağım.
×