Jump to content
 • Sky
 • Blueberry
 • Slate
 • Blackcurrant
 • Watermelon
 • Strawberry
 • Orange
 • Banana
 • Apple
 • Emerald
 • Chocolate
 • Charcoal

Leaderboard


Popular Content

Showing most liked content since 05/15/2019 in all areas

 1. 18 points
  Üretim Aşaması Final fotoğrafları
 2. 16 points
 3. 16 points
  İyi çalışmalar...
 4. 15 points
 5. 14 points
  Finali yaptık Yapım aşaması burada, herkese keyifli çalışmalar
 6. 14 points
  Su-17'de sona yaklaşınca tezgaha uzun zamandır aklımda olan bir projeyi alayım dedim. Temel olarak AFV Club'ın 105 mm M101A1 kiti ile Revel'in Mercedes Unimog 1300L kitini inşa etmeyi planlıyorum. Finalin nasıl olacağına henüz karar veremedim. Yol durumunda, yani top araca bağlı vaziyette veya top acele mevzi işgali dediğimiz atışa hazırlanırken pozisyonunda olabilir. İkinci seçenek için kesinlikle figür kullanmam gerekli ki bu konuda çok tecrübem yok. "Kervan yolda düzülür" hesabı başlayıp göreceğiz bakalım Daha önce aynı obüsle ilgili bir ufak diorama da yapmıştım ki, kendisi aşağıda görüldüğü gibidir. Foto arşivimden referans fotolarını bulamadım ki muhtemelen arızalanan bir harici diskimle beraber tarihe karışmış olma ihtimali çok yüksek. Ama sıkıntı yok çünkü hem obüs hem de araçla meslek hayatım süresince bolca çalıştım. Hepsi aklımda yani Hatta 2003-2005 yılları arasında Lice/Tapan Tepe Üs Bölgesinde bu silahlardan oluşan bir topçu bataryasına komutanlık yaptım. Proje süresince silah ve araçla ilgili detaylı bilgiler de paylaşırım sanırım. Kitlerimiz aşağıdaki gibidir... Yapıma obüsle başladım. Yapım kılavuzuna göre kitin inşası bir çok alt inşa grubundan oluşuyor. İlk grup namlunun aşağı yukarı hareketini sağlayan muvazin yayı. İç iç geçen iki yay içinden de bir piston geçiyor. AFV Club her iki yayı da plastik parça olarak vermiş. Büyük yayı daha ağaçtan ayırırken her iki ucundan da kopardım Ama iç içe geçme olduğu için sıkıntı yaşamadan montajı tamamladım. Parça sorunsuz çalışıyor ama ancak çok dikkatli bakarsanız yayın üç parça olduğu görünüyor. Bir sonraki parça namlunun oturacağı beşik parçasının temeli ve tekerlerin takılacağı aks parçalarıydı. AFV Club çok detaylı bir işçilik çıkarmış doğrudan ana gövdeye kalıplayabileceği bir çok parçayı ayrı vermiş. Bir yandan gerçekçilik açısından çok güzel ama inşa açısından da bir o kadar hassas ve zor bir durum. Son olarak da sol kundak kolunu tamamladım. Final pozisyonuna henüz karar vermediğim için bir kaç kritik parçayı henüz montajlamadım.
 7. 14 points
  Yeni projemiz Sovyetler tarafından ele geçirilmiş bir Alman Panther tankı olacak Kitimiz Meng'in Panther Ausf. A Late kiti. Yol tekerlerrinin montajı, alt gövdenin montajı bitti, üst gövdenin montajı ile devam ediyorum.
 8. 14 points
 9. 14 points
  Merhabalar, Aslında çok daha önce bitmişti ancak birtakım sebeplerden yayınlayamamıştım. Revell'in artık basmadığı nadir kitlerinden biri, ek olarak eduard pe set kullandım. Klasik tip VII' nin mayın dökebilen versiyonu. Umarım hoşunuza gider.
 10. 13 points
 11. 13 points
  35 ölçekteki ilk kara aracımı yaptım benim içim çok zevkli oldu Mester Box'un bir figür seti ile diorama yapmayı planlıyorum umarım ortaya güzel birşey çıkar
 12. 13 points
  Dün akşam biraz daha devam ettim. Öncelikle bu kit kesinlikle yeni başlayanlar için değil. AFV Club gerçekten detaylı ve gerçeğine çok yakın bir kit hazırlamış. Ama bir o kadar da zorlu bir montaj süreci oluyor ne yazık ki. Ufacık parçaları önce kaybetmemek sonrada doğru montajlamak için her seferinde üç dört farklı yöntem veya alet denemek zorunda kaldım. Şu ana kadar kayıpsız ve hatasız gidiyoruz bakalım
 13. 12 points
  İmalat aşamalarının resimleri yok,kit detaylı ve bir o kadar problemsiz.Final resimleri....
 14. 12 points
 15. 12 points
 16. 12 points
 17. 12 points
 18. 12 points
 19. 11 points
 20. 11 points
 21. 11 points
  Öğle arası biraz çalışma fırsatı buldum
 22. 11 points
 23. 10 points
 24. 10 points
 25. 10 points
  Ön tekerleklerin giriş yerlerini kitteki parçayı ölçerek uzattım ve oradaki parçaları bunlara taşıdım...
 26. 10 points
 27. 9 points
  Ara vermeden yeni modelimizi tezgaha aldık. Bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak. Araç Bilgisi: Tiran-6'lar, 1973'te Yom Kippur Savaşı sırasında İsrail ordusu tarafından Suriye ve Mısır'dan yakalanan Sovyet yapımı T-62'lerdir. Bunlar bir dereceye kadar modernize edildi, ancak ABD yapımı M-60'lar zaten bu noktada ithal edildiği için T-54/55 dönüşümlerinden daha az önem taşıdılar. Yükseltmeler; Yeni iletişim ekipmanı, saklama kutuları, aletler ve makineli tüfekler içeriyordu, ancak orijinal top, Latrun'da (müze) bulunan Tiran-6'nın ”resmi” açıklamasına göre değiştirilmedi. Wikipedia, ancak (kaynak yok), bazı araçlarda motor gibi ve bazı durumlarda ana silah (105mm'ye) da değiştiğini belirtmektedir. Blazer reaktif zırhın ara sıra kullanımı da burada belirtilmiştir. Kitin içinden çıkan bakla paletleri yapmak yerine metal palet aldım. Benimde ilk tecrübem olacak. Belki bundan sonra ki bazı maketlerim de metal palet kullanmaya devam ederim. Boya olarak da Mission Models in boyalarını kullanacağım.
 28. 9 points
 29. 9 points
 30. 9 points
  Kamuflajı boyamaya başladım, detay boyamalar ve rötuşlar ile devam ediyorum.
 31. 9 points
 32. 9 points
 33. 9 points
 34. 9 points
 35. 8 points
  Bu modeli de Rus MTLB kitini keserek yaptım... Yürür aksamı Alman Fuchs kitinden aldığım parçalardan oluşturdum......MTLB paletli bir araç normalde... Lastik ve jantlarda aynı kitten... Kasayı kendim yaptım... Belki yararlanan olur diye yayınlamayı düşündüm...
 36. 8 points
  Meng zimmerit dekal uygulaması. Klasik dekal gibi suda çözdürdüğümüz zimmeritleri yüzeye herhangi bir sıvı kullanmadan yerleştirip, yeşil kafa ile sabitliyoruz.
 37. 8 points
 38. 8 points
  Uzunca bir aradan sonra tekrar merhabalar. İş dolayısıyla son birkaç aydır Endonezya, Taiwan, Filipinler ve Malezya'daydım. Maketçi dükkanları, fiyatlar ve available malzemeler ile ilgili detaya girmeyeceğim, Asya gerçekten bu işin cenneti. Özellikla Jakarta'daki Peter & Partner mağazası çok etkileyiciydi zira hem model ve malzeme çoktu hem de kendi yaptıkları bitmiş maketler çok usta işi duruyordu. Bu seyahat esnasında 3 adet 1/72 kit ve bazı boya malzemeleri aldım. Yapımına başladığım kitlerden ilki, Kahraman Bey'in harika şekilde bitirdiği Trumpeter 1/72 Mig 29 kiti. İş biraz talihsizlikle (hanımın kanopinin bir parçasını atmasıyla) başladı ama ben devam ediyorum, kanopiyi artık bi şekilde tekrar gittiğimde vs. bulup ekleyeceğim. Maketçilik konusunda geçen yılki durumuma göre çok daha iyi bir noktada olduğumu ancak hala fazla aceleci davrandığımı ve özellikle boya konusunda problemlerimin devam ettiğini görüyorum. Boya tamamen bitmedi ama aşağıda da göreceksiniz, uçağın üst gövde boyasına bakarsanız sağ ve sol kanatlarda boya kalınlığı arasındaki fark muzaam oldu. Post shading ile kalın boya attığım tarafı toparlamayı umuyorum. Aynı şekilde exhaust boyarken de kalın bir katman attıgımı düşünüyorum. Son olarak da bazı renk tonlarını tutturamadığımı düşünüyorum. Her kit için kendi boyasını almak istemiyorum ancak mesela yakıt tankları nın boyasının fazla koyu gri kaldığı kanısındayım. En azından eksiklerimi görerek ilerliyorum. En önemli sorunum, boyayı daha sabırlı şekilde atmak. Hazırladığım boyalar sürekli bana çok ince geliyor ya da ince hazırladıysam da üst üste çok kısa sürede çok katman atıyorum iyice boya yerleşsin diye (belki de boya yoğunluğu - AB basınc oranı konusundaki bilgisizliğimden). Ezcümle, süreci içeren bazı fotoğraflar aşağıdadır. Elinize sopalarınızı alın ve girişin bana, kendimi hazırladım PS: Kokpit ve üst gövdenin yerleşim noktası hariç kit oldukça detaylı ve sorunsuz göründü. Tavsiye edebileceğim kalitede bir model.
 39. 8 points
 40. 8 points
 41. 8 points
 42. 8 points
 43. 8 points
 44. 8 points
 45. 8 points
 46. 7 points
  Yavaş yavaş boyamaya yaklaşıyorum... Yine ayrı boyamam gereken çok parça var... Egzost yandan çıkmayacak onun için epey bir inşaat yapmam gerekiyor...
 47. 7 points
  Yeniden selamlar, Uzun zamandır model yapamıyordum, ama bu yarım kalan Suriye Projesini bitirmeyeceğim anlamına gelmiyor tabii. Olaya Tamiya'dan bir M113 Zırhlı Personel Taşıyıcısı'da dahil oldu. Ani bir gaz ile aldım, TSK'nın bölgede kullandığı bir M113T2 Zırhlı Personel Taşıyıcısı olarak bitirilecek. Leopard 2A4'ü bitirmiştim, ACV-15 ZMA şu an için boya aşamasında, ufak tefek problemleri var onlar ile uğraşıyorum, ZPT ise kadroya bugün dahil oldu. Bakalım, inşallah bitirip hepsini bir arada fotoğraflamak nasip olur.
 48. 7 points
 49. 7 points
  Yapımı 1,5 yıl sürdü. Çok stresli bir model. Üretim yılından dolayı dekaller parçalanıyor. Aracın parçalarını doğru hizalamak çok uğraştırdı. Çok sevdiğim bir yarış aracı...
 50. 7 points
  Maalesef kanat köşelerin köşesinde ki sarı yerleri tekrar boyama girişimimden sonra kullandığım maskeleme bantları üzerinde vernik olmasına rağmen dekalleri söküp aldı. Bende mecbur şablon çıkarıp forsları boyayarak yaptım. Böylelikle uyguladığım dekallerin %85 ini sökmüş oldum Şimdi gözümü kalan %15 lik dekallere geldi. Bu gidişle onları da sökerim ben Forsları boyadıktan sonra iniş takımlarını aradan çıkardım.
×